Dereń rozłogowy - jak uprawiać i pielęgnować? Jakie odmiany wybrać?

2023-08-22 11:41

Dereń rozłogowy ma dekoracyjne barwy pędów, nieduże wymagania i wiele możliwości zastosowań. Dereń może rosnąć jako pojedynczy akcent w ogrodzie, a także w grupach, pełniąc funkcję rośliny okrywowej. Jakich warunków potrzebuje dereń rozłogowy i jakie odmiany wybrać?

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) jest spokrewniony z dość popularnym od lat w ogrodach dereniem białym (Cornus alba), którego odmiana `Elegantissima`, o zielono kremowych liściach i czerwonych pędach jest często sadzona w żywopłotach lub jako barwny akcent w ogrodowych kompozycjach.

Spis treści

  1. Jak rośnie i wygląda dereń rozłogowy?
  2. Dereń rozłogowy uprawa
  3. Ciekawe odmiany derenia rozłogowego
  4. Cięcie i rozmnażanie derenia rozłogowego
  5. Zastosowanie derenia rozłogowego w ogrodzie

Jak rośnie i wygląda dereń rozłogowy?

Dereń rozłogowy rozrasta się jednak nieco inaczej, bardziej na boki, dzięki temu, że ich pokładające się pędy przy kontakcie z wilgotnym podłożem łatwo się ukorzeniają. Właśnie z tego względu dereń rozłogowy bardzo często jest stosowany jako krzew okrywowy, sadzony pod drzewami lub na większych powierzchniach - zarówno w ogrodach, jak i w zieleni miejskiej.

Dereń rozłogowy jest więc krzewem dosyć uniwersalnym, a dzięki wyhodowanym odmianom, może zdobić ogrody kolorowymi pędami, które są jasnozielone, żółte lub nawet ciemnoczerwone. Może osiągać także (w zależności od odmiany) różną wysokość i szerokość – od kilkudziesięciu cm do ponad 2 m. Oprócz dekoracyjnych pędów, ozdobą derenia rozłogowego są także eliptyczno-jajowate, zielone liście z wyraźnie widocznym unerwieniem, a także białokremowe, drobne kwiaty, zebrane w baldachach na końcach pędów i kwitnące wiosną. Po ich przekwitnięciu, jesienią, na dereniu rozłogowym pojawiają się jasne, drobne kuliste owoce (niejadalne).

Dereń rozłogowy uprawa

Dereń rozłogowy to krzew tolerancyjny, rosnący dobrze na przeciętnych glebach ogrodowych i odporny na dłuższe okresy suszy oraz niskie temperatury i zanieczyszczenia powietrza (dobrze znosi warunki miejskie). Można posadzić go na stanowisku zarówno słonecznym, jak i bardziej zacienionym, jednak odmiany uzyskają lepsze wybarwienie (liści lub pędów) w pełnym słońcu.

Choć derenie rozłogowe poradzą sobie nawet na nieco bardziej suchych glebach, to bardziej optymalne są dla nich podłoża wilgotne - znoszą nawet okresowe zalewanie. Z tego względu warto nawadniać krzewy (szczególnie młode) w czasie ciepłego lata lub w czasie dłuższych okresów bez opadów.

Zobacz: Dereń rozłogowy w galerii zdjęć

Ciekawe odmiany derenia rozłogowego

Wyhodowano dekoracyjne odmiany ogrodowe derenia rozłogowego, które różnią się osiąganymi rozmiarami, typem wzrostu, a także barwą pędów lub liści. Do najciekawszych należą m.in.:

  • dereń rozłogowy 'Kelseyi' - dorasta jedynie do około 70-80 cm wysokości, ma zwarty pokrój i rozrasta się na boki (stosowany jako roślina okrywowa); jego ozdobą są jasnozielone liście, które przebarwiają się jesienią na pomarańczowo oraz pędy – w zimie intensywnie wybarwione na ciemnoczerwono,
  • dereń rozłogowy 'Flaviramea' - osiąga większe rozmiary - do 3 m wysokości i nawet 4 m szerokości (zwykle mniej); dekoracyjne są jego jasno-zielone lub żółte pędy, które najbardziej intensywnie wybarwiają się w zimie; lubi wilgotne, podmokłe miejsca i znosi okresowe zalewanie,
  • dereń rozłogowy 'Hedgerow's Gold' - młode pędy są ciemnoczerwone (ozdobne zimą), a liście dwubarwne – zielone z kremowym lub żółtym, szerokim obrzeżeniem.
Dereń rozłogowy 'Flaviramea'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

Cięcie i rozmnażanie derenia rozłogowego

Krzewy derenia rozłogowego nie wymagają szczególnej opieki i jeśli zapewnimy im przeciętną, umiarkowanie wilgotną glebę poradzą sobie bez problemu. Oczywiście przed posadzeniem warto dobrze oczyścić i odchwaścić glebę i koniecznie zapewnić roślinom regularne nawadnianie po posadzeniu. Po posadzeniu można zasilać je nawozami przeznaczonymi dla krzewów ogrodowych lub nawozami uniwersalnymi.

Rozmnażanie derenia rozłogowego jest bardzo proste, ponieważ jego pędy wprost same się ukorzeniają przy kontakcie z glebą. Można więc uzyskać nowe rośliny przez odcięcie ukorzenionego fragmentu pędu (tzw. odkłady poziome). Innym sposobem rozmnażania może być pozyskanie sadzonek zdrewniałych i ich ukorzenienie.

Dereń rozłogowy bardzo dobrze znosi cięcie (najlepiej robić to wiosną) i szybko regeneruje się po tym zabiegu.

Zastosowanie derenia rozłogowego w ogrodzie

Najlepiej sadzić krzew grupowo w dużych ogrodach, na większych przestrzeniach (także w parkach), ale równie dobrze wygląda sadzony pojedynczo z innymi dereniami (np. dereniem białym) ze względu na ich kontrastowe zabarwienie pędów. Nadaje się też na formowane, jak i nieformowane żywopłoty (odmiany wyżej rosnące).

ważne!

Krzewy derenia rozłogowego silnie rozrastają się wszerz i mogą szybko zdominować duże powierzchnie, dlatego trzeba stale kontrolować ich wzrost (ciąć).

Kiedy przycinamy i jak dbamy o krzewy? Posłuchaj eksperta

Pięknie kwitnące krzewy: czy rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ten krzew?
budleja Dawida