Dereń świdwa - wymagania, sadzenie, pielęgnacja, odmiany

2021-09-27 11:28
Dereń świdwa
Autor: www.thinkstockphotos.com Dereń świdwa

Dereń świdwa to oryginalny i ozdobny krzew, który nie tylko jest łatwy w uprawie, ale również ma wszechstronne zastosowanie w ogrodzie. Jakich warunków potrzebuje dereń świdwa? Uprawa i pielęgnacja derenia świdwy w ogrodzie.

Dereń świdwa (łac. Cornus sanguinea) należy do rodziny dereniowatych (Cornaceae), w której znajdziemy inne popularne ogrodowe krzewy, np. dereń biały (Cornus alba) i jego odmiany.

Jakie cechy ma dereń świdwa?

Dereń świdwa rośnie dość powszechnie na ternie Europy i Azji, osiągając zwykle około 4 m wysokości i 2 m szerokości. Mimo, iż dereń świdwa wydaje się być krzewem niezwracającym na siebie uwagi, ma ciekawe walory ozdobne niemal przez cały sezon. Dekoracyjne są zarówno jego pędy, liście i kwiaty, jak i owoce. Młode pędy początkowo wiosną są zielone, ale jeśli krzewy rosną w miejscach nasłonecznionych, z czasem nabierają efektownej ciemnoczerwonej barwy.

Liczne, białe kwiaty derenia świdwy, zebrane w baldachy o średnicy około 5-7 cm ukazują się wiosną i latem. Po ich przekwitnięciu powstają granatowoczarne owoce, przypominające jagody.

Dereń świdwa najbardziej malowniczo wygląda jednak jesienią, kiedy jego jajowate liście (długości do 8 cm) przebarwiają się na czerwono, a w zimie pędy pozostają nadal zaczerwienione.

Przeczytaj też: Rośliny o ozdobnych pędach i korze >>>

Spis treści

  1. Jakie cechy ma dereń świdwa?
  2. Uprawa i pielęgnacja derenia świdwy
  3. Jakie zastosowanie ma dereń świdwa?
  4. Odmiany derenia świdwy do ogrodu

Uprawa i pielęgnacja derenia świdwy

Dereń świdwa jest całkowicie mrozoodporny i mało wymagający - rośnie na wszystkich rodzajach gleby oraz radzi sobie tak samo dobrze na stanowiskach suchych, jak i na lekko podmokłych. Ponadto świetnie znosi zanieczyszczenie powietrza, dlatego często sadzony jest w miastach. Może rosnąć w półcieniu, ale jego liście i pędy najlepiej wybarwiają się rosnąc w pełnym słońcu.

Planując sadzenie derenia świdwy w ogrodzie, trzeba pamiętać, że rozrasta się on za pomocą podziemnych rozłogów i może zagłuszyć inne, wolniej rosnące lub niższe rośliny w ogrodzie. Najkorzystniej jest posadzić ukorzenione okazy (zakupione w doniczkach) wczesną wiosną lub na jesień.

W pierwszym roku po posadzeniu dereń świdwa wymaga regularnego podlewania, szczególnie w czasie letniej suszy. Wiosną warto nawozić krzewy mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi lub nawozami naturalnymi – rozłożonym obornikiem labo kompostem.

Najintensywniej u derenia świdwy wybarwiają się głównie, młode jednoroczne pędy, dlatego krzew wymaga regularnego cięcia. Bardzo dobrze znosi nawet silne cięcie (nisko nad ziemią) i warto to robić co 2-3 lata, ale można także tylko lekko skracać pędy, aby krzew ładnie się zagęszczał. Zabieg cięcia derenia świdwy najlepiej wykonać wczesną wiosną (nawet na przedwiośniu), a krzewy sadzone w formie żywopłotów formowanych można przycinać także pod koniec lata.

Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni >>>

Jakie zastosowanie ma dereń świdwa?

W ogrodach może być sadzony jako pojedynczy akcent ozdobny (soliter), ale równie dobrze może pełnić rolę nieformowanego wyższego żywopłotu lub formowanego. Ze względu na małe wymagania i podziemne rozłogi (szybkie rozrastanie się) jest także cenionym gatunkiem do umacniania i rekultywacji skarp oraz zazieleniania nieużytków i nasadzeń na terenach przemysłowych.

W ogrodzie jest niezwykle efektowny jesienią, kiedy przebarwiają się jego liście, a zimą czerwone pędy są oryginalną ozdobą (np. na tle śniegu lub roślin iglastych).

Sprawdź też:

Dereń świdwa
Autor: GettyImages Dereń świdwa

Odmiany derenia świdwy do ogrodu

Jedna z najczęściej sadzonych w ogrodach odmian derenia świdwy jest 'Midwinter Fire', która rośnie wolno i osiąga do 2 m wysokości, tworząc regularny i zaokrąglony pokrój. Młode pędy roślin rosnących w słońc są jasnoczerwone, natomiast w cieniu stają się zielonożółte albo pomarańczowe. Odmiana ta jest szczególnie efektowna zimą i tolerancyjna co do rodzaju gleby.

Popularną, karłową odmianą derenia świdwy jest 'Compressa' - wolno rosnący, zwarty i gęsty krzew, osiągający od 1 do 2 m wysokości. Oprócz pokroju ciekawe są także dekoracyjne, silnie pomarszczone (pofałdowane), ciemnozielone liście.

Efektownie - szczególnie zimą - prezentuje się także odmiana 'Winter Beauty', której pędy i liście jesienią ładnie się przebarwiają – najpierw na żółto, a później na pomarańczowo i czerwono. Po opadnięciu liści, wybarwione pędy efektownie prezentują się przez całą zimę.

Poznaj inne gatunki dereni:

Dereń jadalny >>>

Dereń kwiecisty >>>

Dereń kousa >>>

Dereń biały >>>

Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE