Dereń kwiecisty (Cornus florida ) - wymagania, uprawa, zastosowanie

2021-07-20 9:38

Dereń kwiecisty (Cornus florida) to jeden z najpiękniejszych kwitnących krzewów. Wykształca kwiaty jeszcze przed rozwojem liści. Ma jednak pewne wymagania, uprawa nie należy do najłatwiejszych, a w niektórych rejonach Polski krzew może przemarzać. Jak uprawiać dereń kwiecisty, by sprawiał radość swoim wyglądem i nie powodował problemów?

Dereń kwiecisty
Autor: GettyImages Otoczony właściwą opieką dereń kwiecisty odwdzięczy się obfitym wiosennym kwitnieniem

Dereń kwiecisty (Cornus florida) występuje naturalnie w USA, Kanadzie oraz w Meksyku. W Polsce jest spotykany głównie w ogrodach botanicznych, chociaż powoli zdobywa popularność także na prywatnych działkach. Ma piękny wygląd, jest ozdobny od wiosny do jesieni, dlatego warto go wybrać pomimo pewnych trudności uprawy.

Spis treści

  1. Dereń kwiecisty – krótka charakterystyka
  2. Deren kwiecisty - podstawowe wymagania uprawy
  3. Uprawa derenia kwiecistego – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
  4. Zastosowanie derenia kwiecistego w ogrodzie

Dereń kwiecisty – krótka charakterystyka

W ojczyźnie pochodzenia dereń kwiecisty rośnie jako drzewo i może osiągać nawet do 15 m wysokości. W Polsce jest natomiast krzewem dorastającym do 5 m (rzadko osiąga większe rozmiary). Tworzy cienkie, sztywne pędy pokryte dużymi, jajowatymi liśćmi, które jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Niektóre odmiany mają dwubarwne liście. Przykładem jest 'Cherokee Sunset' wytwarzający blaszki liściowe z żółtymi obwódkami na brzegach.

Liście derenia kwiecistego pojawiają się późno. Wcześniej – jeszcze przed ich rozwojem – dereń kwiecisty wykształca kwiaty. Są liczne, atrakcyjne, czteropłatkowe. Gęsto pokrywają nagie pędy. U podstawowego gatunku kwiaty są białe, ale w sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach różowych. Dereń kwiecisty często kwitnie już w kwietniu. W naszym klimacie rzadko zawiązuje owoce.

Derenie - znane krzewy ozdobne. Polecane gatunki dereni do ogrodu >>>

Deren kwiecisty - podstawowe wymagania uprawy

  • Stanowisko dla derenia kwiecistego

Dereń kwiecisty toleruje słoneczne i półcieniste stanowiska, ale miejsce powinno być ciepłe, zaciszne, osłonięte od zimnych wiatrów i wolne od zastoin mrozowych. Gatunek nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego zaleca się go uprawiać jedynie w najchłodniejszych rejonach Polski. Problemem są przymrozki, które prowadzą do niszczenia kwiatów.

  • Podłoże dla derenia kwiecistego

Dereń kwiecisty ma duże wymagania także względem podłoża, które powinno być żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Źle reaguje na gleby ubogie (słabo rośnie), alkaliczne (choruje) i ciężkie, gliniaste (zmniejszona mrozoodporność). Krzew potrzebuje przestrzeni – nie lubi nadmiernego zagęszczenia.

Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni >>>

Uprawa derenia kwiecistego – najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

  • Sadzenie derenia kwiecistego

Dereń najlepiej sadzić wiosną, wtedy ma więcej czasu, aby przygotować się do nadejścia zimy. Podłoże przed sadzeniem zaleca się wymieszać z nawozem organicznym, np. przefermentowanym obornikiem lub kompostem. Raz na kilka lat warto sprawdzić odczyn gleby i w razie potrzeby zakwasić ją lub wykonać wapnowanie. Mierniki pH są dostępne w sklepach ogrodniczych.

  • Osłona derenia kwiecistego na zimę

Późną jesienią, w pierwszych latach uprawy, powinno się osłaniać nadziemną część krzewu, np. owijać pień słomą. Ponadto każdego roku stosuje się grubą (nawet 8-10 cm) warstwę ściółki okrywającej. Pracę zaleca się wykonać po wystąpieniu pierwszych przymrozków. Dla dodatkowego zabezpieczenia od strony wschodniej (stąd zimą wieją mroźne wiatry) warto posadzić rośliny zimozielone lub zainstalować matę osłaniającą.

  • Podlewanie i nawożenie derenia kwiecistego

Roślina tworzy płytki system korzeniowy, dlatego nie jest odporna na suszę. W okresie bezdeszczowej pogody wymaga nawadniania. Nawożenie mineralne nie jest konieczne, o ile stosuje się nawozy organiczne.

  • Cięcie derenia kwiecistego

Dereń rośnie wolno i ma rozłożysty pokrój. Nie wymaga regularnego cięcia. Sporadycznie wykonuje się ciecie sanitarne (wczesną wiosną).

  • Szkodniki i choroby derenia kwiecistego

Ze szkodników może pojawić się na nim przędziorek i mszyce. Z chorób występuje m.in. antraknoza i plamistość liści. Oba problemy można ograniczyć stosując regularne ekologiczne preparaty, np. gnojówki z pokrzywy. Zabiegi zaleca się wykonywać wieczorem.

Dereń kwiecisty
Autor: GettyImages Dereń kwiecisty znakomicie prezentuje się zarówno wśród innych drzew i krzewów, ale także posadzony jako soliter

Zastosowanie derenia kwiecistego w ogrodzie

Dereń kwiecisty jest wspaniałą ozdobą ogrodu wczesną wiosną, gdy obficie kwitnie. Zwraca na siebie uwagę już z daleka. Przez większość sezonu jest po prostu ładny – zachwyca zielenią liści. Jesienią nabiera wyrazistych barw. Dlatego jest cenny w każdym ogrodzie. Na małych działkach jest dobrym soliterem.

Ponadto można wykorzystywać go do tworzenia mieszanych rabat złożonych z bylin, krzewów, a także traw ozdobnych. Dobrze komponuje się m.in. z jeżówkami, rudbekiami, floksami, złocieniami, tawułami, pęcherznicami, berberysami i pięciornikami.

Dereń kwiecisty w Polsce nie jest tak popularny jak inni przedstawiciele grupy, np. dereń jadalny, dostarczający owoców na nalewki. Ograniczeniem są duże wymagania rośliny. Przy solidnej opiece można go jednak uprawiać w taki sposób, by corocznie zachwycał wiosennym kwitnieniem.

Poznaj inne ciekawe krzewy do ogrodu:

Jak zabezpieczyć krzewy w ogrodzie przed zimą