Najpopularniejsze drzewa i krzewy o złocistych liściach i igłach

2015-07-27 15:24

Drzewa i krzewy o złocistych liściach są cenione w ogrodzie, gdyż dają możliwość tworzenia ciekawych, kontrastowych kompozycji roślinnych, nieco rozjaśniając wielogatunkowe aranżacje. Poznaj najpopularniejsze rośliny ogrodowe o złocistych liściach bądź igłach.

Na rynku dostępna jest ogromna liczba roślin o ozdobnych złocistych liściach bądź igłach. Dzięki tym roślinom możemy tworzyć w ogrodach interesujące kontrastowe kompozycje roślinne. Oto najpopularniejsze rośliny o złocistych liściach i igłach, które warto posadzić w ogrodzie.

Krzewy liściaste o złocistych liściach

  • Tawuła japońska (łac. Spiraea japonica) ‘Goldflame’ – to karłowy krzew, osiągający 80–100 cm wysokości. Młode liście są czerwonożółte, z wiekiem przybierają bardziej jednolitą, złocistą barwę. Kwitnie na różowo – od czerwca do września. Nadaje się na rabaty, niskie żywopłoty i kompozycje wielogatunkowe.
  • Leszczyna pospolita (Corylus avellana) ‘Aurea’ – krzew osiąga do 3 m wysokości. Liście są początkowo żółte, później zmieniają barwę na żółtozieloną. Roślinę wykorzystuje się często do tworzenia luźnych szpalerów.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) ‘Aurea’ – ciernisty krzew, dorastający do 120 cm wysokości. Najlepiej wybarwia się, gdy jest posadzony w półcieniu – wtedy jego liście mają złocistożółty lub cytrynowy kolor. Wykorzystuje się go do tworzenia kontrastowych kompozycji i niskich żywopłotów.
  • Dereń biały (Cornus alba) ‘Spaethii’ – krzew osiąga do 3 m wysokości. Młode liście są brązowozielone, starsze – zielone, z głębokim złocistym obrzeżeniem. Jest dekoracyjny także zimą, gdy zdobią go ciemnoczerwone pędy. Dobrze prezentuje się w kompozycjach kolorystycznych.
  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) ‘Aurea’ – zimozielony krzew, dorastający do około 150 cm wysokości. Drobne, owalne liście mają złocistozieloną barwę. Wykorzystuje się go do barwnych kompozycji, żywopłotów, tworzenia żywych figur geometrycznych i na skalniaki.

Iglaki o złocistych igłach

  • Biota wschodnia (Platycladus orientalis) ‘Aurea Nana’ – krzew (znany do niedawna jako żywotnik) ma jajowaty pokrój i osiąga do 2,5 m wysokości. Rośnie wolno – 10-letnie okazy dorastają do 70 cm. Ma złocistożółte łuski (barwa jest najbardziej intensywna na młodych przyrostach). Nadaje się do tworzenia kompozycji i dekoracji wrzosowisk.
  • Cis pospolity (Taxus baccata) ‘Semperaurea’ – krzew osiąga 2–3 m wysokości. Igły są zielone, z grubymi złocistymi obrzeżami. Nadaje się do tworzenia żywopłotów, szpalerów i barwnych kompozycji.
  • Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) ‘Filifera Aurea’ – krzew dorastający do 3–5 m wysokości. Ma nitkowate pędy, pokryte drobnymi, złotymi łuskami. Wykorzystuje się go do tworzenia barwnych kompozycji, nasadzeń pojedynczych i dekoracji oczek wodnych.
  • Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) ‘Golden Wonder’ – krzew o stożkowym pokroju, osiąga do 2 m wysokości. Ma łuskowate, złocistożółte ulistnienie, które nie zmienia barwy w okresie zimowym. Dobrze prezentuje się jako soliter. Nadaje się również do kontrastowych kompozycji.
  • Jałowiec pospolity (Juniperus communis) ‘Suecica Aurea’ – kolumnowa odmiana osiąga 2–3 m wysokości. Igły są złocistożółte wiosną, później zmieniają barwę na żółtozieloną. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków.
Nasi Partnerzy polecają