Leszczyna: krzew ładny i pożyteczny

2010-09-23 2:00 Anna Skórkowska

Leszczyna rodzi pyszne owoce: orzechy laskowe. Radzimy na co zwrócić uwagę i jak pielęgnować posadzony krzew leszczyny, aby dobrze rósł, obficie owocował i był ozdobą ogrodu.

Leszczyna pospolita Corylus avellana najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych i dość wilgotnych. Nie należy jej natomiast sadzić na glebach jałowych i suchych ani na podmokłych. Dobrze rośnie nawet w cieniu, jednak najlepiej owocuje posadzona na stanowisku słonecznym.
Ponieważ leszczyna osiąga znaczne rozmiary, można ją posadzić jako roślinę samotnie rosnącą (najbardziej dekoracyjną w marcu i kwietniu, gdy rozwijają się kwiaty) lub osłaniającą część gospodarczą. Jeśli w ogrodzie jest dostatecznie dużo miejsca, można utworzyć szpaler leszczynowy, na przykład wzdłuż ogrodzenia. Między roślinami w szpalerze trzeba zachować odstępy trzy-, a nawet pięciometrowe.
Leszczyny bardzo dobrze znoszą przycinanie korony. Można je prowadzić w formie piennej. Po posadzeniu (wiosną) należy usunąć pędy tak, aby pozostał jeden pęd główny. Do wybranej wysokości pnia należy usunąć z niego wszystkie pąki. Następnie trzeba co roku wycinać pojawiające się pędy boczne oraz wybijające z ziemi odrośla. Forma pienna słabiej rośnie i obficiej owocuje.

Odmiany leszczyny

Leszczyna pospolita tworzy różne odmiany. Jedną z najbardziej plennych, tworzących duże owoce jest 'Olbrzym z Halle'.
W ogrodzie warto też posadzić odmiany ozdobne leszczyny, rodzą one jednak mniej owoców. Godne uwagi są:

  • 'Aurea' - młode liście i pędy są żółte, z wiekiem zieleniejące;
  • 'Contorta' - ma powyginane i mocno poskręcane gałęzie, jest bardzo dekoracyjna w stanie bezlistnym i podczas kwitnienia;
  • 'Pendula' - tworzy kopulaste, szerokie korony o długich, zwisających gałęziach;
  • 'Purpurea' - liście mają czerwonobrunatną barwę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE