Uprawa cebuli w ogrodzie. CEBULA w przydomowym ogrodzie warzywnym

2013-05-15 12:56 Opracowanie: redakcja serwisu

CEBULA to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach warzywnych. Podpowiadamy jak uprawiać cebulę w warzywniaku. Uprawa CEBULI w ogrodzie

Cebula zwyczajna (łac. Allium cepa) to roślina dwuletnia, należy do rodziny czosnkowatych Alliaceae. Pochodzi z Azji Środkowej. Łodyga cebuli jest bardzo skrócona, natomiast wytwarza łodygę pozorną, która jest skupieniem liści. Liście są częścią jadalną tego warzywa, mają zgrubiałe pochwy liściowe (białe, fioletowe, żółte – w zależności od odmiany) w dolnej części rośliny oraz zielone, rurkowate liście szczypioru w górnej. Kwiaty pojawiają się w drugim roku. Cebula wytwarza wysokie pędy kwiatostanowe zakończone kulistymi baldachami złożonymi z licznych kwiatów pojedynczych. Owocem są torebki zawierające zwykle 6 trójgraniastych czarnych nasion.

Jak uprawiać cebule w ogrodzie

Cebulę można uprawiać z siewu, z rozsady lub z dymki (najczęściej stosowany sposób w ogródkach przydomowych i na działkach). Dymka to małe cebulki, gotowe do sadzenia (dymkę można kupić wiosną w sklepach ogrodniczych). Dymkę sadzimy do gruntu, na przygotowane grządki, wczesną wiosną (od marca), w rzędach z odstępem między roślinami wynoszącym 5–8 cm.
Cebuli nie należy uprawiać częściej niż co 3–4 lata na tym samym miejscu. Najwyższy plon cebuli uzyskuje się na glebach próchniczych, lessach, madach. Nie udaje się na gruntach podmokłych i kwaśnych. Cebula jest wrażliwa na zakwaszenie gleby, dlatego pH powinno wynosić 5,5–6,5 dla gleb torfowych i 6,5–7,0 dla gleb mineralnych.
Cebula jest wrażliwa na brak w glebie składników pokarmowych takich, jak azot (brak wzrostu, żółknienie), fosfor (powolny wzrost), potas (brązowienie wierzchołków szczypioru).
Ze względu na płytki system korzeniowy cebula jest wrażliwa na niedobór wody.
Cebulę zbiera się, gdy ponad połowa szczypioru na roślinach na grządce jest załamana Opóźnienie zbioru skraca możliwy okres przechowywania. Najlepiej zbierać cebulę w dni pogodne, słoneczne, aby cebula mogła doschnąć na świeżym powietrzu. Po wykopaniu cebuli warto ją dosuszyć.

Odmiany cebuli do uprawy w ogrodzie

Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się wielkością, kolorem, smakiem i terminem zbioru, wśród nich popularne są: ‘Dako’,‘Rawska’,‘Wolska’, ‘Czerniakowska’, ‘Kutnowska’, ‘Sochaczewska’, ‘Warszawska’, ‘Żytawska’.

Właściwości cebuli

Cebula posiada właściwości bakteriobójcze, które niestety traci po ugotowaniu. Zachowuje natomiast inne korzystne działania: hamuje zmiany miażdżycowe w układzie krwionośnym, składniki w niej zawarte potrafią rozłożyć fibrynę, nierozpuszczalne białko powstające w czasie krzepnięcia krwi (skrzepy), w dużym stopniu zapobiega negatywnym skutkom tłustej mięsnej diety. W stanie surowym jest ciężkostrawna i może nie być tolerowana przez niektóre osoby.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
smilero
|

Cebula ma działanie wręcz zbawienne, więc jest niezbędna w naszym ogródku przydomowym. :D Uwielbiam robić ją na cebulę marynowaną. Próbowaliście kiedyś?