Jałowiec płożący – uprawa, zastosowanie, ciekawe odmiany jałowca płożącego

2023-07-04 10:30

Jałowiec płożący jest ceniony w przydomowych ogrodach i zieleni miejskiej ze względu na dużą elastyczność aranżacji i małe wymagania. Jego najpopularniejsze zastosowanie to umacnianie skarp, dekoracja ogrodów skalnych i murków.

Spis treści

  1. Jałowce płożące – ciekawe odmiany
  2. Jałowiec płożący - wymagania i uprawa
  3. Jałowiec płożący - zastosowanie w ogrodzie
  4. Zobacz wideo: Jak sadzić iglaki

Jałowiec płożący (łac. Juniperus horizontalis) ma kilka zalet, które decydują o jego powszechnym zastosowaniu:

  • mocno rozrasta się wszerz,
  • jest łatwy w uprawie,
  • szybko adaptuje się w nowym otoczeniu,
  • jest atrakcyjny przez cały rok.

Zazwyczaj krzewy jałowca płożącego dorastają do 20-40 cm wysokości, osiągając nawet 2-3 m szerokości. Poszczególne odmiany jałowca płożącego różnią się wyglądem igieł/łusek, zabarwieniem, siłą wzrostu i finalnymi rozmiarami.

Jałowce płożące – ciekawe odmiany

  • Jałowiec płożący 'Andorra Compact' – osiąga do 40 cm wysokości i 2,5 m średnicy, rośnie bardzo wolno. Ma niebieskozielone ulistnienie, zimą przebarwiające się na liliowobrązowo.
  • Jałowiec płożący 'Bar Harbor' –osiąga 25 cm wysokości (przy 3 m średnicy), rośnie szybko. Ma srebrzystoniebieskie łuski, zimą przebarwiające się na purpurowofioletowo. To jedna z najcenniejszych roślin zadarniających.
  • Jałowiec płożący 'Douglasii' – osiąga około 30 cm wysokości i 3 m średnicy, rośnie umiarkowanie szybko. W sezonie ulistnienie jest stalowoniebieskie, zimą przebarwia się na purpurowofioletowo.
  • Jałowiec płożący 'Golden Carpet' – jedna z najatrakcyjniejszych odmian przebarwiających się na złocistozielono, rośnie wolno. Rzadko przekracza 10 cm wysokości, przy średnicy 2 m.
  • Jałowiec płożący 'Plumosa' – odmiana o rozłożystym pokroju, osiągająca około 40 cm wysokości i 1,2 m średnicy. Wzrost jest dość silny. Igły o szarozielonej barwie słabo przylegają do pędów. Jesienią nabierają śliwkowego odcienia. To stara odmiana, wprowadzona do handlu w 1919 roku.
  • Jałowiec płożący 'Alpina' – stara, ale wyróżniająca się odmiana: jej młode przyrosty są pionowo ustawione. Osiąga do 60 cm wysokości (przy 1-2 m średnicy). Igły są szarozielone lub niebieskawe. Nie tworzy nasion. Jest wykorzystywana w ogrodach już od 1836 roku.
  • Jałowiec płożący 'Blue Forest' – karłowa odmiana, po 10 latach osiągająca około 1 m średnicy. Pędy około 30 cm wysokości są pionowo ustawione. Wzrost jest wolny, pokrój zwarty. Ulistnienie jest niebieskawe, srebrzyste.

Jałowiec płożący - wymagania i uprawa

Jałowiec płożący zaleca się sadzić w miejscach słonecznych, w wyszczególnieniem wystawy południowej. Radzi sobie także na stanowiskach częściowo zacienionych, ale wtedy jest mniej wybarwiony (bardziej zielony). Krzew toleruje różne rodzaje gleb - może być uprawiany na podłożu piaszczystym, kamienistym i jałowym. Żyzność gleby i zasobność w próchnicę nie jest w jego przypadku szczególnie ważna. Należy natomiast unikać gleb mało przepuszczalnych, zaskorupiających się oraz podmokłych. W takich warunkach jałowiec słabo rośnie i jest podatny na choroby grzybowe (powszechnym zagrożeniem jest rdza jałowca).

Jałowiec płożący dobrze znosi mrozy, susze i zanieczyszczenie powietrza. Jałowiec można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, chociaż optymalny jest termin wiosenny (kwiecień–maj) oraz jesienny (październik–początek listopada). Krzewy są mało kłopotliwe w pielęgnacji – rzadko wymagają podlewania. Zabieg ten wykonuje się jedynie w czasie długotrwale utrzymującej się suszy i sporadycznie zimą (zwłaszcza na lekkich glebach). Regularnym nawożeniem częściej można zaszkodzić niż pomóc. Nawozy można oczywiście stosować, ale umiarkowanie (np. raz w sezonie), niedużymi dawkami.

Przeczytaj też:

Aby ograniczyć zachwaszczenie (dotyczy młodych okazów, starsze radzą sobie z problemem), warto wokół krzewu jałowca zastosować ściółkę, np. z kory sosnowej. Czasem trzeba wykonać cięcie iglaka, np. gdy pędy krzewu "wychodzą" poza wyznaczone granice (np. na nawierzchnię) lub gdy jałowiec zaczyna zagłuszać sąsiadujące rośliny.

Rozmnażanie jałowca płożącego w domowych warunkach jest dość trudne, ale możliwe. Sadzonki (do 15 cm długości) pobiera się późnym latem. Końcówki pobranych pędów należy zanurzyć w ukorzeniaczu, igły/łuski u podstawy usunąć, a następnie sadzonkę umieścić w mieszaninie torfu i piasku. Ważne, by do momentu ukorzenienia sadzonkom zapewnić ciepło (np. umieszczając pod osłonami) i stałą umiarkowaną wilgotność podłoża.

Przeczytaj też:

Jałowiec płożący - zastosowanie w ogrodzie

Jałowce płożące mają uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Z reguły sadzi się je w grupach - w obrębie odmiany (jednolite nasadzenia) lub gatunku (można dobierać odmiany pod względem kolorystyki ulistnienia).

  • To tradycyjne dekoracje ogrodów skalnych i murków.
  • Dobrze sprawdzają się jako rośliny okrywowe.
  • Umacniają skarpy i pozwalają na zagospodarowanie pasów (o ile nie są zbyt wąskie) między ogrodzeniem a drogą (tzw. przedogródki).
  • Można sadzić je wzdłuż ogrodowych ścieżek.
  • Nadają się do tworzenia piętrowych wielogatunkowych kompozycji krzewiastych.

Jałowiec płożący pasuje do ogrodów różnego typu, niezależnie od stylu urządzenia. W ogrodach o naturalistycznym charakterze po prostu wybiera się odmiany „bardziej zielone”.

Zobacz wideo: Jak sadzić iglaki

Jak sadzić iglaki. Poradnik sadzenia iglaków

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.