Najpopularniejsze warzywa cebulowe - wymagania i uprawa w ogrodzie
Do warzyw cebulowych najczęściej uprawianych w ogródkach warzywnych należą: cebula, por, szczypiorek i czosnek. Najpopularniejsze warzywa cebulowe: wymagania i uprawa.
Autor: photos.com
Cebula zwyczajna
Warzywa cebulowe należą do rodziny czosnkowatych (Alliaceae). Łacińska nazwa Allium pochodzi od słowa all, co w języku celtyckim znaczy piekący, ostry. Właśnie ze względu na swój oryginalny smak, warzywa cebulowe są powszechnie uprawiane – zarówno na skalę towarową, jak i w przydomowych ogródkach warzywnych.
Wymagania warzyw cebulowych
Wszystkie warzywa cebulowe mają zbliżone wymagania. Najlepiej uprawiać je na stanowisku słonecznym, w glebie żyznej, próchnicznej i lekko zasadowej, w pierwszym lub drugim roku po oborniku, po przedplonie z warzyw strączkowych (np. po fasoli) lub dyniowatych (np. po ogórkach). Nie powinno się sadzić warzyw cebulowych na tym samym miejscu, na którym w poprzednim sezonie rosły inne warzywa cebulowe – najlepiej odczekać 3–4 lata.
Najpopularniejsze warzywa cebulowe uprawiane w ogródkach warzywnych
- Jednym z najpopularniejszych warzyw cebulowych jest cebula zwyczajna (Allium cepa). Jej uprawa nie jest trudna. Wystarczy w marcu posadzić do gruntu małe cebulki (dymki), a podczas sezonu zapewnić im regularną pielęgnację – odchwaszczanie i podlewanie. Cebule wykopujemy systematycznie, kiedy tylko są nam potrzebne lub ścinamy ich liście, zwane szczypiorem.
- Innym bardzo popularnym warzywem cebulowym jest cebula siedmiolatka (Allium fistulosum). Nie tworzy ona właściwej cebuli, lecz zgrubienie w dolnej części. Sadzona jest przede wszystkim z uwagi na jej cienki i aromatyczny szczypiorek.
- Coraz częściej w ogródkach warzywnych sadzi się cebulę szalotkę (Allium ascalonicum), które tworzy podłużnie jajowate, drobne cebulki i szczypiorek ogrodowy (Allium schoenoprasum), którego liście (zwane potocznie szczypiorkiem) tworzy kępy o wysokości około 30 cm i podobnej średnicy.
- Równie często co cebula, w ogródkach warzywnych sadzony jest czosnek pospolity (Allium sativum). Ząbki czosnku sadzi się do gleby jesienią (w październiku lub na początku listopada) lub wiosną (w marcu lub na początku kwietnia). Czosnek gotowy jest do zbioru, gdy szczypior zaczyna się załamywać lub gdy zaczyna tworzyć kwiatostany.
- Por (Allium porrum) nie tworzy cebuli, a zgrubienie w dolnej części, z którego wyrastają ściśnięte, podłużne liście. Uprawiany jest najczęściej z rozsady sadzonej do gruntu w maju. Pory dojrzewają od sierpnia do września, ale pełną dojrzałość osiągają późną jesienią.