Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie - jak wybierać?

Rośliny na balkon i taras
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Wybór pojemników do roślin, którymi zdobimy nasze balkony i tarasy, jest ogromny. Czym kierowac się przy wyborze?

Balkon czy taras pełen kwitnących rośllin, to namiastka prawdziwego ogrodu dla tych, którzy go nie posiadają. Do uprawy roślin na balkonie czy tarasie konieczne są pojemniki. Podpowiadamy, jak prawidłowo wybrać doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie.

Mini ogród na balkonie lub tarasie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem lub działką. Wprawdzie rośliny na balkonie również wymagają troskliwej opieki, ale ponieważ zajmują mniej miejsca, zabiegi pielęgnacyjne wokół nich nie są już tak bardzo absorbujące. Aranżacja nawet niewielkiego balkonu musi być dobrze przemyślana, a pojemniki, w których planujemy posadzić kwiaty balkonowe, muszą być właściwie dobrane.

Jak prawidłowo dobrać pojemniki do roślin balkonowych?

Jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wygląd naszego balkonowego ogródka jest dobór donic i pojemników, w których będziemy uprawiać rośliny balkonowe. Podstawowym kryterium wyboru jest rodzaj roślin, jaki będziemy w nich uprawiać. Inne pojemniki – zarówno donice, jak i skrzynki – nadają się do roślin jednorocznych czy sezonowych, a inne do roślin wieloletnich, pozostających na zimę na zewnątrz. W pierwszym przypadku pojemniki nie muszą być mrozoodporne, ponieważ będą na balkonie od wiosny do jesieni. Natomiast donice czy skrzynie, w których posadzimy rośliny wieloletnie zimujące na zewnątrz, muszą być odporne na działanie niskiej temperatury.

  • Jeśli planujemy wykorzystać balkon jedynie sezonowo, uprawiając na nim głównie rośliny jednoroczne, możemy zdecydować się na doniczki i skrzynki plastikowe. Takie pojemniki są nie tylko uniwersalne, lekkie, niedrogie i wygodne, ale też dostępne w różnych kształtach, kolorach i formach. Ich wadą jest jednak brak izolacji i wrażliwość na niską temperaturę, dlatego nie są dobrym rozwiązaniem dla bylin i roślin całorocznych.
  • Dla roślin wieloletnich znacznie lepsze będą mrozoodporne donice terakotowe, donice z włókna szklanego, mrozoodporne donice z tworzywa lub specjalnie impregnowane skrzynie drewniane, których ścianki zabezpieczą korzenie roślin przed gorącem i przed mrozem oraz umożliwią wymianę gazową z otoczeniem.
  • Najmniej praktyczne, choć z pewnością bardzo ozdobne, będą natomiast metalowe naczynia ocynkowane. Wprawdzie rośliny wyglądają w nich bardzo efektownie, ale z powodu szybkiego nagrzewania się lub ochładzania ścianek takiego naczynia, narażone są na przegrzanie, przemarznięcie oraz wysuszenie.

Przeczytaj też: Skrzynka na zioła - jak zrobić skrzynkę na zioła do domowej uprawy na balkonie i parapecie >>>

Zobacz, w jakie pojemniki możesz posadzić rośliny na balkonie i tarasie - inspiracje

Zalety i wady różnych rodzajów pojemników do roślin na balkon i taras

  • Jeśli jako pojemniki do roślin balkonowych wybierzemy donice ceramiczne lub terakotowe, to musimy uwzględnić to, że są ciężkie i ich przesuwanie bądź transport do wnętrza domu na zimę może być trudny. Takie donice lepiej nadają się dla roślin, które pozostają na zimę na balkonie. Zaletą dużej wagi tych donic jest to, że nie przewrócą się nawet na dużym wietrze. Natomiast wadą jest możliwość pojawienia się na powierzchni białych wykwitów albo mchu. Ta niedogodność sprawia, że często wybiera się donice pokryte lakierowaną powłoką.
  • Alternatywą dla donic ceramicznych czy terakotowych są pojemniki z tworzyw sztucznych. Wiele modeli do złudzenia imituje ceramikę, a są od nich znacznie lżejsze. Pojemniki plastikowe to dobre rozwiązanie w przypadku roślin wieloletnich, które na zimę trzeba przenieść do cieplejszych pomieszczeń.
  • Rośliny balkonowe można też sadzić w pojemnikach drewnianych, które jednak wymagają większej pielęgnacji niż ceramiczne czy plastikowe, m.in. konieczna jest okresowa impregnacja drewna.

Przeczytaj też:

Donice do uprawy roślin – rodzaje, materiały. Jakie donice wybrać do domu, a jakie na zewnątrz? >>>

Pomysły na wystrój balkonu. 12 modnych i przytulnych aranżacji balkonu >>>

Balkon w kwiatach - polecamy najlepsze kwitnące rośliny na balkon! >>>

Warzywnik na balkonie – jak uprawiać warzywa na balkonie. PORADNIK >>>

Rośliny na balkonie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) W aranżacji balkonu istotny jest taki dobór pojemników - najlepiej gdy wszystkie są tego samego typu i kształtu, różniąc się np. tylko rozmiarami. Wtedy unikniemy wrażeniu chaosu. Urządzając balkon należy też uwzględnić wielkość pojemników w stosunku do powierzchni aranżowanej przestrzeni.
Osłony na doniczki - modne propozycje
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE