Czosnek uprawa - jak uprawiać czosnek w ogrodzie? Kiedy sadzić i zbierać czosnek?

2021-03-10 10:26
Czosnek
Autor: GettyImages Po zbiorze usuwamy korzenie i szczypior, główki czosnku pozostawiamy do obeschnięcia

Uprawa czosnku: poradnik. Czosnek to popularne warzywo, przyprawa i roślina lecznicza. Radzimy jak uprawiać czosnek w ogrodzie przydomowym, kiedy i jak sadzić czosnek, jakie odmiany czosnku wybrać, kiedy zbierać czosnek.

Spis treści

  1. Czosnek - jak uprawiać czosnek
  2. Uprawa czosnku - kiedy sadzić czosnek i jakie wybrać odmiany?
  3. Uprawa czosnku - jak sadzić czosnek?
  4. Czosnek - kiedy zbierać?

Uprawa czosnku w ogrodzie jest coraz bardziej popularna. Czosnek cenimy głównie ze względu na jego właściwości. Jeśli macie miejsce w ogrodzie, posadźcie czosnek. Radzimy, jak uprawiać czosnek w ogrodzie przydomowym.

Czosnek - jak uprawiać czosnek

Czosnek ma wysokie wymagania pokarmowe, potrzebuje gleb żyznych i bogatych w próchnicę. Jeśli dysponujemy glebą gorszej jakości, niezbędne będzie nawiezienie jej na jesieni obornikiem, jednak wtedy należy odczekać jeden rok, gdyż czosnek uprawia się dopiero w drugim roku po oborniku.

Dobrym płodozmianem przed czosnkiem są rośliny motylkowe: groch, fasola, bób. Nie powinno się sadzić czosnku na miejscu, gdzie w poprzednim sezonie rosły inne warzywa cebulowe. Czosnek wymaga także regularnego podlewania, szczególnie w okresie zawiązywania i wzrostu cebul (w maju i czerwcu).

Uprawa czosnku - kiedy sadzić czosnek i jakie wybrać odmiany?

Kiedy sadzić czosnek? Czosnek sadzi się do gleby jesienią (w październiku lub na początku listopada) lub wiosną (w marcu lub na początku kwietnia). Czosnki sadzone na jesieni tworzą większe główki.

  • Do uprawy ozimej doskonale nadają się odmiany czosnku: ‘Arkus’, ‘Ceves’, ‘Harnaś’, ‘Huzar’, ‘Mega’, ‘Ornak’.
  • Czosnki jare (sadzone wiosną) nie wytwarzają pędu kwiatostanowego – polecane odmiany czosnku to: ‘Cyryl’, ‘Janus’, ‘Jankiel’.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto jeść czosnek?

Uprawa czosnku - jak sadzić czosnek?

Jak dobrze sadzić czosnek? Najlepiej kupić kwalifikowany materiał w centrum ogrodniczym, z główki czosnku kupionej w sklepie spożywczym może nic nie wyrosnąć. Aby pozyskać materiał do sadzenia należy podzielić główkę czosnku na ząbki. Ząbki pobiera się z główki czosnku bezpośrednio przed sadzeniem, pamiętając aby każdy miał fragment piętki. Sadzi się tylko duże ząbki, w rzędach co 6–7 cm, z małych ząbków powstaną małe główki. Ząbki czosnku wkładamy do gleby na głębokość 5 cm.

Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku >>>

Jak zrobić sos czosnkowy

Czosnek - kiedy zbierać?

Czosnek jest gotowy do zbioru, gdy szczypior zaczyna się załamywać lub gdy zaczyna tworzyć kwiatostany. Po zbiorze usuwamy korzenie i szczypior, główki pozostawiamy do obeschnięcia. Jeśli w kolejnym roku planujemy uprawę czosnku z zebranych główek, to należy je przechować w temperaturze 3–8 st. C przez dwa miesiące. W przeciwnym razie z wyrosłe z ząbków rośliny nie zawiążą główek.

>>Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE