Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste

2019-02-12 8:55 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Drzewa i krzewy tworzą kanwę ogrodu. Podpowiadamy, jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu , by tworzyły ładną kompozycję i stanowiły tło dla bylin i roślin sezonowych. Drzewa i krzewy liściaste i iglaste do ogrodu.

Ze względu na wielkość i długowieczność drzewa i krzewy są stałym elementem ogrodu na równi z małą architekturą. Często wręcz decydują o jego charakterze. Dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie wybrać drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu. Także wybór miejsca, w którym drzewa i krzewy ozdobne zostaną posadzone, powinien być starannie przemyślany. Dużej dyscypliny wymaga urządzanie małych ogrodów. Przed kupnem roślin koniecznie trzeba wziąć pod uwagę ich ostateczne rozmiary i wyobrazić sobie, jak po latach wypełnią przestrzeń działki.

Drzewa i krzewy do ogrodu iglaste: zimozielone tło

Lepiej wystrzegać się sadzenia wyłącznie roślin zimozielonych, zwłaszcza samych iglaków. Zaletą drzew i krzewów iglastych jest to, że są łatwe w uprawie, jednak wypełniona tylko nimi działka wygląda monotonnie. Natomiast krzewy iglaste doskonale sprawdzają się jako rośliny żywopłotowe (przede wszystkim żywotniki zwane potocznie tujami oraz cyprysiki i kolumnowe jałowce), a także jako tło dla innych roślin.

Drzewa i krzewy iglaste w ogrodzie są niezastąpione zimą. Latem nie wyróżniają się i nie skupiają uwagi, dopiero późną jesienią, gdy opadną liście z innych roślin i ogród zamiera – wysuwają się na pierwszy plan. Podobnie jest z zimozielonymi roślinami liściastymi: bukszpanem wiecznie zielonym, kaliną sztywnolistną, mahonią pospolitą, trzmieliną Fortune’a, zimozielonymi irgami i ognikiem szkarłatnym, którego dodatkową ozdobą są piękne koralowe owoce.

Drzewa i krzewy do ogrodu liściaste: zmienne jak cztery pory roku

Bardzo przydatne w komponowaniu ogrodu są krzewy ozdobne i niewysokie drzewa liściaste. Ich największym atutem jest zmienność w ciągu roku - o każdej porze roku wyglądają inaczej.

Drzewa i krzewy do ogrodu wiosną. O wyborze drzew i krzewów do ogrodu często decyduje uroda kwiatów. Prawie wszystkie krzewy ozdobne kwitną wiosną i wczesnym latem. Tworzą udany związek z roślinami cebulowymi, fiołkami, przylaszczkami, zawilcami gajowymi oraz delikatnymi, świeżymi liśćmi bylin.

Drzewa i krzewy do ogrodu latem. Tylko nieliczne krzewy (jak na przykład budleja Davida, hortensje i ketmia syryjska) zaczynają kwitnąć w drugiej połowie lata, są więc niezwykle cenne dla kompozycji ogrodu. Większość przekwitłych krzewów traci wyjątkowy urok, stając się tłem dla bardziej atrakcyjnych roślin – przede wszystkim bylin oraz roślin jednorocznych i dwuletnich. Dlatego ważnym kryterium przy wyborze krzewów i drzew do ogrodu powinien być także pokrój roślin oraz ładne ulistnienie. Odmiany krzewów o żółtych, pomarańczowych i bordowych liściach należy stosować z umiarem. Są one z reguły tak silnym akcentem kolorystycznym, że ich nadmiar wprowadza wrażenie chaosu i pstrokacizny w aranżacji ogrodu.

Drzewa i krzewy do ogrodu jesienią. Warto posadzić w ogrodzie choć kilka krzewów i drzew, które u schyłku lata przybierają złocistorude barwy, na przykład: azalie, berberysy, brzozy, grujecznik japoński, irgi, kaliny, klony, miłorząb chiński, sumak octowiec. Razem z jesiennymi astrami (marcinkami), nawłociami, rudbekiami błyskotliwymi, zimowitami, zawilcami japońskimi i złocieniami (chryzantemami) tworzą nasycone kolorem kompozycje w ogrodzie. Późną jesienią, gdy opadną liście, na pędach wielu krzewów pozostają dekoracyjne barwne owoce. Są ozdobą: berberysów, wielu gatunków irg, jabłoni, ognika szkarłatnego, ostrokrzewów, pigwowca pośredniego, poładni japońskiej, rokitnika wąskolistnego i trzmielin.
Drzewa i krzewy do ogrodu zimą. Uroda zimowego ogrodu jest mniej oczywista niż w pozostałych porach roku. Brak barwnych roślin powoduje, że na pierwszy plan wysuwają się rośliny o oryginalnym pokroju, na przykład poskręcanych pędach (między innymi leszczyna pospolita 'Contorta', modrzew japoński 'Diana', robinia akacjowa 'Tortuosa', wierzba babilońska 'Tortuosa'). Zimą najlepiej widać biało-żółtą barwę kory brzóz, intensywnie czerwoną derenia białego 'Sibirica' oraz jaskrawozieloną derenia rozłogowego i złotlinu japońskiego.
Na pędach wielu roślin są jeszcze barwne owoce. Wabią ptaki, dzięki którym śnieżna przestrzeń działki ożywa. Zimowy ogród najlepiej wygląda z zacisza domu, dlatego rośliny, które decydują o jego urodzie, powinno się sadzić tak, by były widoczne z okien.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE