Ziemia do monstery - jaka powinna być? Jak zrobić samodzielnie podłoże do monstery?
Monstera nie będzie dobrze rosła w każdym podłożu. Ziemia do monstery powinna mieć określone cechy. Dlatego przed sadzeniem monstery do doniczki, trzeba zadbać o odpowiednią ziemię. Możemy kupić gotowe podłoże do monstery albo przygotować je samodzielnie. Jaką ziemię lubi monstera?
Spis treści
- Jaka ziemia do monstery?
- Podłoże do monstery - składniki
- Jaką ziemię do monstery można przygotować samodzielnie?
- Bigos do monstery - co to jest? jak go zrobić?
Monstera to roślina tropikalna, pochodząca z lasów deszczowych. Jeśli chcemy, by dobrze rosła w domu, należy zapewnić jej zbliżone do naturalnych warunki, także te dotyczące podłoża. Nie jest to łatwe, ale warto spróbować jak najlepiej odwzorować naturalne środowisko, by cieszyć się bujnym wzrostem i atrakcyjnym wyglądem monstery.
Jaka ziemia do monstery?
Ziemia dla monstery powinna być bogata w składniki pokarmowe, ale jednocześnie powinna być lekka, przepuszczalna i dobrze napowietrzona, przede wszystkim ze względu na to, że monstera nie toleruje nadmiaru wilgoci w podłożu - jej korzenie nie mogą być zalane wodą! Odpowiednia ziemia sprawi, że monstera będzie rozwijać zdrowe i mocne korzenie oraz liczne, piękne i błyszczące liście. Monstery źle będą rosły w oferowanych najczęściej przez markety gotowych podłożach sprzedawanych pod nazwami: ziemia do kwiatów, ziemia uniwersalna, ziemia do roślin zielonych itp. - te podłoża są zwykle za ciężkie i zbite oraz zbyt długo zachowują wilgotność.
Ziemia do monstery powinna być delikatnie kwaśna (pH 5,5–6,5).
Nie wolno doprowadzać ani do skrajnego przeschnięcia ziemi w doniczce z monsterą, ani do przelania rośliny. Pamiętajmy jednak, że z dwojga złego, monstera woli mieć za sucho niż zbyt mokro.
Podłoże do monstery - składniki
Składniki wchodzące w skład podłoża do monstery powinny zapewniać jego lekkość, łatwość wysychania i nie pozwalać na gromadzenie zbyt dużej ilości wody, która prowadzi do rozwoju zgnilizny korzeni, a w konsekwencji zamierania rośliny. Tworząc podłoże dla monstery mieszajmy ze sobą komponenty o zróżnicowanej frakcji (czyli rozdrobnieniu).
Podłoże dla monstery powinno zawierać ziemię kompostową lub inne bogate w materię organiczną podłoże (np. torf wysoki) oraz elementy poprawiające przepuszczalność ziemi, takie jak włókna kokosa (można kupić włókno w kostce, które trzeba namoczyć w wodzie, by je rozdrobnić), czipsy kokosowe, rozdrobnioną korę sosnową, perlit lub wermikulit, keramzyt. Dodatek węgla aktywnego zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.
Jaką ziemię do monstery można przygotować samodzielnie?
Ziemię do monstery możemy przygotować samodzielnie w domu, mieszając wyżej wymienione komponenty. Ważne, by poza uniwersalną ziemią, mieszanka dla monstery zawierała dodatkowe składniki gwarantujące napowietrzenie systemu korzeniowego, zabezpieczając go przed gniciem i jednocześnie wspomagające gospodarkę wodną roślin.
Autor: GettyImages
Przed przesadzeniem monstery warto ją obficie podlać - łatwiej będzie wyjąć roślinę z doniczki
Bigos do monstery - co to jest? jak go zrobić?
Bigos to potoczna nazwa mieszanki ziemi i dodatków, odpowiednia jako podłoże dla roślin z rodziny obrazkowatych, a więc także dla monstery. Taki bigos można kupić gotowy (jest np. w ofertach sklepów internetowych, zazwyczaj jako zestaw osobnych komponentów, które trzeba ze sobą połączyć i dokładnie wymieszać), ale można go z łatwością przygotować samodzielnie.
W skład takiej mieszanki oprócz ziemi (np. ziemi uniwersalnej kupionej w markecie) lub zamiennie włókna kokosowego (można też dać trochę ziemi i trochę włókna kokosowego) wchodzą:
- chipsy kokosowe, czyli grube kawałki łupiny kokosa, które chłoną nadmiar wilgoci lub ją oddają oraz mocno napowietrzają mieszankę,
- kora sosnowa rozdrobniona - rozluźni podłoże, dobrze ją przed użyciem wyprażyć w piekarniku w temp 150 st.C przez 15 minut, aby pozbyć się larw i jaj ziemiórek,
- perlit lub wermikulit (można dać trochę perlitu i trochę wermikulitu) - chłoną nadmiar wilgoci,
- keramzyt - do rozluźnienia podłoża.
Wszystkie powyższe składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i delikatnie zwilżyć. Taka mieszanka jest przepuszczalna i przewiewna, co zapobiega gniciu korzeni i namnażaniu się grzybów i bakterii.
Przeczytaj też:
- Przesadzanie monstery - Jak przesadzać monsterę krok po kroku?
- Monstera ma żółte liście? To wcale nie musi być poważna choroba! Oto powody, dla których jej liście żółkną. Jak pomóc monsterze wrócić do formy?