Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka

2018-03-09 10:54
pokoj-dziecka
Autor: Marcin Czechowicz Nie wszystkie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla dzieci

Nie wszystkie rośliny doniczkowe są bezpieczne dla dzieci. Do pokoju dziecka wybierz zatem odpowiednie rośliny doniczkowe. Poznaj bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka.

Urządzając pokój dla dziecka, pragniemy aby nasza pociecha czuła się w nim dobrze i bezpiecznie, dlatego bardzo starannie wybieramy meble, wykładziny i zabawki. Kiedy jednak stawiamy w dziecięcym pokoju roślinę doniczkową, nie zawsze pamiętamy, że może stać się ona przyczyną kłopotów. Apetycznie wyglądające, kolorowe kuleczki (owoce) psianki czy przypominający mleko biały płyn wyciekający z uszkodzonego liścia trójskrzynu (błędnie nazywanego krotonem), są z pewnością atrakcyjne dla malucha, ale mogą być bardzo groźne dla jego zdrowia, a nawet życia. Dlatego wybierając rośliny doniczkowe do pokoju dziecka, musimy zachować ostrożność.

Jakich roślin nie stawiać w pokoju dziecka

Nie należy ustawiać w pokoju dziecka roślin o dekoracyjnych owocach (w szczególności trującej psianki koralowej), kaktusów oraz gatunków trujących (np. difenbachii, poinsecji, monstery, filodendrona, syngonium, trójskrzynu, bluszczu pospolitego, zamiokulkasa, oleandra, cyklamena perskiego czy fikusa). Nie należy też umieszczać w pokoju dziecięcym roślin kwitnących lub silnie pachnących, które mogły by wywoływać alergie bądź uczulenia (np. pierwiosnka kubkowatego, hiacyntów, anturium). Rośliny o dużych rozmiarach też nie są dobrym pomysłem, gdyż pod własnym ciężarem mogłyby się przewrócić, przygniatając lub kalecząc znajdującego się w pobliżu malucha.

Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka

Bezpieczne rośliny doniczkowe do pokoju dziecka to takie, które nie mają kłujących cierni oraz substancji toksycznych i których maluch nie będzie miał ochoty posmakować. Najlepiej zdecydować się na niewielkie, stosunkowo neutralne i mało wymagające gatunki roślin, jak np. zielistki, sansewierie, niektóre paprocie, sępolie fiołkowe, nieduże chamedory czy trzykrotki. Można też pomyśleć o zdrowych i aromatycznych roślinach jadalnych: ziołach i warzywach (np. szczypiorek, bazylia, pietruszka).

Aby rośliny atrakcyjnie wyglądały, można umieścić je w niebanalnych, kolorowych doniczkach. Warto też pamiętać, że w pokoju malucha rośliny doniczkowe należy ustawiać w miejscu niedostępnym dla dziecka. Starszym dzieciom można natomiast pozwolić opiekować się roślinami, gdyż będzie to dla nich doskonała lekcja odpowiedzialności.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE