Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja tawuł

2021-05-07 12:01

Tawuły to jedne z najpiękniejszych i najobficiej kwitnących krzewów, chętnie sadzonych zarówno w ogrodach, jak i w parkach. Zastosowanie tawuł jest wszechstronne. Poznaj najpopularniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja tawuł.

W ogrodach uprawia się kilkadziesiąt gatunków tawuł i niezliczoną liczbę odmian. Z reguły krzewy mają podobne wymagania, różnią się przede wszystkim odpornością na mróz i techniką cięcia. Zwykle jednak są na tyle łatwe w uprawie i niekłopotliwe w pielęgnacji, że śmiało można polecić je nawet osobom zaczynającym przygodę z ogrodem.

>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne

Tawuły do ogrodu - najpopularniejsze gatunki

  • Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) – to niski krzew rzadko przekraczający 1m wysokości. Wytwarza powcinane liście podobne do tych wytwarzanych przez brzozę (stąd nazwa). W kwietniu obficie wytwarza płaskie kwiatostany złożone z białych kwiatów. Toleruje różne stanowiska. Jest odporna na mróz. Nadaje się do tworzenia szerokich obwódek i szpalerów. Dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa.
  • Tawuła wczesna (Spiraea arguta) – roślina osiąga 1,5-2m wysokości. Kwitnie w kwietniu i maju. Baldachowate kwiatostany złożone są z gęstych, białych kwiatów. Z srogie (lub bezśnieżne) zimy może przemarzać, dlatego późną jesienią zaleca się ją okrywać. Nadaje się na szpalery i luźne żywopłoty. Często sadzi się ją przy ogrodzeniach i w wielogatunkowych krzewiastych kompozycjach.
Krzewy kwitnące na biało
Autor: GettyImages Tawuła szara 'Grefsheim' kwitnie na biało
  • Tawuła japońska (Spiraea japonica) – to rozłożysty krzew rzadko przekraczający 1m wysokości. Jest ozdobna zarówno z liści (które atrakcyjnie przebarwiają się na żółto i pomarańczowo) jak i kwiatów (białe, różowe, karminowe). Kwitnie od czerwca do sierpnia. Można wykorzystywać ją na obwódki lub niskie żywopłotu (trzeba jednak uwzględnić fakt, że wymaga przestrzeni – mocno rozrasta się wszerz).
  • Tawuła szara (Spiraea cinerea) – mrozoodporny krzew dorasta do 2m wysokości. Kwitnie w kwietniu - jeszcze przed pojawieniem się liści. Najbardziej znana odmiana (kwitnąca nieco później) to 'Grefsheim'. Dobrze pielęgnowana roślina niemal ugina się pod ciężarem długich, zwisających, białych kwiatostanów. Warto uprawiać ją jako soliter w wyeksponowanym miejscu. Okazale prezentuje się na tle większych krzewów i drzew.
Tawuła japońska
Autor: GettyImages Tawuła japońska
  • Tawuła śliwolistna (Spiraea prunifolia) – krzew dorasta do 2m wysokości. Wytwarza atrakcyjne, łukowato wygięte pędy pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi (jesienią zabarwiającymi się na pomarańczowo i czerwono). Kwitnie od kwietnia do maja na biało. Przed nadejściem zimy należy ją okryć, gdyż jest mniej mrozoodporna w porównaniu z innymi gatunkami. Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego. Polecany gatunek do tworzenia krzewiastych zestawień.
  • Tawuła Van Houtte'a (Spiraea vanhouttei) – krzew dorasta do 2,5m wysokości. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w wypukłe baldachogrona. Nie wytwarza nasion. Tawułę wykorzystuje się powszechnie w ogrodach i parkach do tworzenia nieformowanych żywopłotów.
Tawuła Douglasa
Autor: www.thinkstockphotos.com Tawuła Douglasa
  • Tawuła Billarda (Spiraea billardii) – krzew jest wykorzystywany do zadrzewień rekultywacyjnych (zniszczonych przez człowieka). Jest odporny na mróz, suszę, zanieczyszczenia powietrza i gleby. Kwitnie od lipca do sierpnia na biało lub różowo. Dorasta do 1,5m wysokości.
  • Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) – osiąga do 1,5m wysokości. Szybko wchodzi w okres wegetacyjny – liście „wypuszcza” wczesną wiosną. Wytwarza okazałe (nawet 20cm wys.) wiechowate różowe (lub purpurowe) kwiatostany. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest w pełni mrozoodporna. Dobrze sprawdza się przy tworzeniu nieformowanych, wielogatunkowych żywopłotów (ma zwarty pokrój).
Tawuła Billarda
Autor: www.thinkstockphotos.com Tawuła Billarda

Tawuły - uprawa i pielęgnacja

  • Stanowisko dla tawuł

Tawuły warto sadzić na stanowiskach słonecznych – wtedy najobficiej kwitną. Dobrze jednak radzą sobie w półcieniu. Gatunki tawuł wrażliwe na mróz wymagają miejsc ciepłych i osłoniętych od wiatru.

  • Podłoże dla tawuł

Tawuły tolerują przeciętne ogrodowe gleby. Należy unikać podłoży jałowych, ciężkich i podmokłych. Mrozoodporne gatunki można sadzić jesienią lub wiosną. Z tymi bardziej wrażliwymi na ujemne temperatury zaleca się poczekać do wiosny.

  • Podlewanie tawuł

Młode krzewy tawuł powinno się podlewać w pierwszych tygodniach uprawy oraz w czasie suszy. Starsze krzewy są odporne na niedobór wody. Nawożenie mineralne z reguły nie jest konieczne, można natomiast zastosować nawozy organiczne, np. kompost. Przydatnym zabiegiem jest także ściółkowanie gleby.

  • Cięcie tawuł

Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tawuł jest cięcie. Pomaga utrzymać atrakcyjny pokrój, pobudza obfite kwitnienie i utrzymuje zieleń w dobrej kondycji. Metoda cięcia zależy od gatunku tawuły – warto sprawdzić dokładne wytyczne przed rozpoczęciem pracy. Jest jeden wspólny mianownik: wszystkie nowo posadzone tawuły przycina się na wysokość 20 cm, aby pobudzić ich krzewienie. Tawuły późno kwitnące przycina się wiosną – przed kwitnieniem, a wcześnie kwitnące – po kwitnieniu.

Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE