Cebula dymka na szczypior i do uprawy cebuli. Kiedy sadzić do gruntu na wiosnę?
Cebula dymka to sprawdzony sposób na dorodną cebulę z własnego ogrodu! Uprawa cebuli z dymki w ogrodzie ma wiele zalet i nie jest trudna. Sprawdź, jak i kiedy sadzić cebulę dymkę.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Cebulę dymkę sadzimy na takiej głębokości, aby jej wierzchołki znajdowały się na poziomie gruntu
Spis treści
Co to jest cebula dymka?
Cebula dymka to po prostu mała cebula zwyczajna. Uprawa cebuli: cebulę można uprawiać z siewu do gruntu, z rozsady oraz z dymki. Uprawa cebuli z dymki - cały cykl, trwa dwa lata – w pierwszym roku uzyskuje się z nasion małe cebulki – dymki, a w drugim sezonie dymkę sadzi się do gruntu, aby uzyskać dużą cebulę. Rzadko kiedy decydujemy się na samodzielną uprawę dymki z nasion. Znacznie częściej kupujemy już wyrośnięte, drobne cebulki (1-2 cm).
Sadzenie cebuli dymki
Uprawa cebuli z dymki ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim cały sezon zbieramy świeży szczypior, a pod koniec roku wyrośnięte cebule.
Cebulę dymkę sadzi się do gruntu w marcu (nie jest wrażliwa na kilkudniowe przymrozki). Najlepiej przygotować wcześniej rzędy, które ułatwią późniejszą pielęgnację – a w szczególności odchwaszczanie. Ziemia powinna być spulchniona, aby łatwo można było sadzić w niej cebulki – 2/3 cebuli powinno być schowane w ziemi.
Cebula dymka dobrze rośnie na grządkach, na których wcześniej uprawiane były ogórki czy fasola szparagowa. Nie należy sadzić dymki na grządkach, na których wcześniej rosły buraki, ziemniaki, seler i marchew.
Dymkę sadzimy co 8 cm, pamiętając, że w ciągu sezonu będą rosnąć i kilkukrotnie zwiększą swoją średnicę.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Cebulę dymkę sadzimy na takiej głębokości, aby jej wierzchołki znajdowały się na poziomie gruntu
Uprawa cebuli z dymki - zabiegi pielęgnacyjne
Cebulę dymkę uprawia się w miejscach słonecznych. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego (najlepiej gdy pH wynosi 6,5-7,0 - jeśli jest za niskie, glebę trzeba zwapnować). Podłoże warto zasilić kompostem - można to zrobić tuż przed sadzeniem cebulek albo jesienią poprzedniego roku.
W pielęgnacji cebuli z dymki najważniejsze jest systematyczne odchwaszczanie grządek oraz wzruszanie gleby między rzędami. Chwasty warto usuwać wtedy, gdy są jeszcze niewielkie, tak aby podczas ich wyrywania nie uszkodzić wrażliwego systemu korzeniowego cebuli.
Cebula dymka nie wymaga częstego podlewania, ale w okresach suszy warto dbać o odpowiednią wilgotność podłoża i nawadniać.
Zbiory cebuli z dymki przypadają 4-6 tygodni wcześniej niż przy uprawie z siewu. Zbiór cebuli przeprowadzamy wtedy, kiedy szczypior załamie się w połowie cebul w warzywniku.
Przeczytaj też:
- Uprawa papryki. Przygotowanie rozsady, sadzenie, pielęgnacja
- Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie
- Uprawa warzyw w skrzyniach - najważniejsze zasady