Cebula dymka uprawa - kiedy i jak sadzić cebulę dymkę w przydomowym warzywniku

2019-03-12 9:16
Cebula dymka
Autor: GettyImages Cebulę dymkę sadzi się do gruntu w marcu

Cebula dymka uprawa - poradnik. Zobacz jak i kiedy sadzić cebulę dymkę. Uprawa cebuli z dymki w ogrodzie ma wiele zalet i nie jest trudna. Cebula dymka w przydomowym warzywniku.

Cebula dymka to po prostu mała cebula zwyczajna. Uprawa cebuli: cebulę można uprawiać z siewu do gruntu, z rozsady oraz z dymki. Uprawa cebuli z dymki - cały cykl, trwa dwa lata – w pierwszym roku uzyskuje się z nasion małe cebulki – dymki, a w drugim sezonie dymkę sadzi się do gruntu, aby uzyskać dużą cebulę. Rzadko kiedy decydujemy się na samodzielną uprawę dymki z nasion. Znacznie częściej kupujemy już wyrośnięte, drobne cebulki (1-2 cm).

Cebula dymka - sadzenie

Uprawa cebuli z dymki ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim cały sezon zbieramy świeży szczypior, a pod koniec roku wyrośnięte cebule.

Cebulę dymkę sadzi się do gruntu w marcu (nie jest wrażliwa na kilkudniowe przymrozki). Najlepiej przygotować wcześniej rzędy, które ułatwią późniejszą pielęgnację – a w szczególności odchwaszczanie. Ziemia powinna być spulchniona, aby łatwo można było sadzić w niej cebulki – 2/3 cebuli powinno być schowane w ziemi. Dymkę sadzimy co 8 cm, pamiętając, że w ciągu sezonu będą rosnąć i kilkukrotnie zwiększą swoją średnicę. Zbiór cebuli przeprowadzamy wtedy, kiedy szczypior załamie się w połowie cebul w warzywniku.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć drewno przed działaniem warunków atmosferycznych? >>>

Cebula dymka - uprawa i zabiegi pielęgnacyjne

Cebulę dymkę uprawia się w miejscach słonecznych. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego (najlepiej gdy pH wynosi 6,5-7,0 - jeśli jest za niskie, glebę trzeba zwapnować).  Podłoże warto zasilić kompostem - można to zrobić tuż przed sadzeniem cebulek albo jesienią poprzedniego roku.

W pielęgnacji cebuli z dymki najważniejsze jest systematyczne odchwaszczanie grządek oraz wzruszanie gleby między rzędami. Chwasty warto usuwać wtedy, gdy są jeszcze niewielkie, tak aby podczas ich wyrywania nie uszkodzić wrażliwego systemu korzeniowego cebuli.

Cebula dymka nie wymaga częstego podlewania, ale w okresach suszy warto dbać o odpowiednią wilgotność podłoża i nawadniać.

Przeczytaj też:

Uprawa cebuli i pietruszki domowym sposobem

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE