Dereń kousa – efektowny krzew liściasty o dekoracyjnych kwiatach i owocach

2015-03-18 12:47 Opracowanie: redakcja serwisu

Dereń kousa to krzew liściasty o ciemnozielonych liściach i niezwykle dekoracyjnych śnieżnobiałych kwiatach. Dodatkową ozdobą krzewu są dojrzewające pod koniec lata owoce.

Dereń kousa (łac. Cornus kousa) rośnie w naturze w Japonii, Chinach i Korei jako niewysokie drzewo. U nas jest zazwyczaj krzewem, dorastającym do 2–3 m wysokości. Ma ciekawy, rozłożysty pokrój. Liście derenia kousa są ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo.
Dereń kousa kwitnie obficie, kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Dekoracyjne są śnieżnobiałe liście podsadkowe, które otaczają niepozorne kwiatostany.
Dodatkową ozdobą krzewu są dojrzewające pod koniec lata owoce: czerwonoróżowe kule o pokarbowanej powierzchni. Owoce derenia kousa są jadalne, ale mają słodkawy i mdły smak (nie są uznawane za smaczne).

>>Przeczytaj też: Derenie w ogrodzie: wymagania, sadzenie i cięcie dereni

Wymagania derenia kousa

Najlepsza dla derenia kousa jest gleba żyzna, wilgotna, próchniczna i przepuszczalna. Najlepiej wybrać dla krzewu miejsce słoneczne i zaciszne. Zasilać należy kompostem i obficie podlewać w okresach suszy. Dereń kousa nie wymaga przycinania. Młode egzemplarze mogą zimą przemarzać, starsze zwykle są odporne na mróz.

Dereń kousa znakomicie prezentuje się w ogrodach przydomowych jako soliter. Nadaje się też do małych ogrodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE