Jakie rośliny zdobią ogród zimą?

2023-01-02 13:09

Zimowy ogród nie musi być smutny i nudny. Wystarczy posadzić w nim rośliny, które będą dekoracyjne zimą. Czy wiesz, jakie rośliny zdobią ogród zimą? Przegląd roślin dekoracyjnych zimą.

Ognik szkarłatny
Autor: Gettyimages Ognik szkarłatny to jedna z roślin, która zdobi ogród także zimą

Zimowy ogród nie jest pozbawiony uroku. Wiele roślin właśnie w tym okresie wygląda najbardziej dekoracyjnie. Zobacz, jak wygląda zima w ogrodzie i dowiedz się jakie rośliny zdobią ogród zimą.

Rośliny o ozdobnych owocach

Na wielu krzewach wciąż pozostają kolorowe owoce, np.

  • czerwone kuleczki wiszące na gałązkach jarzębiny,
  • żółte, pomarańczowe lub czerwone owoce ogników szkarłatnych,
  • czerwone lub pomarańczowe owoce irgi,
  • intensywnie czerwone owoce cisów, pięknie kontrastujące z ciemną zielenią igieł tego iglaka.

>>Przeczytaj też: Rośliny ozdobne o kolorowych owocach atrakcyjne zimą dla ptaków

Rośliny o ozdobnych pędach

Wśród drzew i krzewów wyróżniających się na tle białego śniegu warto wymienić derenie o barwnych pędach. Czerwone pędy ma dereń biały ‘Sibirica’, żółte – dereń rozłogowy ‘Flaviramea’, a pomarańczowe – dereń świdwa ‘Midwinter Fire’.

Na wyróżnienie zasługują także piękne klony:

  • klon hondoański o zielonoszarej korze z poprzecznymi pęknięciami i podłużnymi białawymi paskami,
  • klon zielonokory o jasnozielonej korze z szerokimi, pionowymi białymi smugami,
  • klon strzępiastokory o gładkiej, lśniącej, cynamonowobrązowej korze, łuszczącej się cienkimi, delikatnymi warstwami.

Zimozielone rośliny o ozdobnych igłach i liściach

Wszystkie iglaki w zimie prezentują się przepięknie, kontrastując z białym śniegiem. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jodła kalifornijska i jodła koreańska, które wyglądają jak idealne ciemnozielone stożki – to doskonałe rośliny na ogrodowe choinki. Pięknie wygląda także srebrzysty świerk kłujący oraz różne gatunki sosen, szczególnie gdy ich igły pokryją się kryształkami lodu. Jednak nie tylko iglaki są dekoracyjne w zimowym ogrodzie. Warto wspomnieć o liściastych roślinach zimozielonych, takich jak rododendrony, pierisy czy bukszpany. Warto także je mieć w swoim ogrodzie.

Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych - ogród atrakcyjny cały rok >>>

Rośliny kwitnące zimą

Zima to okres spoczynku większości roślin, ale niektóre z nich kwitną wtedy, gdy jeszcze cały ogród pokryty jest śniegiem. Warto w ogrodzie posadzić ciemierniki (niektóre kwitną już w grudniu) czy wrzośce (pierwsze z nich kwitną już w lutym, a nawet pod koniec stycznia). Zimą możemy też cieszyć się kwitnącymi krzewami, np. oczarami – niektóre kwitną już od grudnia aż do marca czy jaśminem nagokwiatowym, który rozpoczyna kwitnienie już w styczniu.

Jakie drzewa i krzewy kwitną zimą w ogrodzie? >>>

W zimowym ogrodzie

W marzeniach widzimy zimę śnieżną i mroźną, a nasz ogród – zachwycający pod pierzyną białego puchu skrzącego się w promieniach słońca. Rzeczywistość zazwyczaj jest inna, co nie znaczy, że otoczenie domu o tej porze roku musi być brzydkie.

  • Drzewa i krzewy o kolorowych owocach i pędach. W ogrodowych wnętrzach efektownie wyglądają krzewy i drzewa o barwnych owocach: irgi, berberysy, rokitniki, jarząby, zimozielone ostrokrzewy oraz rośliny o kolorowych pędach: derenie, brzozy. Doskonałym towarzystwem dla nich są rośliny zimozielone.
  • Zimowy grill w ogrodzie. Niezwykłe spotkanie towarzyskie można – mimo zimowego chłodu – zorganizować w ogrodzie przy grillu. Stanie się namiastką kuligu, choć bez sań i koni. Nie będzie wprawdzie trwało długo, ale – jeśli się postaramy – dostarczy uczestnikom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
  • Ptaki w zimowym ogrodzie. Obserwowanie ptaków to wielka frajda. Jeśli zaczniemy je dokarmiać, przed naszymi oczami codziennie będzie się rozgrywał niezwykły spektakl. Z czasem zaczniemy rozpoznawać poszczególne osobniki, zauważymy, co lubią jeść i o jakich porach dnia się pojawiają. Jak je przywabić? Sadźmy drzewa i krzewy o owocach pozostających na zimę, nie wycinajmy wszystkich pędów bylin i roślin jednorocznych. Znajdźmy miejsce na karmnik (na zewnętrznym parapecie okna albo w ogrodzie na wysokim słupku – ważne, aby koty nie miały do niego dostępu) i sypmy do niego okruchy chleba, ziarna słonecznika, kaszę, łuskane orzechy. Możemy też wieszać na drzewach kawałki słoniny albo rozgałęzione patyczki oblepione mieszaniną smalcu i ziaren.
  • Zimowe kompozycje ogrodowe. Warto tak posadzić rośliny w ogrodzie, aby najpiękniejsze zimą fragmenty były dobrze widoczne z miejsc, w których spędzamy w tym okresie najwięcej czasu: z salonu, kuchni, sypialni. Tworząc kompozycje, warto wyobrazić je sobie jako obrazy ujęte w ramy okien i zadbać o efekty specjalne: padający na jasne tło ogrodzenia cień konarów drzewa podświetlonego reflektorem, zimozielone krzewy iglaste uzupełnione skupiną barwnych pędów czy oczarem pośrednim – krzewem kwitnącym od grudnia do lutego.

Tekst: Anna Skórkowska

Rododendrony w ogrodzie: jak je zabezpieczyć przed zimą
Nasi Partnerzy polecają