10 najpopularniejszych roślin kwitnących w ogrodzie zimą

2021-02-02 13:24
Rośliny kwitnące zimą
Autor: GettyImages Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)

Zima w ogrodzie to nie tylko biel śniegu i zieleń iglaków. Są rośliny, które kwitną już zimą. Poznaj najpopularniejsze rośliny kwitnące zimą w ogrodzie.

Zima w ogrodzie kojarzy nam się z wszechobecną bielą śniegu. Choć do wiosny jeszcze daleko, to właśnie teraz zaczynają kwitnienie niektóre rośliny ogrodowe. Warto posadzić je w swoim ogrodzie, aby zimą nabrał on więcej kolorów. Poznaj rośliny, które kwitną w ogrodzie zimą.

10 najpopularniejszych roślin kwitnących zimą w ogrodzie

  • Ciemiernik (Helleborus) – niska zimozielona bylina; niektóre gatunki i odmiany ciemierników mogą zakwitać pojawiać się jeszcze w grudniu; kwiaty białe, kremowe, zielone, żółte, różowe, czerwone, fioletowe.
  • Dereń jadalny (Cornus mas) – rozłożysty krzew lub drzewo do 7 m wysokości, ale zwykle nie przekraczające 3 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie pod koniec zimy (w marcu); kwiaty żółte.
  • Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum) – gęsty krzew 3–5 m wysokości; zaczyna kwitnąć od stycznia, jednak pierwsze kwiaty mogą pojawić się już pod koniec października i sukcesywnie pojawiać się aż do marca (poza okresami silnych mrozów); kwiaty żółte.
  • Kalina wonna (Viburnum farreri) – gęsty krzew o 2-3 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie na przełomie lutego i marca; kwiaty białe lub białoróżowe.
  • Leszczyna pospolita (Corylus avellana) – wielopienny rozłożysty krzew do 3-5 m wysokości; zaczyna kwitnąć na początku lutego; kwiaty żółte.
  • Oczar (Hamamelis) – krzewy o rozłożystym pokroju do 3-5 m wysokości; niektóre gatunki i odmiany kwitną już od grudnia, aż do marca; kwiaty żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe.
  • Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) – niski krzew do 1,5 m wysokości; zaczyna kwitnienie zwykle w marcu, ale czasem już w lutym; kwiaty białe lub różowofioletowe.
  • Wierzba iwa (Salix caprea) – rozłożysty krzew lub drzewo do 15 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie pod koniec zimy (w marcu); kwiaty żółte.

Wierzby - gatunki i zastosowanie >>>

  • Wrzosiec krwisty (Erica carnea) – niska krzewinka z rodziny wrzosowatych (nie mylić z wrzosem!); zaczyna kwitnąć w lutym, a nawet pod koniec stycznia; kwiaty białe, różowe, purpurowe.
  • Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) – rozłożysty krzew do 2 m wysokości; rozpoczyna kwitnienie na przełomie lutego i marca; kwiaty kremowożółte z purpurowobrązowym środkiem.

Zobacz te piękne rośliny na zdjęciach w galerii.

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE