Jak ukorzenić monsterę? Ukorzenianie sadzonek monstery dziurawej krok po kroku

2024-01-04 20:24

Chcesz mieć w domu nie jeden, ale wiele pięknych okazów monstery? To jest możliwe i to bez ponoszenia kosztów zakupu nowych roślin! Wystarczy pobrać i ukorzenić sadzonki monstery. Podpowiadamy, jak ukorzenić monsterę.

Monstera - ukorzenianie sadzonek
Autor: GettyImages Monsterę można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pobranych z rośliny matecznej

Monstera dziurawa cieszy się niesłabnąca popularnością. To jedno z najbardziej efektownych pnączy uprawianych w doniczkach wykorzystywanych do dekoracji wnętrz. Łatwo można ją rozmnożyć przez pobrane z rośliny matecznej sadzonki. Jak ukorzenić sadzonki monstery?

Monstera tworzy długie pędy pokryte dekoracyjnymi liśćmi. To właśnie z nich pozyskać można sadzonki pędowe, które po ukorzenieniu sadzimy w doniczce i w ten sposób powiększamy naszą kolekcję domowej zieleni.

Spis treści

  1. Kiedy ukorzeniać sadzonki monstery?
  2. Jak pobrać sadzonki pędowe do ukorzenienia?
  3. Ukorzenianie monstery w wodzie
  4. Jak pielęgnować ukorzenioną monsterę?

Kiedy ukorzeniać sadzonki monstery?

Najlepszym terminem na pobranie i ukorzenianie sadzonek monstery jest wiosna, kiedy rośliny rozpoczynają intensywną wegetację po zimowym okresie spoczynku.

Jak pobrać sadzonki pędowe do ukorzenienia?

Z rośliny matecznej wybieramy dorosły (ale nie zdrewniały), zdrowy, dobrze ulistniony pęd. Ostrym, zdezynfekowanym narzędziem (np. nożem) odcinamy jego fragment (jego długość zależy od długości całego pędu i tego, ile sadzonek chcemy z niego pozyskać) i tniemy go na odcinki, z których każdy powinien mieć przynajmniej dwa liście wyrastające ze zgrubienia na pędzie (tzw. węzła) - przycinamy 2-3 cm poniżej tego miejsca, najlepiej pod kątem 45 stopni. Dobrze, jeśli pocięte fragmenty mają także małe korzenie przybyszowe, dzięki nim sadzonka szybciej się ukorzeni. Możemy też pobrać tzw. sadzonkę wierzchołkową, czyli końcówkę pędu.

Przygotowane sadzonki odkładamy na kilka godzin na papierowym ręczniku lub serwetce, aby rany po cięciu się zabliźniły i mogła wytworzyć się na nich tkanka kalusowa, która przyspiesza wytwarzanie korzeni. Dobrze też rany obsypać aktywnym węglem leczniczym.

Ukorzenianie monstery w wodzie

Po zabliźnieniu się ran, sadzonki umieszczamy w naczyniu z letnią wodą, ale tak, by były w niej zanurzone nie więcej niż na 2-3 cm. Należy pamiętać o uzupełnianiu wody w naczyniu, ale nie przez jej dolewanie, tylko wymianę.

Po 2-3 tygodniach sadzonki zaczną wypuszczać małe korzonki. Musimy jednak poczekać, aż korzenie dobrze się rozrosną, co trwa nawet 2-3 miesiące (korzenie powinny być dobrze wykształcone). Wtedy wyjmujemy je z wody i sadzimy je do niedużych doniczek wypełnionych żyznym, ale lekkim i przepuszczalnym podłożem.

Jak pielęgnować ukorzenioną monsterę?

Świeżo ukorzenionym sadzonkom trzeba zapewnić odpowiednie warunki wzrostu:

  • rozproszone światło,
  • umiarkowane nawożenie (rozpoczynamy je nie wcześniej niż dwa tygodnie od posadzenia do doniczek),
  • regularne podlewanie (pamiętając, że monstera lubi umiarkowaną wilgotność podłoża).

Przy właściwej pielęgnacji już po kilku tygodniach będziemy się cieszyć okazałymi nowymi roślinami.

Przeczytaj też:

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Jak czyścić liście kwiatów doniczkowych?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.