Cięcie dereni – kiedy i jak przycinać różne gatunki dereni
Autor: GettyImages
Derenie to duża grupa popularnych krzewów, uprawianych dla ozdobnego pokroju, dekoracyjnych liści, barwnych pędów i jadalnych owoców. Wiele gatunków dereni do prawidłowego wzrostu wymaga regularnego cięcia. Jak i kiedy przycinać derenie? Których dereni nie należy ciąć?
Do najpopularniejszych sadzonych w ogrodach gatunków derenia należą: dereń jadalny, dereń Kousa, dereń biały, dereń kwiecisty, dereń pagodowy oraz dereń świdwa. Regularne cięcie nie jest wskazane w przypadku derenia Kousa oraz derenia kwiecistego. Z kolei dereń jadalny bardzo często prowadzi się naturalnie, cięcie ograniczając do usuwania pędów chorych i uszkodzonych. Najczęściej przycina się derenie ozdobne z pędów oraz liści.
Cięcie dereni - terminy i technika cięcia dereni
Optymalnym terminem cięcia dereni jest wczesna wiosna.
- Cięcie derenia białego – corocznie usuwa się pędy chore i porażone. Ponadto warto usuwać pędy 3-letnie i starsze (młode są najintensywniej zabarwione). Raz na kilka lat należy skrócić wszystkie pędy na wysokości 10–20 cm.
- Cięcie derenia pagodowego – charakteryzuje się poziomym ułożeniem pędów i może być uprawiany jako luźno rosnący krzew. Wiosną warto jednak przeprowadzić cięcie sanitarne, skracając przy okazji część pędów zdrowych.
- Cięcie derenia świdwy – wymaga regularnego cięcia, gdyż jego ozdobą są jednoroczne, intensywnie przebarwiające się pędy. Każdego roku warto usuwać część z nich – aby pobudzić roślinę do wzrostu. Raz na kilka lat więc można skrócić wszystkie pędy na wysokości około 10 cm nad ziemią. Dereń znosi nawet intensywne cięcie i taki zabieg mu nie zaszkodzi.
Większość dereni dobrze znosi cięcie (z wyjątkiem derenia kousa i derenia kwiecistego). Cięcie dereni polecane jest szczególnie dla odmian o ozdobnych pędach i liściach, gdyż młode przyrosty wybarwiają się najładniej. Z tego względu zaraz po posadzeniu derenie: biały, rozłogowy, jadalny i świdwa przycinamy nad 3.–4. pąkiem, a w kolejnych latach skracamy ich pędy nawet o 1/3. Dzięki temu rośliny tworzą dużo młodych przyrostów i są znacznie bardziej dekoracyjne.
Tekst: Katarzyna Józefowicz