Uprawa groszku na balkonie. Jak uprawiać zielony groszek w pojemnikach

2021-01-25 8:49

Groszek to jedno z najsmaczniejszych warzyw. Można go uprawiać nie tylko w gruncie, ale także na balkonie. Nie tylko dostarczy nasion, które można spożywać na surowo, ale także posłuży do osłonięcia balkonu. Jakie warunki należy spełnić, by groszek dobrze rósł na balkonie? Jak pielęgnować groszek uprawiany w pojemnikach?

Groszek na balkonie
Autor: GettyImages Groszek na balkonie powinno się uprawiać w dużych i głębokich pojemnikach

Zielony groszek to w rzeczywistości łuskowa odmiana grochu zwyczajnego (Pisum sativum). Dawniej był wykorzystywany jako zamiennik mięsa i podstawowe warzywo, dzisiaj jest traktowany raczej jako smaczny dodatek w diecie. Uprawa groszku na balkonie jest mniej wydajna niż w gruncie, ale przy właściwym postępowaniu można uzyskać zadowalający plon.

Spis treści

  1. Uprawa groszku na balkonie - jakie wymagania ma groszek?
  2. Wysiew groszku do pojemników na balkonie - kiedy i jak?
  3. Uprawa groszku na balkonie - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
  4. Zbiory groszku uprawianego na balkonie
Nowa moda, warzywa na balkonie

Uprawa groszku na balkonie - jakie wymagania ma groszek?

  • Stanowisko dla groszku. Groszek w gruncie uprawia się w słonecznych, zacisznych miejscach. Na balkonie trzeba zapewnić mu podobne warunki. Jednocześnie jednak należy uważać, aby przy bezpośrednim nasłonecznieniu nie doszło do poparzenia i nadmiernego wysychania rośliny. Do takiej sytuacji może dojść w miesiącach letnich, na nieosłoniętych, południowych balkonach. W czasie skrajnie upalnej pogody groszek może wymagać czasowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.
  • Temperatura dla groszku. Groch jest rośliną klimatu umiarkowanego i dobrze radzi sobie w polskich warunkach. Kiełkuje już w temp. 1-2 °C, chociaż trwa to długo. Optymalne kiełkowanie zachodzi w temperaturze powyżej 12 °C. Siewki pojawiają się po 7-10 dniach od wysiewu. Znoszą krótkotrwałe przymrozki.
  • Gleba dla groszku. Optymalne podłoże jest umiarkowanie żyzne, przepuszczalne o odczynie zbliżonym do obojętnego. W sklepach można kupić specjalistyczne podłoże do wysiewu warzyw. Do podłoża warto dodać trochę piasku (np. w proporcji 4:1). Na tym etapie można także użyć przefermentowanych nawozów organicznych mieszanych z glebą (np. obornika). Groch nie lubi gleb nadmiernie lekkich i suchych oraz ciężkich, z tendencją do zaskorupiania się i zalegania wody.
  • Pojemnik do uprawy groszku: Groszek powinno się uprawiać w dużych i głębokich pojemnikach (przynajmniej o rozmiarach 10-litrowego wiaderka). Tylko takie gwarantują prawidłowy wzrost i uzyskanie dobrych plonów.

Jak uprawiać warzywa na balkonie. Warzywa na balkon, zobacz które się sprawdzą >>>

Wysiew groszku do pojemników na balkonie - kiedy i jak?

Nasiona grochu wysiewa się od razu do finalnych pojemników ustawionych na balkonie. Termin siewu to marzec (do połowy kwietnia). Nie można zrobić tego zbyt późno, gdyż roślina słabo rozwinie się, a szybko przejdzie w fazę kwitnienia (to warzywo dnia długiego). W rezultacie wykształcane strąki będą słabe, z małą liczbą nasion lub w ogóle nie dojdzie do owocowania. Przy wczesnym siewie warto sprawdzać na bieżąco prognozę pogody. Przy zapowiadanych mrozach zaleca się okrywać pojemniki włókniną. 

Karłowe odmiany grochu sieje się dość gęsto, co około 5 cm. Wysokim, silniej rosnącym odmianom warto pozostawić więcej miejsca (nasiona umieszcza się co 10-15 cm). Jeśli mamy możliwość, roślinom zaleca się zapewnić jeszcze więcej miejsca. Będą lepiej wyrośnięte (chociaż tolerują zagęszczenie).

Nasiona grochu umieszcza się głęboko w ziemi – na głębokości 4 cm.

Doniczki i inne pojemniki do uprawy roślin na balkonie i tarasie >>

Groszek na balkonie
Autor: GettyImages Groch uprawiany na balkonie najlepiej prowadzić na podporach, np. bambusowych palikach lub kratownicy

Uprawa groszku na balkonie - najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne

Groch najlepiej prowadzić na podporach, np. bambusowych palikach lub kratownicy. Pojemniki ustawione przy bocznej balustradzie przy okazji pozwolą osłonić balkon i zapewnią trochę prywatności podczas wypoczynku.

Podlewanie grochu na balkonie wiosną jest umiarkowane, latem wykonuje się je nawet codziennie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem. Nawożenie mineralne przy zastosowaniu nawozów organicznych do gleby jest zbędne.

Rośliny trzeba regularnie przeglądać w poszukiwaniu chorób i szkodników (typowych dla rodziny bobowatych). Profilaktycznie można używać ekologicznych preparatów, np. wywarów opartych na bazie warzyw przyprawowych (cebula, czosnek) i chwastów (pokrzywa, skrzyp, mniszek). W uprawie balkonowej raczej rezygnuje się z roślinnych gnojówek, które charakteryzują się dłuższym czasem produkcji (7-10 dni), a przy tym wydzielają nieprzyjemny zapach. Na takie działanie może pozwolić sobie osoba, która ma ogród, a warzywa na balkonie uprawia dla efektywniejszego wykorzystania powierzchni.

Zbiory groszku uprawianego na balkonie

Zbiór groszku przeprowadza się, gdy strąki są już silnie nabrzmiałe. Zwykle plon jest dojrzały po 2-3 tygodniach od kwitnienia. Ze zbiorem nie powinno się czekać zbyt długo. Należy je zebrać póki groszek ma zieloną barwę, a strąki nie są nadmiernie twarde.

Uprawa groszku na balkonie nie jest oczywistością a warzywo nie jest konkurencją dla znacznie popularniejszych pomidorów koktajlowych, papryki czy sałaty. Jest to jednak ciekawa opcja, która przy okazji umożliwi stworzenie zielonych ścian – osłon.

Przeczytaj też:

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to: