Jaśmin nagokwiatowy, lekarski, wielokwiatowy - jak uprawiać i pielęgnować jaśminy
Jaśmin - roślina o pachnących kwiatach. Gatunki jaśminów: wielokwiatowy (kwiecisty), lekarski, nagokwiatowy. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie jaśminów.
Niewiele roślin ma kwiaty o tak pięknym i mocnym zapachu jak jaśmin wielokwiatowy (znany też jako jaśmin kwiecisty, łac. Jasminum polyanthum) i jaśmin lekarski (Jasminum officinale). Niestety, rośliny te możemy podziwiać jedynie w mieszkaniach, gdyż w naszym klimacie mogą być uprawiane wyłącznie w pojemnikach.
Obok jaśminu kwiecistego i lekarskiego, często uprawianym gatunkiem zaliczanym do tego rodzaju jest też jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum), który jednak bardzo różni się od dwóch poprzednich gatunków, a jego kwiaty nie pachną.Ten gatunek może być uprawiany w ogrodzie, ale tylko w cieplejszych rejonach kraju.
Skąd pochodzą jaśminy?
Wszystkie trzy gatunki jaśminów pochodzą z Azji i należą do roślin ciepłolubnych. W naturze można je spotkać między innymi na obszarze Chin, ale dobrze czują się też w ogrodach południowej Europy.
Poznaj też: Jaśminowce - gatunki jaśminowców do ogrodu. Jak pielęgnować jaśminowce >>>
Spis treści
- Skąd pochodzą jaśminy?
- Jaśmin kwiecisty
- Jaśmin lekarski
- Uprawa i pielęgnacja jaśminów doniczkowych
- Jaśmin nagokwiatowy
Jaśmin kwiecisty
Najbardziej atrakcyjnym i najpopularniejszym gatunkiem jaśminu jest jaśmin kwiecisty, będący okazałym i szybko rosnącym pnączem. W naturze może osiągać około 6 m, ale w uprawie jest zwykle znacznie niższy.
Jaśmin kwiecisty ma długie, zielone, wiotkie, cienkie pędy, pokryte nieparzystopierzastymi, zielonymi, miękkimi liśćmi. Pędy nie mają wąsów czepnych, ale łatwo owijają się wokół podpór. Zimą (od stycznia do kwietnia) na szczytach rocznych przyrostów roślina tworzy niewielkie, gwiazdkowe kwiaty z szeroko rozłożonymi płatkami, zrośniętymi u podstawy w rurkę. Kwiaty w pąku są ciemnoróżowe, a po rozwinięciu jasnoróżowe na zewnątrz i białe wewnątrz korony. Kwiaty zebrane są w luźne grona i bardzo mocno, ale przyjemnie pachną.
Autor: GettyImages
Jaśmin wielokwiatowy u nas jest uprawiany jako roślina doniczkowa
Jaśmin lekarski
Mniej popularnym i rzadziej spotykanym w uprawie gatunkiem jaśminu o pięknie pachnących kwiatach jest jaśmin lekarski. Roślina także jest pnączem, choć może też przybierać postać luźnego krzewu (bez podpory). W naturze dorasta do 4-6 m, ale w uprawie jest znacznie niższa. Podobnie jak poprzedni gatunek posiada długie, cienkie, wiotkie, zielone pędy, pokryte nieparzystopierzastymi, zielonymi liśćmi, ale w przeciwieństwie do niego tworzy całkowicie białe (także w pąku) kwiaty, które pojawiają się na pędach latem (VI-VIII).
Oba gatunki jaśminów to atrakcyjne rośliny pokojowe i balkonowe. Nie powinny być natomiast uprawiane w sypialniach lub pokojach dziecięcych, gdyż silny zapach ich kwiatów może utrudniać zasypianie, a nawet powodować bóle głowy.
Przeczytaj też: Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka >>>
Uprawa i pielęgnacja jaśminów doniczkowych
Mimo całej swojej urody, jaśminy nie należą jednak do roślin łatwych w uprawie i w mieszkaniach rzadko powtarzają kwitnienie, co zwykle wynika z nieodpowiednich warunków i niewłaściwej pielęgnacji.
- Temperatura, światło i podłoże dla jaśminów
Chociaż pochodzą z ciepłych rejonów świata, wcale nie lubią upałów i latem najlepiej czują się w temperaturze pokojowej (22-24°C). W okresie wegetacji potrzebują też dużo rozproszonego światła, stale lekko wilgotnego podłoża i zasilania nawozami dla roślin kwitnących.
- Okres spoczynku dla jaśminów
Zimą, a w przypadku jaśminu lekarskiego wczesną wiosną, rośliny potrzebują też okresu spoczynku w jasnym, ale chłodnym miejscu, gdzie przez 1,5-2 m-ce będą miały zapewnioną niską temperaturę (5-10°C), niezbędną im do zawiązania pąków kwiatowych (jaśminy lekarskie po minięciu wiosennych przymrozków, można wystawić na balkon lub do ogrodu).
- Cięcie jaśminów
Oba gatunki zaraz po przekwitnieniu potrzebują też dość silnego ciecia (pędy skraca się nawet o połowę). Dzięki temu ładnej się zagęszczą i w kolejnym sezonie bujniej zakwitną. Przy okazji ciecia z roślin można pobrać sadzonki zielne i spróbować je ukorzenić, ale w warunkach amatorskich może być to dość trudne, dlatego nowe rośliny najczęściej kupuje się w centrum ogrodniczym lub kwiaciarni.
Jaśmin nagokwiatowy
Różniącym się bardzo od dwóch poprzednich gatunków jaśminem jest natomiast jaśmin nagokwiatowy. Roślina z natury jest krzewem o długich, cienkich, wiotkich, zielonych, zdrewniałych u podstawy i słabo rozgałęzionych pędach, ale po przywiązaniu do podpory może zachowywać się jak prymitywne pnącze. W naturze dorasta do około 5 m wysokości, jednak w uprawie rzadko przekracza 2 m. Jego pędy w sezonie pokryte są zielonymi, niedużymi, trójlistkowymi liśćmi, które na zimę opadają. Ich miejsce zajmują na pędach złocistożółte, nieduże, pięciopłatkowe kwiaty z lejkowatą koroną (kwitnący krzew przypomina forsycję). Kwiaty jaśminu nagokwiatowego wyrastają pojedynczo na ubiegłorocznych pędach i pojawiają się na roślinie zimą (XII/I-II).
10 najpopularniejszych roślin kwitnących zimą w ogrodzie >>>
Jaśmin nagokwiatowy ma niską mrozoodporność (wytrzymuje do około -15°C), dlatego można uprawiać go jedynie w najcieplejszych rejonach kraju. Przed zimą warto też okryć go u podstawy stroiszem lub grubą warstwą ściółki.
Roślina wymaga ciepłego, zacisznego, słonecznego stanowiska uprawy i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, ale lekko wilgotnej gleby. Zaraz po kwitnieniu warto ja również przyciąć, dzięki czemu lepiej się zagęści i wyda więcej kwiatów. Rośliny najczęściej rozmnaża się za pomocą odkładów poziomych, gdyż długie pędy leżące na wilgotnym podłożu łatwo się ukorzeniają.
W ogrodzie jaśmin nagokwiatowy może być ozdobą altany lub tarasu, a jego długie pędy oparte o ogrodzenie, mogą tworzyć rodzaj żywopłotu. Może też rosnąć na skarpie, jako roślina okrywowa lub na trawniku jako kopulasty, rozłożysty krzew. Warto sadzić go w miejscach, z których zimą, w czasie kwitnienia będzie dobrze widoczny z okien domu.
Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne >>>