Berberys Thunberga w ogrodzie: sadzenie, cięcie, pielęgnacja. Polecane odmiany berberysu

2018-04-12 11:48 Adam Marosz
Berberys Thunberga
Autor: Maria Muszalska Berberys Thunberga to roślina, której ojczyzną jest Japonia. To niewielki, ale szeroko rozrastający się kulisty krzew z ciernistymi pędami charakterystycznie łukowato wygiętymi ku ziemi

Berberys Thunberga to jeden z najpopularniejszych krzewów o ozdobnych liściach. Podpowiadamy, jak uprawiać berberys i jakie są najładniejsze odmiany. Wymagania glebowe, sadzenie, cięcie, pielęgnacja berberysa Thunberga.

Berberys Thunberga to jeden z najpopularniejszych gatunków berberysa. Sprawdzi się w każdym ogrodzie, zarówno jeśli chodzi o wielkość, jak i styl. W aranżacjach można go sadzić pojedynczo lub w grupach z innymi krzewami.

Charakterystyka berberysu Thunberga (Berberis thunbergii)

Berberys Thunberga dobrze znosi cięcie - można więc w małych ogrodach ograniczać jego wzrost. Ze względu na cierniste pędy żywopłoty zakładane z berberysu Thunberga są trudne do sforsowania dla ludzi i większości zwierząt. Berberys Thunberga jest najbardziej atrakcyjny jesienią - przebarwiające się liście mają pomarańczowe i czerwone barwy - znakomity krzew do jesiennych zestawień kolorystycznych. Czerwone jagody pozostają długo po opadnięciu liści, zdobiąc krzew i wabiąc ptaki szukające pożywienia.

Berberys Thunberga - wymagania glebowe

Berberys Thunberga lepiej rośnie na glebach lekkich, przepuszczalnych. Jako wyjątek wśród berberysów lubi glebę o odczynie lekko kwaśnym. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, ale dobrze znosi gleby suche, piaszczyste.

Berberys Thunberga w bardzo ostre zimy może przemarzać, lecz roślina szybko regeneruje ubytki. Krzew najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych, znosi niewielkie zacienienie.

Berberys Thunberga
Autor: Marek Sternicki Zmiany pokroju berberysu Thunberga na przestrzeni lat

Berberys Thunberga w aranżacjach ogrodu

Berberys Thunberga nadaje się do zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Można go sadzić jako pojedynczy okaz. Sprawdzi się też w ogrodach usytowanych na skarpie, a także na skalniakach. Berberysy mogą być też stosowane na żywopłot, a karłowe odmiany jako rośliny na obwódki. Berberys Thunberga nie nadaje się do sadzenia w pobliżu wody.

berberys Thunberga
Autor: Jacek Skórkowski Berberysu Thunberga dobrze znosi suszę, zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza. Idealna roślina do miast.

Co warto wiedzieć o berberysie Thunberga

 • Berberys Thunberga jest mało podatny na choroby i szkodniki , ale znosi lekkie zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza.
 • Krzew będzie się zagęszczał, jeśli raz w roku wykonamy cięcie formujące - skrócimy wszystkie najmłodsze pędy.
 • Raz na kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające krzewów berberysu - usuwamy część najstarszych pędów.
 • Aby berberys Thunberga owocował obficie, trzeba sadzić po kilka krzewów w grupie oraz zapewnić im dostęp słońca.
 • Berberys Thunberga dobrze wygląda z drzewami i krzewami iglastymi (iglakami) oraz roślinami o kontrastowym do berberysu zabarwieniu liści; podobne wymagania mają tawuły, irgi, derenie.
 Berberys Thunberga Atropurpurea Nana
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec W ogrodach często można spotkać odmiany berberysów. Na zdjęciu berberys Thunberga odmiana Atropurpurea Nana - ma liście purpurowe, wzrost powolny. Odmiana karłowa (do 50 cm wysokości) ma pokrój gęsty i poduchowaty.

Odmiany berberysu Thunberga

Wybierz do ogrodu ciekawe odmiany berberysu Thunberga - cenionego za malownicze, jesienne przebarwienia liści oraz owoce, które zdobią ogród zimą. Na rynku znajduje się wiele odmian berberysów różniących się pokrojem i ubarwieniem liści. Zastosowanie berberysów w ogrodzie jest więc wielorakie. Berberys Thunberga rośnie dość szybko, dlatego zalecana odległość sadzenia w grupach to co 80–100 cm.

Odmiany najczęściej występujące w Polsce to:

 • Berberys Thunberga 'Aurea',
 • Berberys Thunberga 'Erecta',
 • Berberys Thunberga 'Golden Ring',
 • Berberys Thunberga 'Red Pilar',
 • Berberys Thunberga 'Rose Glow',
 • Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'.

Odmiana berberysu 'Golden Ring' ma liście purpurowe z żółtą, wąską obwódką. W starszym wieku może się wyradzać (liście stają się całe purpurowe).

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana' to ładny, karłowy, wolno rozrastający się ciernisty krzew (5 cm na rok). Ma intensywnie zabarwione karminowoczerwone liście – najładniejsze, gdy rośnie w miejscu pełni nasłonecznionym. Polecany jest do sadzenia w kompozycjach kolorystycznych, na rabaty, do pojemników i na niskie strzyżone obwódki. Najlepiej rośnie na lekko kwaśnych przepuszczalnych podłożach. Jest odporny na mrozy i dobrze znosicięcie.

Berberys Thunberga 'Aurea' to wolno rosnący, ciernisty i gesty krzew o jaskrawożółtych liściach. Pędy przyrastają 10 cm na rok. Polecany jest do zestawień kolorystycznych i na barwne żywopłoty. Najlepiej sadzić go w miejscach lekko ocienionych, by uniknąć ryzyka poparzenia liści przez ostre promienie słoneczne. Dobrze rośnie na lekko kwaśnych przepuszczalnych podłożach.

Berberys Thunberga 'Green Carpet'  to niski, ciernisty i gesty krzew o jasnozielonych liściach, które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Ma sztywne łukowato wygięte pędy, na których późnym latem pojawiają się licznie, drobne czerwone owoce. Zimą są przysmakiem ptaków. Krzew ten jest polecany jako roślina okrywowa. Dobrze rośnie na lekko kwaśnych przepuszczalnych podłożach. Jest odporny na mróz i zanieczyszczenie powietrza.

Odmiana 'Red Pillar' ma liście purpurowe, pstre. Odmiana 'Rose Glow' ma liście purpurowe z nieregularnymi, białymi i różowymi przebarwieniami. Odmiana 'Erecta' ma liście jasnozielone, młode okazy mają wzniesione pędy, starsze - rozkładają się.

Berberys Thunberga 'Aurea'
Autor: Mirosław Krogulec Berberys Thunberga 'Aurea' to wolno rosnący, ciernisty i gesty krzew o jaskrawożółtych liściach.

Wideo: przycinanie krzewów ozdobnych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
dalia
|

Witam serdecznie. Bardzo interesujący artykuł. Ja mam podobne tutaj - http://www.pasjeogrodow.blo..../

magda
|

ile kosztuje budowa domu parterowego 10x7 bez piwnicy ale z poddaszem dom murowany

budowlaniec
|

mniej więcej od 150 tys. do 2.5 mln zł

jaca492
|

jaki jest koszt postawienia domku parterowego z piwnicą i poddaszem?o wymiarach 5x4 domek murowany.