Jodła kalifornijska - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie

2021-12-09 12:09

Jodła kalifornijska należy do najładniejszych i najbardziej odpornych jodeł, które możemy spotkać w większych ogrodach i parkach. Jakich warunków potrzebuje jodła kalifornijska? Uprawa jodły kalifornijskiej.

Jodła kalifornijska
Autor: Gettyimages Jodła kalifornijska

Jodła kalifornijska (jodła jednobarwna, łac. Abies concolor) pochodzi z Ameryki Północnej, a najczęściej można spotkać ją w rejonie Kalifornii, stąd inna popularna nazwa tego drzewa – jodła kalifornijska. Regularny pokrój oraz oryginalna barwa igieł oraz niewielkie wymagania sprawiają, że jodła kalifornijska jest chętnie sadzonym drzewem iglastym. 

Spis treści

  1. Jak wygląda jodła kalifornijska?
  2. Jodła kalifornijska - wymagania uprawowe
  3. Sadzenie jodły kalifornijskiej
  4. Jodła kalifornijska - zastosowanie w ogrodzie
  5. Ciekawe odmiany jodły kalifornijskiej

Jak wygląda jodła kalifornijska?

Jodła kalifornijska w naturze jest dużym, dość silnie rosnącym drzewem o ładnym, regularnym, stożkowym pokroju. Potrafi osiągać nawet ponad 40 m wysokości, ale w naszym klimacie dorasta zwykle do około 12-15 m. Wyróżnia się ładnymi, długimi igłami, które są matowe, szarozielone (u odmian także srebrzyste) i wygięte ku górze. Igły są miękkie, mają 4-7 cm długości i obustronnie jednobarwne (stąd nazwa: jodła jednobarwna), po roztarciu wydzielają przyjemny cytrusowy zapach.

Oprócz walorów ozdobnych jodły kalifornijskiej cenione są także jej małe wymagania uprawowe, szybki wzrost oraz wysoka odporność na suszę i zanieczyszczenia powietrza. W sprzedaży i uprawie dostępne są różne ozdobne odmiany jodły jednobarwnej, różniące się pokrojem i odcieniem barwy igieł. Walcowate szyszki, podobnie jak u innych jodeł są stojące, niebieskopurpurowe i nie opadają w całości, ale rozsypują się na drzewach (pozostają na gałęziach tylko trzpienie).

Jodła kalifornijska
Autor: Gettyimages Jodła kalifornijska

Jodła kalifornijska - wymagania uprawowe

  • Stanowisko dla jodły kalifornijskiej

Najważniejsze w przypadku jodły jednobarwnej jest odpowiednie stanowisko – roślina bezwzględnie wymaga miejsc w pełni nasłonecznionych. W cieniu będzie rosła słabo, korona nie będzie ładnie zagęszczona, a igły optymalnie wybarwione.

  • Podłoże dla jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska jest bardzo tolerancyjna co do rodzaju gleby, dobrze rośnie nawet na suchych, piaszczystych glebach, także w warunkach miejskich. Wystarczy jej więc przeciętna umiarkowanie wilgotna, ogrodowa gleba o lekko kwaśnym odczynie. Warto jednak pamiętać, że nie znosi ona nadmiaru wilgoci w glebie i zbyt ciężkiej, mokrej gleby. Z tego względu, jeśli gleba w ogrodzie jest np. gliniasta zaleca się w czasie sadzenia umieścić na dnie dołka warstwę drobnego żwiru lub piasku, jako drenaż.

Przeczytaj też: Rodzaje gleb ogrodowych: gleba piaszczysta, gliniasta, piaszczysto-gliniasta >>>

Sadzenie jodły kalifornijskiej

Najkorzystniej jest zakupić w sklepie ogrodniczym młode sadzonki, ukorzenione w doniczce i posadzić w ogrodzie. Dostępne są też okazy z tzw. gołym korzeniem (kopane z pola w szkółce), jednak trzeba pamiętać, że jodły w takiej formie dłużej (ciężej) się przyjmują i należy sadzić je w odpowiednim terminie (najlepiej na początku jesieni). Podobnie, jak inne iglaki, po posadzeniu warto drzewo wyściółkować korą sosnową i zasilać (dopiero po przyjęciu się roślin) nawozami przeznaczonymi dla roślin iglastych.

Iglaki: dlaczego warto sadzić rośliny iglaste w ogrodzie >>>

Jodła kalifornijska
Autor: Gettyimages Jodła kalifornijska

Jodła kalifornijska - zastosowanie w ogrodzie

Jodła kalifornijska najlepiej prezentuje się w większych ogrodach lub parkach miejskich, na większych przestrzeniach, gdzie może ono wykształcić ładną, regularną, stożkową koronę. Bardzo dobrze wygląda np. w zestawianych z innymi drzewami iglastymi o kontrastowym, ciemnozielonym zabarwieniu igieł lub krzewów i drzew liściastych o barwnych liściach (np. bordowych). Odmiany o wolniejszym wzroście lub nie osiągające dużych rozmiarów można uprawiać także w różnego rodzaju pojemnikach. Jodła jednobarwna wspaniale prezentuje się także posadzona samotnie (jako soliter) na wyeksponowanym, słonecznym stanowisku.

Jodła kalifornijska
Autor: Gettyimages Jodła kalifornijska

Ciekawe odmiany jodły kalifornijskiej

Wyhodowano wiele ciekawych odmian ogrodowych i parkowych jodły kalifornijskiej, które nie osiągają tak dużych rozmiarów jak gatunek i dzięki temu nadają się do uprawy na mniejszych przestrzeniach, nawet w niedużych ogrodach.

  • Jodła kalifornijska 'Glauca' - jest najbardziej znaną odmianą, ma stożkowaty pokrój i zbliżoną do gatunku wysokość, ale zdecydowanie ładniejszą barwę igieł, które są niebieskosrebrzyste.
  • Jodła kalifornijska 'Argentea' - dekoracyjna odmiana o intensywnie niebieskawym zabarwieniu igieł.
  • Jodła kalifornijska 'Compacta' - jest polecana na mniejsze przestrzenie, to odmiana karłowa o zwartym, szerokostożkowym, czasem nieregularnym pokroju. Rośnie wolno – po około 30 latach osiąga zaledwie 2-3 m wysokości. Jej igły są nieco krótsze niż u gatunku, także mają szaroniebieskawe zabarwienie.
  • Jodła kalifornijska 'Hexe' - jest wolno rosnącą odmianą, o szerokostożkowym, nieco krzaczastym pokroju, osiąga około 1 m wysokości po 10 latach uprawy.

W sprzedaży można znaleźć także inne odmiany jodły kalifornijskiej, które dzięki wyselekcjonowanym cechom (np. wąska korona, karłowy wzrost) będą nadawały się do posadzenia nawet w małych ogrodach lub do uprawy pojemnikowej.

Przeczytaj też: Iglaki na balkon i taras. Jakie iglaki można uprawiać w donicach >>>

Poznaj inne gatunki jodły:

Zobacz w galerii zdjęć różne gatunki jodeł

Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.