Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie

2016-04-13 14:56 Katarzyna Józefowicz

Balkon czy taras pełen kwitnących rośllin, to namiastka prawdziwego ogrodu dla tych, którzy go nie posiadają. Do uprawy roślin na balkonie czy tarasie konieczne są pojemniki. Podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie.

Mini ogród na balkonie lub tarasie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem lub działką. Wprawdzie rośliny na balkonie również wymagają troskliwej opieki, ale ponieważ zajmują mniej miejsca, zabiegi pielęgnacyjne wokół nich nie są już tak bardzo absorbujące.

Jak prawidłowo dobrać pojemniki do roślin balkonowych

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wygląd naszego balkonowego ogródka jest dobór donic i pojemników, w których będziemy uprawiać rośliny balkonowe. Podstawowym kryterium wyboru jest rodzaj roślin, jaki będziemy w nich uprawiać.

  • Jeśli planujemy wykorzystać balkon jedynie sezonowo, uprawiając na nim głównie rośliny jednoroczne, możemy zdecydować się na doniczki i skrzynki plastikowe. Takie pojemniki są nie tylko uniwersalne, lekkie, niedrogie i wygodne, ale też dostępne w różnych kształtach, kolorach i formach. Ich wadą jest jednak brak izolacji i wrażliwość na niską temperaturę, dlatego nie są dobrym rozwiązaniem dla bylin i roślin całorocznych.
  • Dla roślin wieloletnich znacznie lepsze będą mrozoodporne donice terakotowe, donice z włókna szklanego, mrozoodporne donice z tworzywa lub specjalnie impregnowane skrzynie drewniane, których ścianki zabezpieczą korzenie roślin przed gorącem i przed mrozem oraz umożliwią wymianę gazową z otoczeniem.
  • Najmniej praktyczne, choć z pewnością bardzo ozdobne, będą natomiast metalowe naczynia ocynkowane. Wprawdzie rośliny wyglądają w nich bardzo efektownie, ale z powodu szybkiego nagrzewania się lub ochładzania ścianek takiego naczynia, narażone są na przegrzanie, przemarznięcie oraz wysuszenie.

>>Przeczytaj też: Jak urządzić balkon. Pojemniki do roślin i dodatki na balkon

Jak zapewnić dobre nawodnienie podłoża w pojemnikach

Bez względu na to, jaki pojemnik wybierzemy, będziemy musieli zadbać o to, aby rosnące w nim rośliny nigdy nie cierpiały z powodu suszy. Zadanie nie jest łatwe, gdyż ziemia w donicach szybko wysycha, dlatego warto skorzystać z rozwiązań, które mogą uchronić nasze rośliny przed suszą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE