Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

2014-01-16 13:02 Katarzyna Józefowicz
zywoplot-z-derenia
Autor: photos.com Dereń biały nadaje się na żywopłoty

Derenie to chętnie sadzone w ogrodach i parkach ozdobne krzewy liściaste. Poznaj wymagania uprawowe dereni. Poradnik: sadzenie i cięcie dereni.

Derenie w ostatnim czasie stały się jednymi z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej i lepiej poznać ich wymagania uprawowe. Większość dereni, to rośliny łatwe w uprawie, mało wymagające i stosunkowo wytrzymałe na niską temperaturę, jednak niektóre z nich mają nieco wyższe wymagania i jeśli posadzimy je na niewłaściwym stanowisku, mogą źle rosnąć lub chorować.

Wymagania gatunków derenia

Do najmniej wymagających gatunków derenia zalicza się dereń biały, dereń rozłogowy, dereń jadalny i dereń świdwa. Można je sadzić na większości typowych gleb ogrodowych, zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu, dobrze znoszą przejściową suszę, zanieczyszczenia miejskie i niską temperaturę.
Nieco większe wymagania siedliskowe mają natomiast derenie: kousa, kwiecisty i pagodowy, które nie tylko potrzebują żyznych i wilgotnych gleb, ale także ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska. Nie są też tak odporne na mróz, jak poprzednie gatunki i z tego powodu zdarza się, że zimą przemarzają. Gorzej też znoszą suszę, dlatego w upalne lata wymagają nawadniania.

Kiedy i jak sadzić derenie w ogrodzie

Zakupione w szkółce sadzonki doniczkowane można wysadzać do gruntu przez cały sezon, chociaż najlepszymi terminami są wiosna i jesień.
Większość dereni to rośliny o dużych rozmiarach, dlatego przed zakupem warto sprawdzić ich docelową wysokość. Odmiany wyjątkowo ozdobne (np. dereń kousa) najlepiej wyglądają jako solitery, natomiast gatunki o ozdobnych pędach (np. dereń biały), dobrze prezentują się w grupach. Niektóre derenie nadają się także do tworzenia żywopłotów (np. dereń rozłogowy, dereń biały).

Pielęgnacja dereni: cięcie i rozmnażanie

Większość dereni dobrze znosi cięcie (z wyjątkiem derenia kousa i derenia kwiecistego). Zabieg ten polecany jest szczególnie dla odmian o ozdobnych pędach i liściach, gdyż młode przyrosty wybarwiają się najładniej. Z tego względu zaraz po posadzeniu derenie: biały, rozłogowy, jadalny i świdwa przycinamy nad 3.–4. pąkiem, a w kolejnych latach skracamy ich pędy nawet o 1/3. Dzięki temu rośliny tworzą dużo młodych przyrostów i są znacznie bardziej dekoracyjne.
Derenie najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek zielnych, pobieranych wczesnym latem (od czerwca do lipca) lub zdrewniałych, pobieranych jesienią.

zywoplot-z-derenia
Autor: photos.com Dereń biały nadaje się na żywopłoty
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE