Derenie - znane krzewy ozdobne. Polecane gatunki dereni do ogrodu

2014-01-13 14:21 Katarzyna Józefowicz

Derenie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Gatunki dereni różnią się m.in. wysokością, pokrojem i barwą liści. Poznaj gatunki dereni polecane do sadzenia w ogrodach.

W ostatnich latach derenie stały się jednymi z najpopularniejszych krzewów i drzew ogrodowych. Łatwość uprawy dereni oraz ich wysokie walory dekoracyjne sprawiły, że chętnie sadzimy je w ogrodach i na działkach.
Ponieważ różnorodność krzewów tego rodzaju jest wyjątkowo duża, zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek derenia, warto poznać jego walory dekoracyjne, wymagania oraz wysokość, aby ten wybór odpowiadał naszym oczekiwaniom, a wybrany krzew nie okazał się zbyt duży lub zbyt rozłożysty do naszego ogrodu.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Polecane gatunki dereni do ogrodu

Jednymi z najbardziej uniwersalnych gatunków są: dereń rozłogowy i dereń biały, które doskonale znoszą niską temperaturę, nie mają szczególnych wymagań w stosunku do podłoża oraz stanowiska, a poza tym bardzo dobrze znoszą cięcie. Oba gatunki dorastają zwykle do 2–3 m wysokości, ale dzięki przycinaniu można je formować na dowolną wysokość. Ich największą ozdobą (szczególnie w okresie zimowym) są jaskrawo ubarwione pędy (czerwone lub żółte) oraz piękne, duże liście, które w zależności od odmiany mogą być żółte (np. dereń biały ‘Aurea’), biało obrzeżone (dereń biały ‘Elegantissima’) lub zielone (dereń rozłogowy ‘Flaviramea’). Jesienią liście tych gatunków dereni często pięknie przebarwiają się na czerwono-pomarańczowe kolory, po czym opadają. Wybierając te derenie warto jednak pamiętać, że dereń rozłogowy jest bardziej ekspansywny od derenia białego, dlatego nie nadaje się do małych ogrodów.

Popularny jest również dereń jadalny, który ma kilka interesujących odmian, takich jak ‘Variegata’ czy ‘Aurea’. Wyróżniają go jadalne owoce, ale polecany jest głównie do większych ogrodów, gdyż zazwyczaj dorasta do 5–8 m wysokości.
Nieco mniej znanym, choć wyjątkowo atrakcyjnym gatunkiem, jest dereń Kousa. Jego niewielkie kwiatki, otoczone czterema dużymi, białymi podsadkami, wyglądają wyjątkowo dekoracyjne na tle zielonych liści. Dereń Kousa ma jednak nieco większe wymagania siedliskowe od poprzednich gatunków. Równie atrakcyjny, choć jeszcze bardziej wymagający, jest dereń kwiecisty, którego przysadki kwiatowe w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową lub czerwoną. Oba gatunki są dość wysokie (4–6 m) i rozłożyste, dlatego nie do każdego ogrodu się nadają.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE