Wełnowiec - jak zwalczyć? Co jest najlepsze na wełnowce? Co zabija wełnowce?

2024-04-11 13:59

Wełnowce to groźne szkodniki, które mogą atakować różne gatunki roślin doniczkowych. Walka z wełnowcami może być trudna. Dowiedz się, jaka jest szkodliwość wełnowców i jak zwalczyć wełnowce na roślinach doniczkowych.

Wełnowiec
Autor: www.thinkstockphotos.com Wełnowce to drobne owady osiągające kilka milimetrów długości, należące do grupy czerwców

Wełnowce to szkodniki, która atakują m.in. rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach, w tym bardzo często storczyki. Warto poznać metody zwalczania tego groźnego szkodnika.

Spis treści

  1. Jak wyglądają wełnowce?
  2. Jak wełnowce szkodzą roślinom?
  3. Jakie rośliny są atakowane przez wełnowce?
  4. Skąd się biorą wełnowce?
  5. Sposoby zwalczania wełnowców - co zabija wełnowce?
#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Jak wyglądają wełnowce?

Wełnowce to drobne owady osiągające kilka milimetrów długości, należące do grupy czerwców. Posiadają miękkie, segmentowe ciało pokryte białym lub różowawym nalotem przypominającym strzępki wełny lub waty (stąd ich nazwa).

Jak wełnowce szkodzą roślinom?

Żerowanie wełnowców powoduje prawdziwe spustoszenie wśród roślin. Liście zaatakowanych egzemplarzy żółkną i opadają, a roślina przestaje rosnąć. W konsekwencji nawet większy okaz po pewnym czasie zamiera.

Wełnowce najczęściej można zauważyć na spodniej części blaszek liściowych lub na łodygach. Szkodniki żywią się sokiem komórkowym. Zaatakowana roślina traci liście (zdarzają się przypadki, że jest z nich całkowicie ogołocona), przestaje rosnąć i po pewnym czasie zamiera. Podczas żerowania owady wydzielają rosę miodową, która stanowi pożywkę dla grzybów. Często więc osłabiona roślina dodatkowo bywa porażana przez choroby grzybowe.

Jakie rośliny są atakowane przez wełnowce?

Lista pokojowych roślin doniczkowych, które mogą być atakowane przez wełnowce, jest długa, ale najczęściej wełnowce żerują na palmach, kaktusach i sukulentach, fikusach, krotonach, hojach, storczykach, roślinach cytrusowych.

Skąd się biorą wełnowce?

Wełnowce najczęściej są przynoszone wraz z nowo zakupionymi kwiatami doniczkowymi. Dlatego tak ważne jest, by kupując roślinę w sklepie, dokładnie się jej przyjrzeć i sprawdzić, czy nie widać na niej szkodników albo śladów ich żerowania.

Wełnowce
Autor: www.thinkstockphotos.com Kiedy na liściach rośliny zauważymy białe, włochate plamki, to znak, że została ona zaatakowana przez wełnowce

Sposoby zwalczania wełnowców - co zabija wełnowce?

Walka z wełnowcami bywa uciążliwa, bowiem wełnista otoczka pokrywająca ich ciało sprawia, że chemiczne zwalczanie za pomocą oprysków jest mało skuteczne. Dodatkowo szkodniki te wyjątkowo szybko się rozmnażają, a do żerowania i składania jaj często wybierają trudno dostępne miejsca.

  • Jednym ze sposobów zwalczania szkodników jest usuwanie owadów z nadziemnej części roślin doniczkowych za pomocą szmatki nasączonej roztworem alkoholu (na 1 litr wody dajemy 100 ml denaturatu lub spirytusu) lub wodnym roztworem szarego mydła (na 1 litr wody dajemy ok. 20 g szarego mydła). Do roztworu alkoholu możemy dodać kilka kropli płynu do mycia naczyń, aby łatwiej usunąć woskową osłonkę na ciele owadów. Aby zabieg był skuteczny, konieczne jest dokładne przemycie każdego liścia z obu stron i wymiana wacików nasączonych roztworem po każdym pojedynczym pociągnięciu (by nie przenosić szkodników w inne miejsca). Taki zabieg powtarzamy co 3-4 dni przez kilka tygodni, aż nie będziemy zauważać wełnowców na roślinie.
  • Inną sprawdzoną metodą jest zastosowanie insektycydów (środków zwalczających owady). Do zwalczania wełnowców stosuje się m.in. preaparaty: Provado Plus, Confidor i Actellic. Zabiegi należy powtarzać co 7–10 dni. Czasem wełnowce mogą żerować także na korzeniach roślin (można to sprawdzić wyjmując bryłę korzeniową z donicy). W takim wypadku rośliny podlewa się rozcieńczonym preparatem.

Przeczytaj też:

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla