Kiedy siać cebulę? To zależy, czy chcesz zrobić rozsadę, czy siejesz wprost do gruntu

2025-02-26 10:24

Cebula jest jednym z najczęściej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach warzywnych. Czy warto uprawiać cebulę z nasion? Kiedy i jak należy wysiewać nasiona cebuli, aby zebrać dobre plony? Uprawa cebuli z siewu wiosennego .

Cebula zwyczajna - uprawa z nasion

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Cebulę można uprawiać z nasion wysiewanych na rozsadę albo bezpośrednio do gruntu

Spis treści

  1. Czy warto uprawiać cebulę z nasion?
  2. Wymagania cebuli: stanowisko i gleba
  3. Uprawa cebuli z nasion
  4. Przygotowanie rozsady cebuli
  5. Siew nasion cebuli wprost do gruntu
  6. Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie cebuli z siewu

Cebula zwyczajna to zdrowe warzywo o zdecydowanym i wyrazistym smaku, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennej kuchni. Przez cały rok cebulę łatwo kupić w centrach handlowych lub warzywniakach, jednak można też wyhodować ją samodzielnie, co nie tylko da nam dużo satysfakcji, ale też umożliwi kontrolę nad warunkami uprawy (np. bez użycia chemii) i pozwoli uzyskać cebule szczególnie cenionych przez nas odmian.

Czy warto uprawiać cebulę z nasion?

Do samodzielnej uprawy cebuli najczęściej wykorzystywane są małe, już ukształtowane cebulki (tzw. dymki), ale można też zdecydować się na uprawę cebuli z nasion. Zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie cebul, które dobrze się przechowują oraz możliwość wyboru spośród większej liczby odmian. Wadą natomiast jest dość długi okres wegetacji roślin (zbiory cebuli uprawianej z nasion przeprowadza się dopiero późnym latem, a nawet wczesną jesienią) oraz ich wysokie wymagania, gdyż cebule uprawiane z nasion wydadzą zadowalające plony tylko na dobrych i żyznych glebach.

Dlatego też zanim przystąpimy do siewu nasion cebuli, musimy przygotować dla warzyw odpowiednie stanowisko. Powinniśmy też zaopatrzyć się w nasiona u sprawdzonego sprzedawcy, gdyż wtedy będziemy mieć większą pewność, że pochodzą z wybranej odmiany, a także że są zdrowe, odpowiednio wyselekcjonowane i świeże. Solidni producenci często zaprawiają je też przeciwko chorobom, a czasami nawet wzbogacają w startową dawkę nawozu lub substancji odżywczych (np. nasiona na taśmie, nasiona inkrustowane czyli otoczkowane).

Przeczytaj też: Jak i gdzie kupować nasiona? Jakie nasiona wybrać?

Nasiona cebuli

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Nasiona cebuli

Wymagania cebuli: stanowisko i gleba

Cebula jest warzywem dość wymagającym, szczególnie jeśli uprawiana jest z nasion. Dlatego należy przeznaczyć dla niej słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Warzywo nie lubi podłoża zbrylonego, ciężkiego i zachwaszczonego, więc przed jego uprawą na wybranym stanowisku należy odchwaścić i spulchnić glebę, a następnie wzbogacić ją dobrze rozłożonym kompostem. Warto też sprawdzić pH gleby, gdyż cebula nie toleruje gleb kwaśnych.

Uprawa cebuli z nasion

Uprawę cebuli z siewu nasion możemy przeprowadzić na dwa sposoby: wysiewając nasiona na rozsadę lub siejąc nasiona wprost do gruntu.

Przygotowanie rozsady cebuli

Pierwszy sposób jest bardziej pracochłonny i w warunkach amatorskich nie zawsze się udaje, ale pozwala uzyskać silną rozsadę, która lepiej radzi sobie po wysadzeniu do gruntu, wcześniej plonuje i wydaje cebule o bardziej wyrównanej wielkości, które dobrze się przechowują.

Aby przygotować rozsadę, nasiona cebuli wysiewa się na przedwiośniu (luty-marzec) do skrzynek wypełnionych dobrym, żyznym podłożem lub pojedynczo do tzw. multiplatów czyli paletek złożonych z malutkich doniczek (komórek). Skrzynki umieszcza się następnie w dość ciepłym (10-15°C), widnym pomieszczeniu (np. szklarnia, tunel, inspekt) i regularnie, ale umiarkowanie podlewa. Siejąc nasiona do skrzynek, zbyt gęste wschody trzeba przerwać (siewek się nie pikuje), w przypadku siewu nasion do multiplatów takiej konieczności nie ma.

Kiedy siewki podrosną i wykształcą 3-4 liście właściwe (co trwa zwykle około 2 miesięcy), można wysadzić je do gruntu (ma to miejsce zazwyczaj pod koniec kwietnia lub na początku maja), wcześniej poddając przez około tydzień hartowaniu. Rozsadzę cebuli sadzimy w rzędach co 20-30/40 cm. (w zależności od wielkości odmiany), zachowując odstęp miedzy roślinami 10-15 cm.

Murator Google News

Siew nasion cebuli wprost do gruntu

Siew nasion wprost do gruntu jest łatwiejszy i tańszy niż produkcja rozsady, ale wschody mogą być nierównomierne, plony późniejsze, a uzyskane cebule mogą być bardziej zróżnicowane pod względem rozmiaru. Dlatego ten sposób uprawy polecany jest na terenach z długim okresem wegetacji (ciepłych, wczesnych wiosnach i późnych, ciepłych jesieniach).

Nasiona cebuli wysiewa się do gruntu wczesną wiosną (w kwietniu) w wyznaczone rzędy, umieszczając nasiona na głębokości około 2 cm. Odległość miedzy rzędami w zależności od odmiany powinna wynosić 20-30/40 cm, natomiast między roślinami w rzędzie 10-15 cm (zbyt gęste wschody wymagają przerywki). Chcąc ułatwić sobie zadanie, możemy wykorzystać do uprawy specjalne nasiona na taśmie, na której są już fabrycznie umieszczone w odpowiednich odległościach, wtedy jednak musimy pamiętać o systematycznym nawadnianiu zasiewów, gdyż nasiona na taśmie potrzebują stałej, podwyższonej wilgotności, aby móc wykiełkować.

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie cebuli z siewu

Jeśli chcemy doczekać się zadowalających plonów cebuli uprawianej z siewu nasion, przez cały sezon musimy rośliny troskliwie pielęgnować. Do podstawowych zabiegów należy odchwaszczanie zagonów, spulchnianie gleby, chroniące przed jej zbrylaniem oraz systematyczne, ale niezbyt obfite nawadnianie (ziemia zawsze powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra).

Przeczytaj też: Jakie warzywa sadzić obok siebie? Dobre i złe sąsiedztwo warzyw

#MuratorOgroduje: Jak w łatwy sposób wysiać nasiona warzyw, kwiatów oraz ziół?
Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw
Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE