Warzywnik na balkonie – jak uprawiać warzywa na balkonie. PORADNIK

2017-04-28 10:40 Michał Mazik

Uprawa warzyw w doniczkach na balkonie staje się coraz popularniejsza. Podpowiadamy czy warto założyć mini ogródek warzywny na balkonie, jakie warzywa można uprawiać na balkonie, w czym uprawiać warzywa na balkonie. Jak założyć warzywnik na balkonie – poradnik.

Warzywa z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonie. Taka uprawa nie jest trudna. Gdy nie mamy działki i ogrodu jest to szansa na uzyskanie własnych, zdrowych i ekologicznych plonów. Oto krótki poradnik uprawy warzyw w pojemnikach na balkonie.

Jakie warzywa można uprawiać w pojemnikach na balkonie

Do uprawy na balkonie nadają się nieliczne gatunki warzyw. W porównaniu z tradycyjną uprawą, okazy rosnące w pojemnikach wymagają więcej uwagi. Powinny być często podlewane (latem nawet 2-krotnie w ciągu dnia) oraz regularnie nawożone. Czasem niezbędne może okazać się miejscowe ocienianie roślin.
Wiele warzyw nie będzie dobrze rosło w pojemnikach z uwagi na osiągane rozmiary, duże wymagania uprawowe, długi okres wegetacyjny i wytwarzanie głębokiego systemu korzeniowego. Przede wszystkim należy skreślić z listy warzywa kapustne, warzywa dyniowate (poza ogórkiem) oraz warzywa korzeniowe.

Do uprawy balkonowej natomiast nadają się poniższe gatunki:

  • Rzodkiewka i sałata – wcześnie rozpoczynają sezon wegetacyjny i szybko dostarczają plonów. Na balkonie należy je jednak wysiewać o 2–3 tygodnie później niż te w gruncie. Warto używać głębokich skrzyń.
  • Pomidory koktajlowe – to prawdopodobnie jedne z najchętniej uprawianych na balkonach warzyw. Są łatwe w uprawie i mają mniejsze wymagania od tradycyjnych pomidorów.
  • Zioła, np. bazylia, majeranek, mięta, rozmaryn, tymianek, oregano, z powodzeniem można uprawiać nawet na niewielkim balkonie. Wymienione gatunki lubią ciepłe słoneczne miejsca jednak należy unikać wystaw południowych.
  • Cebula i szczypior – w obu przypadkach uprawia się je dla zielonych liści asymilacyjnych. Nie stwarzają problemów w uprawie. Wystarczy posadzić je w żyznej glebie i regularnie podlewać.
  • Seler i pietruszka – wymienione gatunki uprawia się na balkonie dla naci.

>>Przeczytaj też: Pomidory NA BALKONIE. Uprawa pomidorów na balkonie

Jak założyć warzywnik na balkonie

Warzywnik na balkonie zakłada się podobnie, jak ten tradycyjny. Nasiona warzyw warto wcześniej wysiać do skrzyń umieszczonych w pomieszczeniu, a na balkonie wystawiać późną wiosną dobrze uformowane rozsady. Ze względu jednak na brak miejsca i specyfikę uprawy pojemnikowej, nie zachodzi konieczność dbałości o system uprawy, zmianowanie, a wzajemne sąsiedztwo roślin schodzi na dalszy plan.
Bardzo ważny jest natomiast dobór pojemników do balkonowej uprawy warzyw. Powinny być odpowiednio duże i dość głębokie. Do warzyw o głębszym systemie korzeniowym najlepiej używać skrzyń (można wykorzystać wysokie skrzynki transportowe, po wcześniejszym wyłożeniu ich wnętrza agrowłókniną) lub głębokich wiader (z przewierconymi otworami na dnie). Optymalnym podłożem do uprawy warzyw na balkonie jest ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem, piaskiem i dodatkowym rozluźniającym (keramzyt, styromull).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE