Monstera dziurawa – jak dbać o tę modną roślinę doniczkową

2022-05-06 11:10
Monstera
Autor: GettyImages Monstera dziurawa to jedna z najmodniejszych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach

Monstera dziurawa należy do najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Jest łatwa w uprawie i dobrze znosi warunki panujące w naszych mieszkaniach. Jak dbać o monsterę w domu?

Monstera dziurawa (łac. Monstera deliciosa) to jedna z największych pokojowych roślin uprawianych w doniczkach. W naturze monstera to silnie rosnące, płożące się bądź wspinające pnącze, występuje w tropikalnym lesie równikowym Ameryki Południowej (od południowego Meksyku po południową Panamę).

W naturze monstera to roślina płożąca – jeśli chcemy, by pięła się ku górze, konieczne jest przymocowanie pędów do mocnej podpory. Choć monstera rośnie powoli, to jednak osiąga spore rozmiary. Dlatego decydując się na jej uprawę w domu, trzeba wziąć pod uwagę zapewnienie jej wystarczającej przestrzeni.

Monstera liście

Dekoracyjne u monstery są zielone, duże, głęboko powcinane i z dziurami (młode liście nie mają wcięć i dziur, starsze – tak: im starsze liście, tym wcięcia są głębsze), skórzaste liście o kształcie sercowatym. Starsze egzemplarze monstery dodatkowo mają długie, zwisające korzenie powietrzne, których nie wolno odcinać!

Starsze egzemplarze monstery mogą zakwitnąć, choć zdarza się to rzadko. Kwiatostan monstery ma kształt kolby otoczonej dużą białą pochwą. Po przekwitnięciu tworzą się pachnące, stożkowate owoce, które po dojrzeniu są jadalne, mają smak ananasa, ale mogą powodować podrażnienia błony śluzowej, dlatego lepiej ich nie spożywać.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych

Monstera jak dbać

Monstera jest łatwa w uprawie, nie ma wysokich wymagań i bardzo dobrze znosi warunki panujące w mieszkaniu. Podpowiadamy, jak dbać o monsterę, by ładnie rosła i miała dekoracyjne liście.

  • Monstera kiedy robią się dziury 

Monstera powinna stać w jasnym lub półcienistym miejscu. Pamiętaj, że monstera nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, zwłaszcza latem (zbyt silne słońce powoduje przypalenia liści). W miejscu zbyt cienistym liście monstery będą małe i bez wcięć (czyli nie zrobią się dziury).

  • Temperatura dla monstery

Najlepsza temperatura dla monstery to 18–22 st. C, ale równie dobrze zniesie niższą temperaturę (15 st.C), choć jej wzrost wtedy będzie powolniejszy. Zbyt niska temperatura powoduje powstawanie na liściach monstery ciemnych plam. Roślina jest wrażliwa na przeciągi.

Przeczytaj też: Niewymagające kwiaty doniczkowe >>>

  • Monstera podlewanie

Monstera lubi stałą, umiarkowaną wilgotność podłoża (nie lubi nadmiaru wody w podłożu). Latem monsterę należy podlewać raz w tygodniu, zimą – rzadziej.

  • Wilgotność powietrza dla monstery

Monstera lubi też wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto regularnie spryskiwać liście odwapnioną wodą i usuwać kurz wilgotną szmatką. Raz na dwa miesiące można użyć środka nabłyszczającego do liści.

Monstera nawożenie i przesadzanie

Monsterę nawozi się co dwa tygodnie od marca do sierpnia używając nawozów w płynie dla roślin o ozdobnych liściach.

Przeczytaj też: Monstera minima i Monstera adansonii - ciekawe gatunki

Najlepszy termin do przesadzania monstery to marzec–kwiecień (zanim roślina zacznie wypuszczać nowe liście) – małe monstery przesadzamy co roku, starsze co 2–3 lata (u dużych, rozrośniętych egzemplarzy wymienia się wierzchnią warstwę ziemi w donicy).

  • Rozmnażanie monstery dziurawej

Monsterę rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe bądź sadzonki sporządzone z kawałka łodygi (te ukorzeniają się wolniej). Ukorzeniamy przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze podłoża (25–30 st.C).

Mostera
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Monstera to roślina, która osiąga znaczne rozmiary
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE