Monstera laniata, czyli tropik w domu! Jak dbać o monsterę laniata?
Monstera laniata (Monstera adansonii var. laniata) to wieloletnia roślina tropikalna, która może stać się królową domowej kolekcji roślin doniczkowych za sprawą wyjątkowych liści! Jakie warunki lubi monstera? Monstera laniata - uprawa.
Spis treści
- Jak wygląda monstera laniata?
- Jakie warunki zapewnić monsterze laniata?
- Wymagania świetlne monstery laniata
- Jak podlewać monsterę laniata?
- Temperatura dla monstery laniata
- Wilgotność powietrza dla monstery laniata
- Jakie podłoże dla monstery laniata?
- Nawożenie monstery laniata
- Jak przesadzać monsterę laniata?
- Czy monsterę laniata należy przycinać?
- Jak rozmnażać monsterę laniata?
- Jakie szkodniki mogą atakować monsterę laniata?
- Monstera laniata - choroby
- Czy monstera laniata jest trująca?
Monstera laniata (Monstera adansonii var. laniata) pochodzi z lasów deszczowych Ameryki Środkowej i Południowej. Jej uprawa w domowych warunkach nie jest trudna. Ważne, by zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu. Jak zatem dbać o monsterę laniata w domowej uprawie?
Jak wygląda monstera laniata?
Monstera adansonii var. laniata to tropikalne pnącze o ogromnych, błyszczących liściach mających charakterystyczne owalne dziury. Z tego względy nazywana jest potocznie Swiss Cheese Plant. Młode liście mają niewiele dziur lub nie mają ich wcale; ta charakterystyczna cecha rozwija się w miarę dojrzewania. Otwory są rozmieszczone na liściach nieregularnie.
Monstera laniata ma dość szybkie tempo wzrostu i osiąga spore rozmiary. Dlatego decydując się na jej uprawę w domu, pamiętaj, by zapewnić jej dużo miejsca. Monsterę laniata można prowadzić na podporach (np. palikach pokrytych mchem albo włóknem kokosowym) albo pozwolić jej pędom swobodnie zwisać - wtedy jedna trzeba ją ustawić wysoko albo posadzić w wiszącym koszu.
Przeczytaj też: Monstera dziurawa – jak dbać o tę modną roślinę doniczkową
Jakie warunki zapewnić monsterze laniata?
Pielęgnacja monstery laniata jest dość prosta i podobna do pielęgnacji innych roślin tropikalnych. Przede wszystkim należy zapewnić jej ciepłe, wilgotne warunki, podlewać oszczędnie i trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli spełnisz te warunki, roślina powinna się dobrze rozwijać.
Autor: GettyImages
Monstera adansonii jest dużo mniejsza od monstery dziurawej, dlatego można ją ustawiać w mniejszych pomieszczeniach
Wymagania świetlne monstery laniata
Monstera laniata pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie rośnie pod gęstym baldachimem drzew. Tak więc jej wymagania świetlne to półcień z rozproszonym światłem słonecznym. Dlatego w domu najlepiej ustawić ją w pobliżu okna wychodzącego na północ lub wschód, albo w zacienionym miejscu w pokoju, którego okna wychodzą na południe lub zachód. Nie wolno stawiać jej w pełnym słońcu, bowiem zbyt duże nasłonecznienie może spalić jej piękne liście. Postawienie rośliny w zbyt ciemnym stanowisku skutkuje spowolnionym wzrostem i małym rozmiarem liści oraz wydłużonymi ogonkami liściowymi.
Jak podlewać monsterę laniata?
W naturalnych warunkach monstera laniata rośnie w podłożu wilgotnym, ale nie mokrym. W domowej uprawie należy zapewnić roślinie takie same warunki. Podlewać ją należy dopiero wtedy, gdy górna połowa podłoża w doniczce jest sucha. Po każdym podlewaniu należy zlać z podstawki nadmiar wody. Nie wolno dopuścić do całkowitego przeschnięcia ziemi w doniczce ani do zalegania wody w podłożu.
Temperatura dla monstery laniata
Monstera laniata to roślina tropikalna i nie toleruje niskich temperatur. Najlepsza dla niej jest temperatura w zakresie 16-28°C. Pamiętajmy o tym szczególnie zimą i nie narażajmy jej na mroźne powietrze.
Wilgotność powietrza dla monstery laniata
Monsterze laniata należy zapewnić wysoką wilgotność powietrza - idealna to 60-90%, czyli znacznie więcej niż zwykle jest w naszych domach. Dlatego konieczne będą zabiegi podnoszące wilgotność powietrza. Przeczytasz o tym w artykule: Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin?
Jakie podłoże dla monstery laniata?
Podłoże do uprawy monstery laniata powinno być bogate w składniki odżywcze, ale dobrze przepuszczalne, ponieważ zbyt mokra gleba może uszkodzić lub zabić tę roślinę. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do obojętnego (pH 5 do 7,5). Można kupić gotowe podłoże dla roślin tropikalnych bądź przygotować je samodzielnie, łącząc równe części perlitu, kory, piasku, gliny i kompostu albo prościej: zrobić mieszankę z torfu i ziemi doniczkowej w proporcji 1:1.
Nawożenie monstery laniata
Aby zapewnić szybki, zdrowy wzrost rośliny, konieczne jest jej systematyczne nawożenie - wiosną i latem raz w miesiącu. Najlepiej stosować wieloskładnikowy nawóz płynny do roślin domowych o ozdobnych liściach. Nawóz należy rozcieńczyć z wodą zgodnie z załączoną instrukcją. Trzeba pamiętać, by nie stosować go, gdy gleba jest sucha, ponieważ może po prostu wypłynąć na dno i zostać zmarnowany. Zamiast wiele razy aplikować nawóz płynny, można zastosować jednokrotnie wiosną nawóz o powolnym uwalnianiu.
Jak przesadzać monsterę laniata?
Monstera adansonii var. laniata wymaga przesadzenia dopiero wtedy, gdy jej korzenie przerastają przez otwory w dnie doniczki. Roślinę przesadzać należy do nowej doniczki niewiele większej niż ta, w której rosła dotychczas. Bardzo ważne, by doniczka miała spore otwory drenażowe, ponieważ zaleganie wody w podłożu może być dla monstery laniata wręcz zabójcze!
Wykonując przesadzanie monstery zawsze używamy świeżego podłoża i umieszczamy roślinę na tej samej głębokości, co w poprzedniej doniczce. Po przesadzeniu należy monsterę dobrze podlać i pozwolić spłynąć nadmiarowi wody do podstawki, a potem ją zlać.
Czy monsterę laniata należy przycinać?
Monstera laniata może osiągać spore rozmiary. Jeśli chcemy ograniczyć jej wzrost, możemy ją przyciąć podczas sezonu wegetacyjnego, czyli wiosną i latem. Wycinamy wtedy wszystkie martwe, zamierające bądź uszkodzone liście oraz pędy, które rosną poza pożądany przez nas kształt. Do cięcia używamy zawsze zdezynfekowanego i ostrego noża,W okresie spoczynku (zimą) można jedynie usuwać uszkodzone lub martwe liście.
Jak rozmnażać monsterę laniata?
Monsterę można łatwo rozmnożyć. W tym celu należy odciąć ostrym, zdezynfekowanym nożem fragment łodygi z korzeniem powietrznym i co najmniej dwoma węzłami (tuż poniżej dolnego węzła) i usunąć wszystkie oprócz górnych 1 lub 2 liści. Taką sadzonkę należy umieścić w naczyniu wypełnionym wodą i odstawić w ciepłe miejsce, z dala od bezpośredniego światła. Wodę należy wymieniać co kilka dni. Po około miesiącu sadzonki powinny rozwinąć korzenie - wtedy należy posadzić je do doniczek.
Zamiast do wody, sadzonkę można od razu umieścić w podłożu na głębokość 2 węzłów. Dla poprawy ukorzeniania można zanurzyć dolną końcówkę sadzonki w ukorzeniaczu. Sadzonkom należy zapewnić ciepło i wilgoć.
Jakie szkodniki mogą atakować monsterę laniata?
- Wełnowce wyglądają jak małe kępki bawełny na spodniej stronie liści i mogą pozostawiać ślady lepkiej substancji w miejscu, w którym wysysały sok.
- Przędziorki to małe pająki, które pozostawiają małe białe lub żółte kropki na liściach i charakterystyczna pajęczynkę.
Monstera laniata - choroby
Przyczyną większości chorób monstery laniata jest przelanie rośliny. Jeśli na liściach rozwijają się wilgotne plamy, które stają się czarne, to najprawdopodobniej mamy do czynienia plamistością liści - chorobą grzybową, która rozwija się w bardzo wilgotnych warunkach. Można jej zapobiec, podlewając prawidłowo. Liście, na których zauważymy plamy najlepiej wyciąć. Jeśli podłoże w doniczce jest zbyt mokre, może rozwinąć się zgnilizna korzeni - jej objawem są żółknące lub czerniące liście. Aby uratować roślinę należy wyjąć ją z doniczki, wyciąć zgniłe korzenie i przesadzić do nowego podłoża. Konieczne jest też zmniejszenie częstotliwości podlewania.
Jeśli liście monstery zaczną brązowieć, może to oznaczać, że nie mają wystarczającej ilości światła. Trzeba przenieść roślinę w jaśniejsze miejsce (ale nie bezpośrednio nasłonecznione). Jeśli liście zasychają, może to oznaczać, że szkodzi jej zbyt duża ilość słońca. Trzeba wtedy przenieść roślinę w bardziej zacienione miejsce.
Czy monstera laniata jest trująca?
Monstera adansonii laniata jest trująca dla ludzi i zwierząt. Wszystkie części rośliny zawierają szczawiany wapnia, które mogą szkodzić ludziom i zwierzętom. Spożycie liści lub łodyg rośliny może powodować poważne reakcje, zwłaszcza u dzieci i zwierząt domowych. Dlatego monsterę laniata najlepiej ustawić w miejscu niedostępnym dla małych domowników, na przykład na wysokiej półce lub w wiszącej doniczce.
Po kontakcie z sokiem rośliny, np. przy pracach pielęgnacyjnych, może wystąpić podrażnienie skóry - w takim przypadku należy opłukać skórę wodą z mydłem.