UPRAWA CZOSNKU. Jak uprawiać czosnek w ogrodzie. Kiedy sadzić i zbierać czosnek

2013-05-08 17:52 Paweł Romanowski

UPRAWA CZOSNKU: poradnik. Czosnek to popularne warzywo, przyprawa i roślina lecznicza. Radzimy jak uprawiać czosnek w ogrodzie przydomowym, kiedy i jak sadzić czosnek, jakie odmiany czosnku wybrać, kiedy zbierać czosnek.

Spis treści

  1. Jak uprawiać czosnek
  2. Kiedy sadzić czosnek i jakie wybrać odmiany?
  3. Uprawa czosnku: jak sadzić czosnek?
  4. Kiedy zbierać czosnek?

UPRAWA CZOSNKU w ogrodzie jest coraz bardziej popularna. Czosnek cenimy głównie ze względu na jego właściwości. Jeśli macie miejsce w ogrodzie, posadźcie czosnek. Radzimy, jak uprawiać czosnek w ogrodzie przydomowym.

Jak uprawiać czosnek

Czosnek ma wysokie wymagania pokarmowe, potrzebuje gleb żyznych i bogatych w próchnicę. Jeśli dysponujemy glebą gorszej jakości, niezbędne będzie nawiezienie jej na jesieni obornikiem, jednak wtedy należy odczekać jeden rok, gdyż czosnek uprawia się dopiero w drugim roku po oborniku.

Dobrym płodozmianem przed czosnkiem są rośliny motylkowe: groch, fasola, bób. Nie powinno się sadzić czosnku na miejscu, gdzie w poprzednim sezonie rosły inne warzywa cebulowe. Czosnek wymaga także regularnego podlewania, szczególnie w okresie zawiązywania i wzrostu cebul (w maju i czerwcu).

Kiedy sadzić czosnek i jakie wybrać odmiany?

Kiedy sadzić czosnek? Czosnek sadzi się do gleby jesienią (w październiku lub na początku listopada) lub wiosną (w marcu lub na początku kwietnia). Czosnki sadzone na jesieni tworzą większe główki.

  • Do uprawy ozimej doskonale nadają się odmiany czosnku: ‘Arkus’, ‘Ceves’, ‘Harnaś’, ‘Huzar’, ‘Mega’, ‘Ornak’.
  • Czosnki jare (sadzone wiosną) nie wytwarzają pędu kwiatostanowego – polecane odmiany czosnku to: ‘Cyryl’, ‘Janus’, ‘Jankiel’.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto jeść czosnek?

Uprawa czosnku: jak sadzić czosnek?

Jak dobrze sadzić czosnek? Najlepiej kupić kwalifikowany materiał w centrum ogrodniczym, z główki czosnku kupionej w sklepie spożywczym może nic nie wyrosnąć. Aby pozyskać materiał do sadzenia należy podzielić główkę czosnku na ząbki. Ząbki pobiera się z główki czosnku bezpośrednio przed sadzeniem, pamiętając aby każdy miał fragment piętki. Sadzi się tylko duże ząbki, w rzędach co 6–7 cm, z małych ząbków powstaną małe główki. Ząbki czosnku wkładamy do gleby na głębokość 5 cm.

Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku >>>

Kiedy zbierać czosnek?

Czosnek jest gotowy do zbioru, gdy szczypior zaczyna się załamywać lub gdy zaczyna tworzyć kwiatostany. Po zbiorze usuwamy korzenie i szczypior, główki pozostawiamy do obeschnięcia. Jeśli w kolejnym roku planujemy uprawę czosnku z zebranych główek, to należy je przechować w temperaturze 3–8 st. C przez dwa miesiące. W przeciwnym razie z wyrosłe z ząbków rośliny nie zawiążą główek.

>>Przeczytaj też:

"Ogrody i tarasy" - Multimedialny Numer specjalny Muratora
Ogrody i tarasy

Autor: Murator.pl

Z poradnika dowiesz się jak zaplanować i urządzić ogród w wybranym stylu, jaki taras zbudować, czym i w jaki sposób pielęgnować trawnik
które ogrodzenia są modne, dlaczego ścieżki i podjazdy muszą być trwałe, kiedy i jakie rośliny sadzić w ogrodzie.

Jak zrobić sos czosnkowy

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
pielegnacjadrzew.pl
|

W dobrym momencie trafiam na artykuł- wygląda na to, ze zdążę posadzic czosnek i będzie jak znalazł!!Dziękuję.