Tawuły - najpiękniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja tawuł
Tawuły to jedne z najpiękniejszych i najobficiej kwitnących krzewów, chętnie sadzonych zarówno w ogrodach, jak i w parkach. Zastosowanie tawuł jest wszechstronne. Poznaj najpopularniejsze gatunki tawuł do ogrodu. Uprawa i pielęgnacja tawuł.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Tawuła wczesna
W ogrodach uprawia się kilkadziesiąt gatunków tawuł i niezliczoną liczbę odmian. Z reguły krzewy mają podobne wymagania, różnią się przede wszystkim odpornością na mróz i techniką cięcia. Zwykle jednak są na tyle łatwe w uprawie i niekłopotliwe w pielęgnacji, że śmiało można polecić je nawet osobom zaczynającym przygodę z ogrodem.
>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie kwitnące krzewy! Jak sadzić i pielęgnować krzewy ozdobne
Tawuły do ogrodu - najpopularniejsze gatunki
- Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) – to niski krzew rzadko przekraczający 1m wysokości. Wytwarza powcinane liście podobne do tych wytwarzanych przez brzozę (stąd nazwa). W kwietniu obficie wytwarza płaskie kwiatostany złożone z białych kwiatów. Toleruje różne stanowiska. Jest odporna na mróz. Nadaje się do tworzenia szerokich obwódek i szpalerów. Dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa.
- Tawuła wczesna (Spiraea arguta) – roślina osiąga 1,5-2m wysokości. Kwitnie w kwietniu i maju. Baldachowate kwiatostany złożone są z gęstych, białych kwiatów. Z srogie (lub bezśnieżne) zimy może przemarzać, dlatego późną jesienią zaleca się ją okrywać. Nadaje się na szpalery i luźne żywopłoty. Często sadzi się ją przy ogrodzeniach i w wielogatunkowych krzewiastych kompozycjach.
- Tawuła japońska (Spiraea japonica) – to rozłożysty krzew rzadko przekraczający 1m wysokości. Jest ozdobna zarówno z liści (które atrakcyjnie przebarwiają się na żółto i pomarańczowo) jak i kwiatów (białe, różowe, karminowe). Kwitnie od czerwca do sierpnia. Można wykorzystywać ją na obwódki lub niskie żywopłotu (trzeba jednak uwzględnić fakt, że wymaga przestrzeni – mocno rozrasta się wszerz).
- Tawuła szara (Spiraea cinerea) – mrozoodporny krzew dorasta do 2m wysokości. Kwitnie w kwietniu - jeszcze przed pojawieniem się liści. Najbardziej znana odmiana (kwitnąca nieco później) to 'Grefsheim'. Dobrze pielęgnowana roślina niemal ugina się pod ciężarem długich, zwisających, białych kwiatostanów. Warto uprawiać ją jako soliter w wyeksponowanym miejscu. Okazale prezentuje się na tle większych krzewów i drzew.
- Tawuła śliwolistna (Spiraea prunifolia) – krzew dorasta do 2m wysokości. Wytwarza atrakcyjne, łukowato wygięte pędy pokryte ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi (jesienią zabarwiającymi się na pomarańczowo i czerwono). Kwitnie od kwietnia do maja na biało. Przed nadejściem zimy należy ją okryć, gdyż jest mniej mrozoodporna w porównaniu z innymi gatunkami. Wymaga stanowiska słonecznego, ciepłego. Polecany gatunek do tworzenia krzewiastych zestawień.
- Tawuła Van Houtte'a (Spiraea vanhouttei) – krzew dorasta do 2,5m wysokości. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w wypukłe baldachogrona. Nie wytwarza nasion. Tawułę wykorzystuje się powszechnie w ogrodach i parkach do tworzenia nieformowanych żywopłotów.
- Tawuła Billarda (Spiraea billardii) – krzew jest wykorzystywany do zadrzewień rekultywacyjnych (zniszczonych przez człowieka). Jest odporny na mróz, suszę, zanieczyszczenia powietrza i gleby. Kwitnie od lipca do sierpnia na biało lub różowo. Dorasta do 1,5m wysokości.
- Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) – osiąga do 1,5m wysokości. Szybko wchodzi w okres wegetacyjny – liście „wypuszcza” wczesną wiosną. Wytwarza okazałe (nawet 20cm wys.) wiechowate różowe (lub purpurowe) kwiatostany. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest w pełni mrozoodporna. Dobrze sprawdza się przy tworzeniu nieformowanych, wielogatunkowych żywopłotów (ma zwarty pokrój).
Tawuły - uprawa i pielęgnacja
- Stanowisko dla tawuł
Tawuły warto sadzić na stanowiskach słonecznych – wtedy najobficiej kwitną. Dobrze jednak radzą sobie w półcieniu. Gatunki tawuł wrażliwe na mróz wymagają miejsc ciepłych i osłoniętych od wiatru.
- Podłoże dla tawuł
Tawuły tolerują przeciętne ogrodowe gleby. Należy unikać podłoży jałowych, ciężkich i podmokłych. Mrozoodporne gatunki można sadzić jesienią lub wiosną. Z tymi bardziej wrażliwymi na ujemne temperatury zaleca się poczekać do wiosny.
- Podlewanie tawuł
Młode krzewy tawuł powinno się podlewać w pierwszych tygodniach uprawy oraz w czasie suszy. Starsze krzewy są odporne na niedobór wody. Nawożenie mineralne z reguły nie jest konieczne, można natomiast zastosować nawozy organiczne, np. kompost. Przydatnym zabiegiem jest także ściółkowanie gleby.
- Cięcie tawuł
Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tawuł jest cięcie. Pomaga utrzymać atrakcyjny pokrój, pobudza obfite kwitnienie i utrzymuje zieleń w dobrej kondycji. Metoda cięcia zależy od gatunku tawuły – warto sprawdzić dokładne wytyczne przed rozpoczęciem pracy. Jest jeden wspólny mianownik: wszystkie nowo posadzone tawuły przycina się na wysokość 20 cm, aby pobudzić ich krzewienie. Tawuły późno kwitnące przycina się wiosną – przed kwitnieniem, a wcześnie kwitnące – po kwitnieniu.