Choroby i szkodniki czosnku - objawy i zwalczanie

2017-09-27 13:02

Choroby i szkodniki nie omijają także czosnku. Choć czosnek wykorzystuje się do ochrony innych gatunków roślin przed szkodnikami i chorobami, to on sam może być zaatakowany przez szkodniki i porażany przez choroby. Poznaj choroby i szkodniki czosnku i dowiedz się, jak je zwalczać.

Czosnek pospolity (łac. Allium sativum) może być porażany przez choroby i atakowany przez te same szkodniki, co cebula i ozdobne gatunki czosnku. Dlatego w uprawie wymienionych grup można łączyć działania ochronne. Bardzo ważna jest profilaktyka – łatwiej zapobiegać problemom, niż później je eliminować. Należy trzymać się cyklu płodozmianu i dbać o dobre następstwo roślin (czosnku nie uprawia się po cebuli). Czasami jest to trudne – warzywo sieje się bądź sadzi nie tylko w rzędach lub zagonach, lecz także punktowo – pojedynczo, po kilka, w różnych częściach warzywnika. Dobrym przedplonem dla czosnku są warzywa motylkowe (groch, fasola i bób).

Czosnek ma wysokie wymagania pokarmowe, powinno się go uprawiać na glebach żyznych, a dodatkowo nawozić (najlepiej nawozami organicznymi). Profilaktycznie można go opryskiwać i podlewać gnojówkami z „dobroczynnych” chwastów (pokrzywy, skrzypu, mniszka, bylicy piołunu i wrotyczu). Ważne jest usuwanie resztek po zbiorach warzyw i ogólne dbanie o czystość warzywnika (w tym eliminowanie chwastów). Profilaktyka powinna być szeroko zakrojona, gdyż objawy przy występowaniu chorób i szkodników są podobne i często trudno jest rozpoznać źródło problemu. Czasem, niestety, i to nie wystarczy.

>>Przeczytaj też: Czosnek. Lecznicze właściwości czosnku

Najgroźniejsze choroby czosnku

Walka z chorobami czosnku jest trudna, w niektórych przypadkach brakuje skutecznych środków ochrony. Ponadto patogeny mogą atakować warzywo zarówno podczas wegetacji, jak i przechowywania. Do najgroźniejszych chorób czosnku należą:

  • Zgnilizna szyjki (szara pleśń) – najbardziej rozpoznawalnym objawem wystąpienia tej choroby jest przedwczesne więdnięcie i zasychanie czosnku. Później – już podczas przechowywania – dochodzi do gnicia główek lub poszczególnych ząbków. Pojawia się charakterystyczny dla patogena szarawy nalot (czasem z widocznymi zarodnikami). Chorobę można ograniczyć przez stosowanie zaprawy nasiennej (np. 75 DS/WS). Ze środków ochrony warto stosować preparaty Rovral Aquaflo i Switch.
  • Biała zgnilizna (zgnilizna twardzikowa) – przy wystąpieniu tej choroby dochodzi do zahamowania wzrostu czosnku. Liście zaczynają żółknąć i zasychać, począwszy od wierzchołków. Na łuskach pojawia się biały nalot z czarnymi punkcikami (sklerocjami grzyba). Ząbki, a nawet całe główki gniją (mokra zgnilizna). Chorobę zwalcza się chemicznie. W sezonie (10-30 dni przed siewem lub sadzeniem) glebę opryskuje się preparatem Constans lub Switch. Podłoże po zabiegu należy przekopać.
  • Fuzaryjna zgnilizna czosnku – choroba poraża piętkę cebuli, powodując jej gnicie. W konsekwencji dochodzi do zamierania żółknięcia i więdnięcia wierzchołków liści. Między ząbkami pojawia się biała, z czasem różowiejąca grzybnia. System korzeniowy jest osłabiony (korzenie stają się czarne) i czosnek można łatwo wyciągnąć z ziemi. Obecnie brak jest zarejestrowanych środków zwalczających patogena – kluczem jest stosowanie działań profilaktycznych.
  • Zielona zgnilizna czosnku - objawy z reguły są widoczne dopiero podczas przechowywania - to występowanie wodnistych plam na ząbkach, które z czasem stają się miękkie, a na ich powierzchni pojawia się zielony, pylący nalot. Aby ograniczyć chorobę należy stosować sprawdzony materiał nasadzeniowy i dbać o profilaktykę.

>>Przeczytaj też: Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku

Szkodniki czosnku

Dużym problemem w uprawie czosnku są nicienie i muchówki. Populacje obu grup szkodników można ograniczyć przez stosowanie zmianowania, utrzymywanie czystości w warzywniku i przekopywanie gleby po zbiorach. Dobrym sposobem na nicienie jest uprawa aksamitek. Te popularne rośliny rabatowe warto sadzić na poszczególnych grządkach raz na kilka lat.

Co dokładnie zagraża uprawom?

  • Niszczyk zjadliwy – ten gatunek nicieni powoduje przedwczesne więdnięcie szczypiorku i gnicie główek w obrębie piętki. Szkodniki atakuje także siewki powodując skręcanie i deformację liści. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niszczyka, podłoże przed siewem warto potraktować preparatem Nemasol.
  • Śmietka cebulanka – larwy tej muchówki, żerując w cebulach, doprowadzają do więdnięcia i zamierania szczypioru. Środkowy liść żółknie i gnije, dlatego czosnek łatwo można wyciągnąć z ziemi. Uprawę można chronić przed szkodnikiem stosując gnojówki z piołunu oraz preparaty chemiczne (np. Mospilan).
  • Błotniszka czosnkówka – szkodnik zaliczany do muchówek. W jednej cebuli żeruje jedna larwa. Na liściach czasem widać wydrążone chodniki. Szczypior żółknie i zamiera. Zwalczanie błotniszki jest szczególnie problematyczne u czosnku jesiennego. Częściowo może pomóc przykrywanie grządek białą włókniną (ochrona przed osiadaniem postaci dorosłych). W Polsce brakuje preparatów dedykowanych walce z tym gatunkiem.
  • Wgryzka szczypiorka – larwy tego motyla żerują wewnątrz główek tworząc korytarze lub większe otwory. Chemicznie szkodnika można zwalczyć przy użyciu preparatu Bulldock.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE