Iglaki na balkon i taras. Jakie iglaki można uprawiać w donicach

2021-07-15 8:35
Iglaki na balkon
Autor: GettyImages

Iglaki to znakomita, całoroczna ozdoba balkonu czy tarasu. Jakie iglaki można uprawiać w donicach na balkonie i tarasie? Poznaj najlepsze iglaki na balkon i taras.

Aranżując balkon czy taras do ich ozdoby wybieramy przede wszystkim rośliny kwitnące. Nic dziwnego, chcemy bowiem, aby nasz roślinny zakątek był kolorowy i cieszył nasze oczy. Przy urządzaniu balkonu bądź tarasu nie zapominajmy jednak także o iglakach. Ich zieleń będzie doskonałym tłem dla barwnych kwiatów, a do tego zimą pozostaną nadal atrakcyjne.

Iglaki na balkonie pięknie rosną i efektownie się prezentują w pojemnikach. Zwłaszcza że krzewy iglaste na balkonie mogą mieć różnorodne formy: pienną, kulistą, rozłożystą oraz różne odcienie zieleni. Jeśli zasadzimy je w sierpniu, do zimy zdążą ukorzenić się w nowej ziemi, dzięki temu potem dobrze przetrwają zimę.

Do uprawy w pojemnikach (np. donicach, skrzyniach) na balkonach bądź tarasach najlepiej nadają się iglaki o powolnym wzroście, niewymagające, odporne na suszę i mróz. Jeśli chcemy mieć krzewy iglaste na balkonie, wybierajmy - jałowce, cisy, żywotniki, karłowe odmiany świerków i sosen.

Iglaki na balkonie - jak sadzić?

Przed posadzeniem iglaka na dnie pojemnika należy ułożyć drenaż ze żwiru lub z keramzytu. Dobrym podłożem jest gotowa ziemia do iglaków, ale można też przygotować ją samodzielnie. Wystarczy wymieszać równe części torfu wysokiego i kory sosnowej. Do takiej mieszanki należy dodać wieloskładnikowy nawóz mineralny.

Przeczytaj też: Sadzenie do gruntu drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach >>>

Pielęgnacja iglaków na balkonie

 • Iglaki na balkonie: przesadzanie

Krzewy iglaste na balkonie po 2–3 latach warto przesadzić do nieco większych donic. Kiedy iglaki na balkonie przestaną rosnąć i zaczną marnieć, a nie będziemy w stanie przesadzić ich do jeszcze większych pojemników, trzeba je przenieść do ogródka. Iglaki wymagają podłoża przepuszczalnego o lekko kwaśnym odczynie.

 • Iglaki na balkonie: podlewanie i nawożenie

Krzewy iglaste na balkonie należy regularnie, ale umiarkowanie podlewać, również w czasie okresowego zimowego ocieplenia, a od wiosny do końca lata – zasilać specjalnym nawozem dla iglaków. Latem, zwłaszcza gdy krzewy iglaste na balkonie stoją przy południowej ścianie, wymagają intensywnego podlewania - ziemia w ich doniczce powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Od wiosny do końca czerwca balkonowe iglaki można zasilać nawozem do iglaków, ale w dawkach o połowę mniejszych od zalecanych przez producenta.

 • Iglaki na balkonie: cięcie

Krzewy iglaste wybrane na balkon można ciąć – w ten sposób odmładzamy pędy i formujemy roślinę. Iglaki tniemy wiosną lub latem, sosnę i inne gatunki żywiczne zimą.

 • Iglaki na balkonie: zimowanie

Na zimę donice na balkonie trzeba osłonić tkaniną jutową, matami słomianymi lub styropianem, a pędy chronić przed zbytnim nasłonecznieniem, owijając rośliny agrowłókniną.

Iglaki w pojemnikach zwykle uprawia się przez kilka lat, a gdy urosną zbyt duże – przesadza do ogrodu.

Polecamy

Iglaki na balkon i taras

Iglaki o małych wymaganiach do uprawy w pojemnikach:

 • jałowiec płożący - odmiany ‘Douglasii’, ‘Glauca’ i ‘Wiltonii’,
 • jałowiec pospolity - odmiany ‘Arnold’, ‘Hibernica’, ‘Suesica Nana’, ‘Gold Cone’, ‘Depressa Aurea’,
 • sosna czarna - odmiany ‘Helga’ i ‘Nana’,
 • sosna bośniacka ‘Schmidtii’,
 • sosna wejmutka ‘Nana’,
 • kosodrzewina - odmiany ‘Gnom’ i ‘Mops’,
 • świerk biały - odmiany ‘Alberta Globe’, ’Echiniformis’, ‘Conica’ i ‘Laurin’,
 • kompaktowe odmiany żywotników: odmiany kuliste – 'Danica', 'Globosa' i 'Hoseri' oraz odmiany stożkowe – 'Holmstrup', 'Smaragd' i 'Spiralis',
 • cyprysik groszkowy odmiany karłowe: 'Filifera Nana', 'Filifera Aurea Nana', 'Sungold',
 • cyprysik tępołuskowy na balkon, odmiany karłowe zielone – 'Contorta' i 'Nana Gracilis'.

Przeczytaj też:

CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy >>>

Tuje w ogrodzie: uprawa, sadzenie, cięcie. Żywotniki - przegląd popularnych odmian >>>

Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>

Sadzenie iglaków krok po kroku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE