Kosodrzewina (sosna górska) - uprawa, pielęgnacja i polecane odmiany kosówki

2023-07-04 12:42

Kosodrzewina, znana także pod nazwą Sosna górska, nie ma żadnych szczególnych wymagań w stosunku do gleby i stanowiska, jest całkowicie odporna na mróz, toleruje wiatry, suszę i zanieczyszczenia miejskie, doskonale znosi ciecie, a do tego posiada sporo ozdobnych odmian.

Sosna górska (kosodrzewina) odm. 'Pumilio'
Autor: GettyImages Sosna górska (kosodrzewina) odm. 'Pumilio' to jeden z iglaków często sadzonych na skalniakach

Sosna górska (Pinus mugo), znana też jako kosodrzewina albo kosówka, to roślina o ogromnych zdolnościach przystosowawczych, która może dopasować się do różnych warunków środowiskowych.

Spis treści

  1. Jak wygląda sosna kosodrzewina?
  2. Jakie wymagania ma kosodrzewina?
  3. Jak rozmnażać kosodrzewinę?
  4. Atrakcyjne odmiany kosodrzewiny do ogrodu
  5. Szyszki kosodrzewiny
  6. Gdzie posadzić kosodrzewinę w ogrodzie?
  7. Kosodrzewina na żywopłoty i wrzosowiska
  8. Kosodrzewina w donicy

Jak wygląda sosna kosodrzewina?

Kosodrzewina to roślina o dość zmiennym wyglądzie i pokroju. W zależności od środowiska, podgatunku lub odmiany, może tworzyć pokładające się lub wzniesione pędy i mieć krzaczasty, nieregularny, kulisty lub drzewkowaty pokrój. W naturze typowy gatunek dorasta do 2-3 m wysokości, ale jego karłowe odmiany nie przekraczają 1 metr. Giętkie, dość grube pędy kosodrzewiny, pokryte są gęsto ułożonymi, długimi, sztywnymi, ciemnozielonymi igłami o długości od 3 do 8 cm, zebranymi po dwie w małe pęczki. Jesienią - we wrześniu-październiku następnego roku po zapyleniu kwiatów - dodatkową ozdobą krzewu są niewielkie, ale bardzo ładne, siedzące szyszki, umieszczone koło siebie po 2-4 na szczytach pędów.

Jakie wymagania ma kosodrzewina?

Nie ma żadnych szczególnych wymagań w stosunku do gleby i stanowiska, jest całkowicie odporna na mróz, toleruje wiatry, suszę i zanieczyszczenia miejskie, doskonale znosi ciecie, a do tego ma sporo ozdobnych odmian. Dobrze rośnie na każdej niemal glebie - nawet te ubogie i suche nie są dla niej problemem, podobnie jak zasadowy albo kwaśny odczyn pH.

Właściwie jedyne czego potrzebuje, aby móc bujnie rosnąć, to słońce. Kosodrzewina jest rośliną światłożądną i o ile delikatny półcień nie będzie dla niej problemem, to już w cieniu może mieć kłopoty.

Jak rozmnażać kosodrzewinę?

Kosodrzewinę z łatwością można rozmnażać przez wysiew dojrzałych nasion, trzeba jednak liczyć się z tym, że potomstwo uzyskane w ten sposób może zupełnie nie przypominać rośliny matecznej. Dotyczy to w szczególności odmian ozdobnych, które rozmnaża się zwykle wyłącznie przez szczepienie.

Atrakcyjne odmiany kosodrzewiny do ogrodu

W ogrodach kosodrzewina może być uprawiana w postaci czystego gatunku lub licznych odmian.Do najciekawszych odmian sosny górskiej należą:

  • sosna górska 'Dezember Gold' - odmiana kosodrzewiny o igłach przebarwiających się jesienią i zimą na żółto igłach, wys. ok. 1,2 m,
  • 'Frühlingsgold' - odmiana kosodrzewiny o ciekawie zabarwionych na żółto młodych przyrostach, wys. ok. 1 m,
  • kosodrzewina 'Mops' - karłowa odmiana kosodrzewiny o zielonych, gęstych igłach, kulistym, lekko spłaszczonym pokroju i powolnym wzroście, wys. ok. 1,5 m,
  • kosodrzewina 'Ophir' - karłowa odmiana kosodrzewiny o przebarwiających się zimą na żółto igłach, wys. ok. 0,6 m,
  • kosodrzewina 'Varella' - odmiana kosodrzewiny karłowa, gęsto ulistniona, o zielonych, długich, lekko pofalowanych igłach i kulistym pokroju, wys. ok. 0,6 m,
  • kosodrzewina 'Winter Gold' - odmiana kosodrzewiny karłowa, o igłach przebarwiających się zimą na żółto, wys. ok. 0,6 m,
  • 'Jalubi' - odmiana kosodrzewiny wysoka, ale wolno rosnąca, o igłach przebarwiających się zimą na żółto, wys. ok. 2 m,
  • 'Gnom' - odmiana kosodrzewiny o bardzo gęstym, kulistym lub szeroko stożkowatym pokroju i zielonych igłach, wys. 1,5-2 m,
  • sosna górska var. pumilio - to niski krzew o płaskokulistym pokroju, po 10 latach osiąga 0,5 m wysokości i 1 m szerokości
  • 'Kokarde' - odmiana kosodrzewiny o szerokim, lekko wzniesionym pokroju i ciekawych igłach, które początkowo są żółte, ale w miarę wzrostu zielenieją, dlatego w sezonie są dwukolorowe, wys. ok. 2 m.

Odmian kosodrzewiny jest jednak znacznie więcej i co jakiś czas na rynku pojawiają się nowe, dlatego z pewnością jest w czym wybierać.

Uwaga! rośliny kupujemy w szkółce lub sklepach ogrodniczych, a nie pozyskujemy ze stanu naturalnego, gdyż roślina objęta jest w Polsce ochroną!

warto wiedzieć
Szyszki kosodrzewiny

Autor: GettyImages

Szyszki kosodrzewiny

Szyszki kosodrzewiny

Szyszki kosodrzewiny początkowo są żółtozielone do purpurowych. Osadzone są pojedynczo lub po 2–3 koło siebie, siedzące. Dojrzała szyszka ma średnio 5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Młode szyszki pokryte niebieskawym lub fioletowym nalotem, dojrzałe brązowieją.

Gdzie posadzić kosodrzewinę w ogrodzie?

Ze względu na wysokie walory ozdobne i małe wymagania siedliskowe, kosodrzewina ma w ogrodzie wiele zastosowań. Doskonale nadaje się do uprawy na skalniakach, które są dla niej środowiskiem niemal naturalnym (kosodrzewina zasiedla w naturze obszary górskie).

Ciekawy pokrój kosodrzewiny sprawia, że roślina znakomicie sprawdza się w ogrodach japońskich. Znakomicie nadaje się też do umacniania zboczy i skarp, które wzmacnia i chroni przed erozją. Bardzo dobrze prezentuje się także w wielogatunkowych kompozycjach z innymi krzewami iglastymi lub liściastymi (np. berberysami, tawułami). Wiele odmian kosodrzewiny może być też szczepiona na pniu i w formie małego drzewka uprawiana w ogrodzie lub na balkonie jako soliter.

Kosodrzewina na żywopłoty i wrzosowiska

Kosodrzewina nadaje się też do tworzenia niskich żywopłotów i szpalerów (np. wzdłuż chodnika lub ogrodzenia). Może być również sadzona na wrzosowiskach, gdyż wspaniale je uzupełnia swoim gęstym, ładnym pokrojem.

Kosodrzewina w donicy

Wiele odmian karłowych kosodrzewiny można też z powodzeniem uprawiać w doniczkach na balkonach i tarasach. Ponieważ roślina dobrze znosi trudne warunki, lepiej od innych krzewów iglastych radzi sobie w pojemnikach, o ile tylko ma zapewnione słoneczne stanowisko. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie pojemnikowej jest podlewanie rośliny - starajmy się, aby podłoże było stale lekko wilgotne (ale nie mokre!).

Iglaki w ogrodzie. Jak uprawiać drzewa iglaste?

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.