Warzywnik na balkonie – jak założyć, jakie warzywa uprawiać

2020-05-06 14:09
Warzywa na balkonie
Autor: GettyImages Mały ogród na balkonie: warzywa i zioła rosną w skrzynkach i doniczkach

Uprawa warzyw w doniczkach na balkonie staje się coraz popularniejsza. Podpowiadamy czy warto założyć warzywnik na balkonie, jakie warzywa można uprawiać w takim mini ogródku, w czym uprawiać warzywa na balkonie. Jak założyć warzywnik na balkonie – poradnik.

Na balkonie możemy urządzić warzywnik, w którym z powodzeniem można uprawiać warzywa. Taka uprawa nie jest trudna. Gdy nie mamy działki i ogrodu jest to szansa na uzyskanie własnych, zdrowych i ekologicznych plonów. Oto krótki poradnik: warzywnik na balkonie.

Warzywnik na balkonie - jakie warzywa można uprawiać w pojemnikach

Do uprawy na balkonie nadają się nieliczne gatunki warzyw. W porównaniu z tradycyjną uprawą, warzywa rosnące w pojemnikach wymagają więcej uwagi. Powinny być często podlewane (latem nawet 2-krotnie w ciągu dnia) oraz regularnie nawożone. Czasem niezbędne może okazać się miejscowe ocienianie roślin.

Wiele warzyw nie będzie dobrze rosło w pojemnikach z uwagi na osiągane rozmiary, duże wymagania uprawowe, długi okres wegetacyjny i wytwarzanie głębokiego systemu korzeniowego. Przede wszystkim należy skreślić z listy warzywa kapustne, warzywa dyniowate (poza ogórkiem) oraz warzywa korzeniowe.

Do uprawy w warzywniku na balkonie nadają się poniższe gatunki:

  • Rzodkiewka i sałata– wcześnie rozpoczynają sezon wegetacyjny i szybko dostarczają plonów. Na balkonie należy je jednak wysiewać o 2–3 tygodnie później niż te w gruncie. Warto używać głębokich skrzyń.
  • Pomidory koktajlowe – to prawdopodobnie jedne z najchętniej uprawianych na balkonach warzyw. Są łatwe w uprawie i mają mniejsze wymagania od tradycyjnych pomidorów.
  • Zioła, np. bazylia, majeranek, mięta, rozmaryn, tymianek, oregano, z powodzeniem można uprawiać nawet na niewielkim balkonie. Wymienione gatunki lubią ciepłe słoneczne miejsca jednak należy unikać wystaw południowych.
  • Cebula i szczypior – w obu przypadkach uprawia się je dla zielonych liści asymilacyjnych. Nie stwarzają problemów w uprawie. Wystarczy posadzić je w żyznej glebie i regularnie podlewać.
  • Seler i pietruszka – wymienione gatunki uprawia się na balkonie dla naci.
  • Ogórki - uprawiamy na balkonie na podporach.

>>Przeczytaj też:

Pomidory na balkonie - uprawa >>>

Uprawa ogórków na balkonie >>>

Jak założyć warzywnik na balkonie

Warzywnik na balkonie zakłada się podobnie, jak ten tradycyjny.

Nasiona warzyw warto wcześniej wysiać do skrzyń umieszczonych w pomieszczeniu, a na balkonie wystawiać późną wiosną dobrze uformowane rozsady. Ze względu jednak na brak miejsca i specyfikę uprawy pojemnikowej, nie zachodzi konieczność dbałości o system uprawy, zmianowanie, a wzajemne sąsiedztwo roślin schodzi na dalszy plan.

Bardzo ważny jest natomiast dobór pojemników do balkonowej uprawy warzyw. Powinny być odpowiednio duże i dość głębokie. Do warzyw o głębszym systemie korzeniowym najlepiej używać skrzyń (można wykorzystać wysokie skrzynki transportowe, po wcześniejszym wyłożeniu ich wnętrza agrowłókniną) lub głębokich wiader (z przewierconymi otworami na dnie).

Optymalnym podłożem do uprawy warzyw na balkonie jest ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem, piaskiem i dodatkowym rozluźniającym (keramzyt, styromull).

Przeczytaj też:

Donica Easy Grow
Autor: Keter Funkcjonalna podłużna donica Easy Grow gwarantuje stabilną podstawę dla uprawiania warzyw na balkonie. Wysokie nogi donicy poprawiają komfort pracy i przykuwają uwagę niebanalnym designem. Donica została wyposażona w system nawadniania oraz wskaźnik poziomu wody, który zapobiega przelaniu lub przesuszeniu roślin. Atutem donicy jest także rattanowy wzór, który znakomicie pasuje do rattanowych mebli, tworząc miłą dla oka kompozycję. Produkt został wykonany z najwyższej jakości tworzywa, całkowicie odpornego na szkodliwe czynniki atmosferyczne, łatwego w utrzymaniu w czystości. Występuje w dwóch kolorach: brąz i antracyt.
Nowa moda, warzywa na balkonie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE