Rośliny kwitnące zimą - poznaj 10 roślin, które kwitną zimą w ogrodzie!

2023-12-06 12:48

Zima w ogrodzie wcale nie musi być uboga w kolory. Są rośliny nie tylko zimozielone, ale też takie które kwitną właśnie zimą. Jakie są to rośliny? Jakie są najpopularniejsze rośliny kwitnące zimą w ogrodzie. Poznaj naszą listę TOP 10.

Kalina wonna
Autor: gettyimages Kalina wonna jest jedną z roślin kwitnących zimą

Spis treści

 1. 10 najpopularniejszych roślin kwitnących zimą w ogrodzie
 2. Rośliny kwitnące zimą na zdjęciach

Zima w ogrodzie kojarzy nam się z wszechobecną bielą śniegu. Choć do wiosny jeszcze daleko, to właśnie teraz zaczynają kwitnienie niektóre rośliny ogrodowe. Warto posadzić je w swoim ogrodzie, aby zimą nabrał on więcej kolorów. Poznaj rośliny, które kwitną w ogrodzie zimą.

10 najpopularniejszych roślin kwitnących zimą w ogrodzie

 1. Ciemiernik (Helleborus) – niska zimozielona bylina; niektóre gatunki i odmiany ciemierników mogą zakwitać pojawiać się jeszcze w grudniu; kwiaty białe, kremowe, zielone, żółte, różowe, czerwone, fioletowe.
 2. Dereń jadalny (Cornus mas) – rozłożysty krzew lub drzewo do 7 m wysokości, ale zwykle nie przekraczające 3 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie pod koniec zimy (w marcu); kwiaty żółte.
 3. Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) – gęsty krzew 3–5 m wysokości; zaczyna kwitnąć od stycznia, jednak pierwsze kwiaty mogą pojawić się już pod koniec października i sukcesywnie pojawiać się aż do marca (poza okresami silnych mrozów); kwiaty żółte.
 4. Kalina wonna (Viburnum farreri) – gęsty krzew o 2-3 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie na przełomie lutego i marca; kwiaty białe lub białoróżowe.
 5. Leszczyna pospolita (Corylus avellana) – wielopienny rozłożysty krzew do 3-5 m wysokości; zaczyna kwitnąć na początku lutego; kwiaty żółte.
 6. Oczar (Hamamelis) – krzewy o rozłożystym pokroju do 3-5 m wysokości; niektóre gatunki i odmiany kwitną już od grudnia, aż do marca; kwiaty żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe.
 7. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – niski krzew do 1,5 m wysokości; zaczyna kwitnienie zwykle w marcu, ale czasem już w lutym; kwiaty białe lub różowofioletowe.
 8. Wierzba iwa (Salix caprea) – rozłożysty krzew lub drzewo do 15 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie pod koniec zimy (w marcu); kwiaty żółte.
 9. Wrzosiec krwisty (Erica carnea) – niska krzewinka z rodziny wrzosowatych (nie mylić z wrzosem!); zaczyna kwitnąć w lutym, a nawet pod koniec stycznia; kwiaty białe, różowe, purpurowe.
 10. Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) – rozłożysty krzew do 2 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie na przełomie lutego i marca; kwiaty kremowożółte z purpurowobrązowym środkiem.

Rośliny kwitnące zimą na zdjęciach

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?