Dereń pagodowy - Cornus controversa - jak uprawiać i pielęgnować to efektowne drzewo?

2023-10-31 14:33

Dereń pagodowy (Cornus controversa) to dekoracyjne drzewo wyróżniające się efektownym pokrojem. Doskonale pasuje do ogrodów w stylu japońskim. Poznaj bliżej wymagania uprawowe derenia pagodowego i zasady jego pielęgnacji.

Dereń pagodowy (Cornus controversa) pochodzi z terenów Azji Wschodniej, w naturze spotkać go można w Korei, Japonii, Chin i Mandżurii - rośnie tam jako drzewo dorastające nawet do 20 m wysokości (egzemplarze derenia pagodowego uprawiane w Polsce dorastają do 10 m wysokości). W naszych ogrodach jest jeszcze rzadko spotykany, a szkoda, bo to krzew o wyjątkowym, egzotycznym wyglądzie. Jest znakomitą rośliną dla ogrodowych koneserów.

Spis treści

  1. Dereń pagodowy - jak wygląda, co jest jego ozdobą?
  2. Dereń pagodowy w galerii zdjęć
  3. Wymagania derenia pagodowego
  4. Dereń pagodowy 'Variegata'
  5. Gdzie i jak sadzić dereń pagodowy?
  6. Dereń pagodowy - uprawa i pielęgnacja
  7. Zastosowanie derenia pagodowego w ogrodzie

Dereń pagodowy - jak wygląda, co jest jego ozdobą?

Dereń pagodowy wyróżnia się eleganckim pokrojem - jego pędy rosną poziomo, piętrowo, tworząc koronę o kształcie przypominającym pagodę (stąd jego nazwa).

Ozdobą rośliny są również pojawiające się wiosną i wczesnym latem (pod koniec maja i w czerwcu) liczne, drobne, białokremowe, gwiazdkowate kwiaty, które delikatnie przyjemnie pachną. Kwiaty derenia pagodowego zebrane są w baldachowate okazałe kwiatostany (średnicy nawet do 15 cm), wznoszące się ponad liśćmi. Po przekwitnięciu - w sierpniu i wrześniu - pojawiają się niewielkie, ciemnogranatowe owoce (jagody).

Ciemnozielone, błyszczące od góry, a szarawe od spodu liście jesienią dość wcześnie przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor, ale za to długo utrzymują się na drzewie, dzięki czemu także jesienią dereń pagodowy jest atrakcyjny.

Młode pędy derenia pagodowego są czerwonawobrązowe, natomiast starsze – ciemnobrązowe.

Poznaj też:

Derenie ozdobne w ogrodzie - wymagania, uprawa, gatunki i odmiany dereni

Dereń pagodowy w galerii zdjęć

Wymagania derenia pagodowego

Aby dereń pagodowy dobrze rósł i efektownie się prezentował w ogrodzie, powinien mieć zapewnione szczególne warunki.

  • Dereń pagodowy - podłoże. Dereń pagodowy potrzebuje gleby żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne (należy o tym pamiętać szczególnie w upalne lato).
  • Dereń pagodowy - stanowisko. Stanowisko dla derenia pagodowego może być słoneczne (choć nasłonecznienie nie powinno być bardzo intensywne) bądź lekko zacienione, ale koniecznie osłonięte od silnych wiatrów (szczególnie tych zimowych). Gdy zapewnimy takie warunki jest duża szansa na to, by roślina dobrze przezimowała.

Przeczytaj też:

polecamy
Dereń pagodowy

Autor: GettyImages

Dereń pagodowy

Dereń pagodowy 'Variegata'

Dereń pagodowy 'Variegata' to niezwykle dekoracyjna, francuska odmiana derenia pagodowego. Dorasta do do 6-8 m wysokości, ma dość szeroko rozłożoną pagodową koronę. Gałęzie wyrastają z pnia pod kątem prostym tworząc wyraźne piętra. Cechą charakterystyczną rośliny są dekoracyjne liście: owalne, zielone, z szerokim białym obrzeżeniem blaszki liściowej (z daleka liście wyglądają, jakby były białe). Dzięki takiej barwie ulistnienia drzewo sprawia wrażenie wyjątkowej lekkości.

Dereń pagodowy w odmianie 'Variegata' to znakomita propozycja dla tych, którzy poszukują do ogrodu ażurowego, zwiewnego, choć dobrze widocznego roślinnego akcentu. Na tle dwukolorowych liści dość trudno zauważyć zebrane w baldachy kwiaty, ale za to dobrze widoczne są dojrzewające w sierpniu i wrześniu niebieskoczarne owoce - jagody.

Gdzie i jak sadzić dereń pagodowy?

Zanim posadzimy dereń pagodowy w ogrodzie trzeba po pierwsze wybrać dla niego odpowiednie miejsca, a po drugie - dobrze je przygotować. Konieczne jest przekopanie i dokładne odchwaszczenie podłoża w miejscu, w którym planujemy posadzenie drzewka. Jeśli gleba w tym miejscu jest gliniasta i ciężka, należy ją rozluźnić dodając piasek i kompost. Następnie trzeba wykopać dołek - musi być na tyle szeroki i głęboki, aby z łatwością zmieścił całą bryłę korzeniową. Drzewko sadzimy na taką samą głębokość, jak rosło w doniczce (a jeśli mamy do dyspozycji roślinę balotowaną albo z gołym korzeniem, to sadzimy na taką głębokość, jak rosła w szkółce). Po posadzeniu drzewko obficie podlewamy. Należy też wyściółkować powierzchnię wokół rośliny, co ograniczy parowanie wody i zapewni odpowiednią wilgotność podłoża.

Dereń pagodowy - uprawa i pielęgnacja

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie derenia pagodowego jest regularne, dość obfite nawadnianie. Podlewać należy przez cały sezon, aż do wystąpienia przymrozków. Jeśli zima jest bezśnieżna, warto podlać drzewko również zimą, ale tylko wtedy, gdy ziemia nie jest zamarznięta.

Warto zabezpieczyć przed mrozem młode okazy derenia pagodowego (na przykład owijając je słomianym chochołem lub włókniną), bowiem nie są one w pełni mrozoodporne. Starsze egzemplarze dobrze znoszą zimowe warunki, choć zaszkodzić im mogą późnowiosenne przymrozki, tym bardziej, że dereń pagodowy dość szybko rozpoczyna wiosną wegetację.Wiosną należy spulchnić ziemię wokół drzewka (uważając by nie uszkodzić korzeni, które rozrastają się dość płytko pod powierzchnią ziemi), zasilić je kompostem i koniecznie ułożyć nową warstwę ściółki.

Dereń pagodowy nie wymaga cięcia. Wiosną przeprowadzamy jedynie cięcie sanitarne (usunięcie martwych pędów).

Przeczytaj też:

Dereń pagodowy
Autor: GettyImages Dereń pagodowy zwraca uwagę wyjątkowym pokrojem

Zastosowanie derenia pagodowego w ogrodzie

Dereń pagodowy może stanowić wyjątkową atrakcję ogrodu. Doskonale sprawdza się w założeniach w stylu orientalnym, japońskim czy chińskim. To drzewo najładniej prezentuje się jako soliter - najlepiej wybrać dla derenia dobrze wyeksponowane miejsce i posadzić go na przykład na tle trawnika albo roślin iglastych o ciemnozielonych igłach, nad brzegiem zbiornika wodnego, choć na "powalający" efekt musimy trochę poczekać, bo nie jest to roślina szybko rosnąca. Ale warto! Gdy już urośnie, naprawdę będzie wyjątkową ozdobą ogrodu.

Poznaj inne gatunki derenia:

Czy potrafisz rozpoznać jakie to drzewo?

Pytanie 1 z 7
Jakie to drzewo?
Liść dębu
Jak sadzić drzewa i krzewy