Cięcie dereni – kiedy i jak przycinać różne gatunki dereni

2015-06-01 13:47

Derenie to duża grupa popularnych krzewów, uprawianych dla ozdobnego pokroju, dekoracyjnych liści, barwnych pędów i jadalnych owoców. Wiele gatunków dereni do prawidłowego wzrostu wymaga regularnego cięcia. Jak i kiedy przycinać derenie? Których dereni nie należy ciąć?

Do najpopularniejszych sadzonych w ogrodach gatunków derenia należą: dereń jadalny, dereń Kousa, dereń biały, dereń kwiecisty, dereń pagodowy oraz dereń świdwa. Regularne cięcie nie jest wskazane w przypadku derenia Kousa oraz derenia kwiecistego. Z kolei dereń jadalny bardzo często prowadzi się naturalnie, cięcie ograniczając do usuwania pędów chorych i uszkodzonych. Najczęściej przycina się derenie ozdobne z pędów oraz liści.

Cięcie roślin w ogrodzie

Cięcie dereni - terminy i technika cięcia dereni

Optymalnym terminem cięcia dereni jest wczesna wiosna.

  • Cięcie derenia białego – corocznie usuwa się pędy chore i porażone. Ponadto warto usuwać pędy 3-letnie i starsze (młode są najintensywniej zabarwione). Raz na kilka lat należy skrócić wszystkie pędy na wysokości 10–20 cm.
  • Cięcie derenia pagodowego – charakteryzuje się poziomym ułożeniem pędów i może być uprawiany jako luźno rosnący krzew. Wiosną warto jednak przeprowadzić cięcie sanitarne, skracając przy okazji część pędów zdrowych.
  • Cięcie derenia świdwy – wymaga regularnego cięcia, gdyż jego ozdobą są jednoroczne, intensywnie przebarwiające się pędy. Każdego roku warto usuwać część z nich – aby pobudzić roślinę do wzrostu. Raz na kilka lat więc można skrócić wszystkie pędy na wysokości około 10 cm nad ziemią. Dereń znosi nawet intensywne cięcie i taki zabieg mu nie zaszkodzi.
warto wiedzieć

Większość dereni dobrze znosi cięcie (z wyjątkiem derenia kousa i derenia kwiecistego). Cięcie dereni polecane jest szczególnie dla odmian o ozdobnych pędach i liściach, gdyż młode przyrosty wybarwiają się najładniej. Z tego względu zaraz po posadzeniu derenie: biały, rozłogowy, jadalny i świdwa przycinamy nad 3.–4. pąkiem, a w kolejnych latach skracamy ich pędy nawet o 1/3. Dzięki temu rośliny tworzą dużo młodych przyrostów i są znacznie bardziej dekoracyjne.

Tekst: Katarzyna Józefowicz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE