Dereń Kousa – efektowny krzew liściasty o dekoracyjnych kwiatach i owocach

2015-03-18 12:47

Dereń kousa to krzew liściasty o ciemnozielonych liściach i niezwykle dekoracyjnych śnieżnobiałych kwiatach. Dodatkową ozdobą krzewu są dojrzewające pod koniec lata owoce.

Dereń Kousa (łac. Cornus kousa) rośnie w naturze w Japonii, Chinach i Korei jako niewysokie drzewo. U nas jest zazwyczaj krzewem, dorastającym do 2–3 m wysokości. Ma ciekawy, rozłożysty pokrój. Liście derenia kousa są ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo.

Dereń Kousa kwitnie obficie, kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Dekoracyjne są śnieżnobiałe liście podsadkowe, które otaczają niepozorne kwiatostany.Dodatkową ozdobą krzewu są dojrzewające pod koniec lata owoce: czerwonoróżowe kule o pokarbowanej powierzchni. Owoce derenia Kousa są jadalne, ale mają słodkawy i mdły smak (nie są uznawane za smaczne).

Dereń Kousa - wymagania

Najlepsza dla derenia Kousa jest gleba żyzna, wilgotna, próchniczna i przepuszczalna. Najlepiej wybrać dla krzewu miejsce słoneczne i zaciszne. Zasilać należy kompostem i obficie podlewać w okresach suszy. Dereń Kousa nie wymaga przycinania. Młode egzemplarze mogą zimą przemarzać, starsze zwykle są odporne na mróz.Dereń Kousa znakomicie prezentuje się w ogrodach przydomowych jako soliter. Nadaje się też do małych ogrodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE