Krzewy do ogrodu - jakie wybrać? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach
Krzewy ozdobne tworząc podstawę kompozycji ogrodu, są jednocześnie jego wielką ozdobą - szczególnie krzewy pięknie kwitnące i te o dekoracyjnych liściach. Podpowiadamy, jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu. Najpopularniejsze krzewy do ogrodu.
Autor: Magdalena Michalak
Trudno sobie wyobrazić ogród bez krzewów ozdobnych. To rośliny wieloletnie, niezmienne, niewymagające i łatwe w pielęgnacji. Krzewy ozdobne najczęściej tworzą podstawę kompozycji ogrodu, są dobrym tłem dla niższych roślin i skutecznie zasłaniają działkę od uciążliwego sąsiedztwa. A przy tym są bardzo efektowne – szczególnie te o pięknych kwiatach i barwnych liściach. Podpowiadamy, jakie krzewy najlepiej wybrać do ogrodu.
Krzewy ozdobne o pięknych kwiatach
- Porzeczka krwista. Dorasta do 1,5-2 m wysokości. Jest jednym z najwcześniej zakwitających krzewów. Bardzo liczne różowoczerwone kwiaty zebrane w grona niekiedy pojawiają się już w połowie kwietnia. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu, najlepiej w żyznej i wilgotnej, ale nie podmokłej glebie.
- Kalina koreańska. Osiąga 1,5 m wysokości. Białe kwiaty zebrane w duże kuliste kwiatostany rozwijają się razem z liśćmi, zwykle pod koniec kwietnia lub w maju. Pięknie pachną, dlatego warto ją posadzić w pobliżu tarasu. Wystarczy jej przeciętna ziemia. Miejsce może być słoneczne lub lekko ocienione.
- Bez lilak. Zależnie od odmiany ma od 3 do 5 m wysokości. Kiedyś rósł w każdym ogródku, dziś trochę o nim zapomniano. A szkoda, bo kiedy kwitnie w maju, cały ogród pachnie. Kwiaty (pojedyncze lub pełne, białe, różowe, fioletowe albo dwubarwne) nadają się do wazonu. Można go posadzić w słońcu i półcieniu, najlepiej w próchnicznej ziemi. Dobrze znosi suszę.
- Piwonia krzewiasta. Dorasta do 1,5-2 m. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty średnicy nawet 20 cm mogą być pojedyncze lub pełne, białe, różowe albo czerwone, niekiedy dwubarwne. Dobrze rośnie w próchnicznej glebie (nie lubi kwaśnego podłoża), na słońcu lub w lekkim cieniu, jest odporna na suszę. Przez pierwsze lata po posadzeniu może przemarzać, dlatego powinno się ją osłaniać (na przykład słomianymi chochołami).
- Jaśminowiec wonny. Rośnie do 2-3 m wysokości. Pięknie pachnące kwiaty rozwijają się na przełomie maja i czerwca. Dobrze czuje się w przeciętnej glebie, jednak w suchych miejscach częściej jest atakowany przez mszyce. Odpowiada mu stanowisko słoneczne lub niewielki cień. Można z niego formować żywopłoty.
- Krzewuszka cudowna. Zwykle ma 2-2,5 m wysokości, ale są też odmiany, które nie przekraczają 1 m. Kwitnie bardzo obficie. Kwiaty w różnych odcieniach różu lub białe rozwijają się w maju, czerwcu albo lipcu – zależnie od odmiany. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słońcu i półcieniu.
- Hortensja bukietowa 'Grandiflora'. Ma 2 m wysokości, zakwita w lipcu. Kremowe kwiaty są zebrane w bardzo duże kwiatostany, które mają nawet 30 cm długości. Wraz z upływem czasu kwiaty nie opadają, lecz zmieniają barwę na różowawą, a następnie zasychają i w tej postaci pozostają do wiosny. Dobrze rośnie w próchnicznej glebie, w słonecznym lub półcienistym miejscu.
- Róże okrywowe. Należą do nich niewysokie odmiany o długich pędach, które pokładają się na ziemi i kwitną przez całe lato. Ich uprawa jest bardzo łatwa – w przeciwieństwie do innych róż nie trzeba ich ciąć, okrywać na zimę, ani pryskać, bo są odporne na choroby. Można je sadzić na skarpach i murkach, a także w pojemnikach.
>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy
Krzewy ozdobne o kolorowych liściach
Od barwy liści zależy to, w jakim miejscu krzewy ozdobne najlepiej będą rosły. Rośliny o srebrnym zabarwieniu liści lubią ostre słońce i dobrze znoszą suszę. Słońce lubią także rośliny o bordowych liściach. Jeśli zostaną one posadzone w cieniu, niekiedy tracą barwę i zielenieją. Z kolei odmiany żółto listne najlepiej czują się w miejscach dobrze oświetlonych, ale światłem rozproszonym. Posadzone na słońcu mogą marnieć, ponieważ jego ostre promienie łatwo przypalają delikatne liście.
>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze drzewa i krzewy o złocistych liściach i igłach
Najładniej kwitną krzewy ozdobne posadzone w sprzyjającym dla siebie miejscu – w ziemi, jaką lubią, właściwie oświetlone i nawiezione. Jeżeli stanowisko nie jest odpowiednie, na przykład zanadto ocienione, albo ziemia jest za sucha, krzewy będą miały mało kwiatów lub nie będą miały ich wcale. Dlatego wybierając gatunki roślin, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj gleby w ogrodzie, jej wilgotność oraz nasłonecznienie działki.
- Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'. Szybko rośnie, osiągając 3 m wysokości. Liście przez cały sezon mają intensywnie purpurową barwę. W czerwcu pojawiają się białe kwiaty. Jest rośliną uniwersalną – dobrze znosi suszę, ale może rosnąć w miejscach wilgotnych, lubi słońce, lecz można ją sadzić w niewielkim cieniu. Dobrze znosi cięcie, dlatego nadaje się na formowane żywopłoty.
- Berberys Thunberga 'Atropurpurea'. Jest niewysokim krzewem (1,5 m) o ciernistych gałęziach. Purpurowe liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. W maju rozwijają się drobne żółte kwiaty, a pod koniec lata dojrzewają czerwone owoce, które są przysmakiem ptaków. Dobrze rośnie w słońcu i lekkim cieniu, jest niewymagający co do gleby i odporny na suszę.
- Perukowiec podolski 'Royal Purple'. Rośnie niezbyt szybko do 3 m wysokości. Ma purpurowe liście i oryginalne czerwonawe owocostany, które przypominają kępki puchu. Najlepiej czuje się w słonecznym miejscu w przepuszczalnej, nawet piaszczystej glebie. Jest odporny na suszę. Oliwnik srebrzysty. Nie przekracza 2 m wysokości. Liście mają srebrną barwę, a na początku czerwca rozwijają się żółte kwiaty. Charakteryzuje się małymi wymaganiami – może rosnąć nawet w ubogiej ziemi, jest bardzo odporny na suszę. Lubi słońce, można z niego tworzyć żywopłoty.
- Rokitnik zwyczajny. Rośnie do 3-5 m, tworzy gęstą ciernistą koronę. Ozdobą są szare liście i pomarańczowe owoce, które dojrzewają w sierpniu i pozostają na pędach aż do końca zimy (o ile wcześniej nie zjedzą ich ptaki). Bogate w witaminę C owoce doskonale nadają się na przetwory. Ma bardzo małe wymagania – dobrze rośnie w ubogiej ziemi i jest niezwykle odporny na suszę. Lubi słońce, nadaje się na żywopłoty.
- Bez czarny 'Eva'. To ogrodowa odmiana bzu czarnego – krzewu rosnącego naturalnie w całym kraju. Ma 2-3 m wysokości i bardzo dekoracyjne liście – głęboko powcinane, strzępiaste, brunatnopurpurowe. W czerwcu rozwijają się różowe kwiaty. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słońcu i półcieniu.
- Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'. Gęsty kępisty krzew dorastający do 2,5 m, niekiedy jest szczepiony na pniu. Ma bardzo oryginalne liście – na początku różowe, w miarę upływu czasu stają się kremowe i w końcu zielone. Roślinę warto często przycinać, ponieważ najładniejsze są młode liście. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu, w żyznej i wilgotnej ziemi.
- Dereń biały 'Elegantissima'. Dorasta do 3 m. Od wiosny do jesieni roślinę zdobią biało-zielone liście, a gdy opadną, uwagę przyciągają intensywnie czerwone pędy (szczególnie efektownie wyglądają zimą na tle śniegu). Dobrze rośnie na słońcu i w półcieniu, łatwo przystosowuje się gleby.
- Klon palmowy. Szeroko rozpostarte niesymetryczne gałęzie sprawiają, że roślina ma bardzo malowniczy pokrój. Uwagę zwracają także liście, które u odmian są czerwone, żółte lub pomarańczowe, ich brzegi mogą być gładkie lub pierzaste. Krzew dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu, w zacisznym osłoniętym od wiatru miejscu (nie wszystkie odmiany są tak samo odporne na mróz; niektóre na zimę trzeba okrywać). Gleba powinna być próchniczna, żyzna i stale lekko wilgotna.
- Tawuła japońska 'Goldflame'. Tworzy gęstą kpistą koronę o średnicy 1 m. Młode liście mają pomarańczową barwę, z upływem czasu stają się zielonożółte. Latem na pędach rozwijają się różowe kwiaty. Może rosnąć w każdej glebie, w słonecznym miejscu. Nadaje się na niskie żywopłoty.
>>Przeczytaj też: Jak prawidłowo przycinać krzewy ozdobne wiosną