Pigwowiec japoński w ogrodzie: jak uprawiać, pielęgnować i wykorzystać jego owoce
Pigwowiec japoński to krzew liściasty o licznych zaletach i walorach ozdobnych. Wiosną pięknie kwitnie, a jesienią rodzi żółte, jadalne owoce. Podpowiadamy, jakie wymagania ma pigwowiec japoński i jak go uprawiać w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Pigwowiec japoński
Spis treści
- Jak wygląda pigwowiec japoński?
- Jakie wymagania ma pigwowiec japoński?
- Jak i kiedy przycinać pigwowca japońskiego?
- Pigwowiec japoński w galerii zdjęć
- Pigwowiec japoński rozmnażanie
- Pigwowiec japoński w ogrodzie
- Zastosowanie owoców pigwowca japońskiego w kuchni
Jak wygląda pigwowiec japoński?
Pigwowiec japoński (łac. Chaenomeles japonica) to rozłożysty, niewielki, dorastający do 1-1,5 m wysokości krzew liściasty o licznych zaletach i walorach ozdobnych. Wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści, obsypuje się mnóstwem dużych, pięciopłatkowych, jaskrawo ubarwionych i zebranych w niewielkie grona kwiatów, latem zachwyca masą niewielkich, błyszczących, zielonych, sezonowych listków, a jesienią rodzi atrakcyjne, żółte, podobne do jabłek, a do tego jadalne owoce.
Pigwowiec japoński ma pędy uzbrojone w ostre kolce, które przydają się do odstraszania nieproszonych gości. Może także pochwalić się też kilkoma atrakcyjnymi odmianami, różniącymi się wysokością, pokrojem, ulistnieniem, wielkością owoców oraz barwą i budową kwiatów (np. 'Cido', 'Red Joy', 'Sargentii', 'Cido Red').
Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę pigwowca w ogrodzie, powinniśmy bliżej go poznać, bo choć nie jest szczególnie wymagający, pełnię swojej urody zaprezentuje tylko na odpowiednim stanowisku.
Przeczytaj też: Pigwa a pigwowiec: czym się różnią? Jak odróżnić owoce pigwy od pigwowca?
Jakie wymagania ma pigwowiec japoński?
Pigwowiec japoński preferuje zaciszne, osłonięte od wiatru, słoneczne stanowiska i próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoża, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Poradzi sobie jednak także w niewielkim półcieniu i na każdej przeciętnej, umiarkowanie wilgotnej glebie ogrodowej. Zniesie również przejściową suszę i zanieczyszczone powietrze, dlatego nie oczekuje dodatkowego nawadniania i może być uprawiany w miastach.
Pigwowiec japoński jest również dostatecznie mrozoodporny (wytrzymuje mrozy do -25/-29°C) i nie wymaga zimowego okrycia, nie lubi jednak odkrytych stanowisk, narażonych na mroźne wiatry, które mogą uszkodzić jego młode pędy lub pąki kwiatowe.
Podłoże wokół rośliny warto też ściółkować grubą warstwą naturalnej ściółki, bo krzew jest podatny na zachwaszczenie. Należy też od razu wybrać dla niego docelowe stanowisko, gdyż ze względu na mocny i rozbudowany system korzeniowy nie lubi przesadzania.
Pigwowiec nie jest szczególnie wrażliwy na choroby i szkodniki, jednak egzemplarze osłabione lub uprawiane w zacienieniu na wilgotnych stanowiskach, mogą być porażane przez choroby grzybowe (np. brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych, mączniak prawdziwy), a posadzone w miejscach zbyt suchych, atakowane przez przędziorki.
Jak i kiedy przycinać pigwowca japońskiego?
Pigwowiec japoński rośnie wolno i ma ładny, naturalny pokrój, więc nie wymaga systematycznego cięcia. Z czasem jednak może nadmiernie się zagęszczać i rozrastać na boki, przez co gorzej kwitnie i staje się bardziej podatny na choroby grzybowe, dlatego wiosną warto go przycinać, usuwając pędy wybujałe, zdeformowane, połamane, cienkie, słabe, pokładające się na ziemi i nadmiernie zagęszczające krzew od środka.
U starszych egzemplarzy można też usunąć w całości 2-3 najstarsze pędy. Cięcie należy wykonać zaraz po zakończeniu kwitnienia krzewu, gdyż pigwowiec kwitnie na pędach ubiegłorocznych i niedługo po przekwitnieniu zawiązuje pąki kwiatowe na kolejny rok.
Pigwowiec japoński w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Pigwowiec japoński
Pigwowiec japoński rozmnażanie
Pigwowca japońskiego bardzo łatwo można rozmnożyć przez odrosty korzeniowe, odkłady poziome lub pobierane wczesnym latem półzdrewniałe sadzonki pędowe. Nowe rośliny można też uzyskać za pomocą siewu nasion, jednak ten sposób polecany jest głównie do rozmnażania czystego gatunku, gdyż otrzymane z nasion odmiany ozdobne, mogą nie powtórzyć cech odmianowych egzemplarza matecznego.
Pigwowiec japoński w ogrodzie
Pigwowiec japoński to krzew który może mieć w ogrodzie wiele zastosowań.
- Doskonale nadaje się do tworzenia niskich żywopłotów obronnych, które z powodu kolczastych pędów potrafią skutecznie zniechęcić nieproszonych gości do odwiedzania naszego ogrodu.
- Można go także wykorzystać jako roślinę okrywową lub sadzić na skarpach, murkach i skalniakach.
- Świetnie sprawdza się w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami (np. forsycje, tawuły japońskie, krzewuszki, berberysy, sosny kosodrzewiny, inne pigwowce) i bylinami (np. liliowce, bergenie).
- Znakomicie pasuje do ogrodów japońskich i orientalnych.
- Nadaje się też do tworzenia doniczkowych form typu bonsai.
Zastosowanie owoców pigwowca japońskiego w kuchni
Pigwowiec japoński rodzi duże, aromatyczne, żółte, podobne do jabłek, bogate w witaminy (głównie wit. C), minerały, pektyny i kwasy organiczne owoce, które mają szerokie zastosowanie kulinarne. Wprawdzie nie nadają się do bezpośredniego spożycia, gdyż są twarde, kwaśne i cierpkie, jednak znakomicie sprawdzają się w przetworach. Można z nich przyrządzać galaretki, przeciery, konfitury i dżemy lub dodawać do przetworów z innych owoców. Nadają się także na soki, syropy i nalewki. Owoce można również kroić i dodawać do herbaty zamiast cytryny lub kandyzować w cukrze.
Przeczytaj też: Co zrobić z pigwy? Proste przepisy na sok, syrop, nalewkę i konfitury
Autor: www.thinkstockphotos.com
Pigwowiec pośredni (Chaenomeles ×superba)