Derenie ozdobne w ogrodzie - wymagania, uprawa, gatunki i odmiany dereni

2022-03-07 11:14
Dereń biały
Autor: GettyImages Wśród gatunków dereni znajdą się bujne krzewy o bardzo ozdobnych liściach

Derenie to jedne z najpopularniejszych liściastych krzewów ozdobnych sadzonych w ogrodach i parkach. Dowiedz się więcej o wymaganiach uprawowych dereni i poznaj bliżej najładniejsze gatunki i odmiany dereni. Derenie w ogrodzie.

W ostatnich latach derenie stały się jednymi z najpopularniejszych ogrodowych krzewów ozdobnych, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej i lepiej poznać ich wymagania uprawowe. Większość dereni to rośliny łatwe w uprawie, mało wymagające i stosunkowo wytrzymałe na niską temperaturę, jednak niektóre z nich mają nieco wyższe wymagania i jeśli posadzimy je na niewłaściwym stanowisku, mogą źle rosnąć lub chorować.

Ponieważ różnorodność krzewów tego rodzaju jest wyjątkowo duża, zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek derenia, warto poznać jego walory dekoracyjne, wymagania oraz wysokość, aby ten wybór odpowiadał naszym oczekiwaniom, a wybrany krzew nie okazał się zbyt duży lub zbyt rozłożysty do naszego ogrodu.

Derenie gatunki i odmiany

Wśród dereni ozdobnych jednymi z najbardziej uniwersalnych gatunków są dereń rozłogowy (Cornus sericea) i dereń biały (Cornus alba), które doskonale znoszą niską temperaturę, nie mają szczególnych wymagań w stosunku do podłoża oraz stanowiska, a poza tym bardzo dobrze znoszą cięcie. Oba gatunki dorastają zwykle do 2–3 m wysokości, ale dzięki przycinaniu można je formować na dowolną wysokość. Ich największą ozdobą (szczególnie w okresie zimowym) są jaskrawo ubarwione pędy (czerwone lub żółte) oraz piękne, duże liście, które w zależności od odmiany mogą być żółte (np. dereń biały 'Aurea'), biało obrzeżone (dereń biały 'Elegantissima') lub zielone (dereń rozłogowy 'Flaviramea'). Jesienią liście tych gatunków dereni często pięknie przebarwiają się na czerwono-pomarańczowe kolory, po czym opadają. Wybierając te derenie warto jednak pamiętać, że dereń rozłogowy jest bardziej ekspansywny od derenia białego, dlatego nie nadaje się do małych ogrodów.

Popularny jest również dereń jadalny (Cornus mas), który ma kilka interesujących odmian, takich jak 'Variegata' czy 'Aurea'. Wyróżniają go jadalne owoce, ale polecany jest głównie do większych ogrodów, gdyż zazwyczaj dorasta do 5–8 m wysokości.

Nieco mniej znanym, choć wyjątkowo atrakcyjnym dereniem, jest dereń Kousa (Cornus Cousa). Jego niewielkie kwiatki, otoczone czterema dużymi, białymi podsadkami, wyglądają wyjątkowo dekoracyjne na tle zielonych liści. Dereń Kousa ma jednak nieco większe wymagania siedliskowe od poprzednich gatunków. Równie atrakcyjny, choć jeszcze bardziej wymagający, jest dereń kwiecisty (Cornus florida), którego przysadki kwiatowe w zależności od odmiany mogą mieć barwę białą, różową lub czerwoną. Oba gatunki są dość wysokie (4–6 m) i rozłożyste, dlatego nie do każdego ogrodu się nadają.

W ogrodach chętnie sadzi się także dereń pagodowy (Cornus controversa) oraz dereń świdwa (Cornus sanguinea).

Przeczytaj też:

Krzewy do ogrodu - jakie wybrać? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach >>>

Derenie - wymagania uprawowe

Do najmniej wymagających gatunków derenia zalicza się dereń biały, dereń rozłogowy, dereń jadalny i dereń świdwa. Można je sadzić na większości typowych gleb ogrodowych, zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu. Dobrze znoszą przejściową suszę, zanieczyszczenia miejskie i niską temperaturę.

Nieco większe wymagania siedliskowe mają natomiast derenie: kousa, kwiecisty i pagodowy, które nie tylko potrzebują żyznych i wilgotnych gleb, ale także ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska. Nie są też tak odporne na mróz, jak poprzednie gatunki i z tego powodu zdarza się, że zimą przemarzają. Gorzej też znoszą suszę, dlatego w upalne lata wymagają nawadniania.

Derenie w ogrodzie

Zakupione w szkółce derenie w doniczkach można wysadzać do gruntu przez cały sezon, chociaż najlepszymi terminami są wiosna i jesień. Większość dereni to rośliny o dużych rozmiarach, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ich docelową wysokość.

Derenie wyjątkowo ozdobne (np. dereń Kousa) najlepiej wyglądają jako solitery, natomiast gatunki o ozdobnych pędach (np. dereń biały), dobrze prezentują się w grupach. Niektóre derenie nadają się także do tworzenia żywopłotów (np. dereń rozłogowy, dereń biały).

Dla osiągnięcia większego efektu kolorystycznego zimą, derenie warto posadzić na tle drzew iglastych.

Przeczytaj też: Cięcie dereni – kiedy i jak przycinać różne gatunki dereni >>>

Derenie - rozmnażanie

Derenie najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (od czerwca do lipca) lub zdrewniałych, pobieranych jesienią.

Rozmnażanie drzew i krzewów przez sadzonki zielne i półzdrewniałe >>>

Dereń świdwa
Autor: GettyImages Dereń świdwa
warto wiedzieć

Derenie to krzewy ozdobne także zimą

Zimą oprócz krzewów i drzew iglastych oraz zimozielonych roślin liściastych niewiele jest kolorystycznych akcentów w ogrodzie. Można to łatwo zmienić sadząc derenie o ozdobnych, barwnych pędach, które znakomicie wyróżniają się na tle bieli śniegu.

1. Dereń biały odmiana ‘Sibirica’ – rozłożysty krzew liściasty, osiągający około 3 m wysokości i 2 m szerokości. Zimą przyciągają wzrok jego jaskrawoczerwone pędy. Ma zielone liście, które jesienią żółkną. Kwitnie na biało, owoce również są białe, kuliste. Pędy najmocniej wybarwiają się późną jesienią, po zrzuceniu liści. Derenie należy ciąć wiosną, bezpośrednio po ukazaniu się liści, pozostawiając długie, zeszłoroczne pędy, które wybarwiają się najintensywniej.

2. Dereń rozłogowy odmiana ‘Flaviramea’  – zimą zdobi jaskrawożółtymi w słońcu, w cieniu seledynowymi pędami. Dorasta do 2 m wysokości, a dzięki licznym odrostom korzeniowym szerokość krzewu może dochodzić do 3–4 m.

3. Dereń świdwa odmiana ‘Midwinter Fire’  zimą wyróżnia się jaskrawoczerwonymi, w półcieniu pomarańczowymi pędami. Rośnie wolniej i nie tak silnie jak dereń biały i rozłogowy. Dorasta do 2 m wysokości. Rośnie na niemal wszystkich glebach.

Na podstawie materiałów Plant Publicity Holland

Żywopłot z derenia
Autor: photos.com Dereń biały to krzew, z którego możemy tworzyć gęste żywopłoty
Beszamel - Dereń jadalny: co to za roślina?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają