Cięcie dereni – kiedy i jak przycinać różne derenie? Których dereni nie trzeba ciąć?

2023-03-01 12:45

Derenie to duża grupa popularnych krzewów, uprawianych dla ozdobnego pokroju, dekoracyjnych liści, barwnych pędów, a niektóre dla jadalnych owoców. Wiele gatunków dereni do prawidłowego wzrostu wymaga regularnego cięcia. Jak i kiedy przycinać derenie? Których dereni nie należy ciąć?

Dereń świdwa
Autor: GettyImages Dereń świdwa

Do najpopularniejszych sadzonych w ogrodach gatunków derenia należą: dereń jadalny, dereń Kousa, dereń biały, dereń kwiecisty, dereń pagodowy oraz dereń świdwa.

Regularne cięcie nie jest wskazane w przypadku derenia Kousa oraz derenia kwiecistego. Z kolei dereń jadalny bardzo często prowadzi się naturalnie, cięcie ograniczając do usuwania pędów chorych i uszkodzonych. Najczęściej przycina się derenie ozdobne z pędów oraz liści.

Spis treści

  1. Jakie derenie należy przycinać?
  2. Kiedy przycinać derenie?
  3. Cięcie derenia białego
  4. Cięcie derenia pagodowego
  5. Cięcie derenia świdwy

Jakie derenie należy przycinać?

Większość dereni dobrze znosi cięcie (z wyjątkiem derenia kousa i derenia kwiecistego). Cięcie dereni polecane jest szczególnie dla odmian o ozdobnych pędach i liściach, gdyż młode przyrosty wybarwiają się najładniej. Z tego względu zaraz po posadzeniu derenie: biały, rozłogowy, jadalny i świdwa przycinamy nad 3.–4. pąkiem, a w kolejnych latach skracamy ich pędy nawet o 1/3. Dzięki temu rośliny tworzą dużo młodych przyrostów i są znacznie bardziej dekoracyjne.

Kiedy przycinać derenie?

Optymalnym terminem cięcia dereni jest wczesna wiosna - trzeba to zrobić jeszcze zanim pojawią się liście. Najlepiej zrobić to w terminie od końca lutego do końca marca. Koniecznie trzeba zdążyć przed kwitnieniem krzewów.

Cięcie derenia białego

W derenia białego corocznie usuwa się pędy chore i porażone. Ponadto warto usuwać pędy 3-letnie i starsze (młode są najintensywniej zabarwione). Raz na kilka lat należy skrócić wszystkie pędy na wysokości 10–20 cm.

Cięcie derenia pagodowego

Dereń pagodowy charakteryzuje się poziomym ułożeniem pędów i może być uprawiany jako luźno rosnący krzew. Wiosną warto jednak przeprowadzić cięcie sanitarne, skracając przy okazji część pędów zdrowych.

Cięcie derenia świdwy

Dereń świdwa wymaga regularnego cięcia, gdyż jego ozdobą są jednoroczne, intensywnie przebarwiające się pędy. Każdego roku warto usuwać część z nich – aby pobudzić roślinę do wzrostu. Raz na kilka lat więc można skrócić wszystkie pędy na wysokości około 10 cm nad ziemią. Dereń znosi nawet intensywne cięcie i taki zabieg mu nie zaszkodzi.

Przeczytaj też:

Cięcie roślin w ogrodzie

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
Nasi Partnerzy polecają