Uprawa papryki -przygotowanie rozsady papryki, sadzenie, pielęgnacja, zbiory papryki

2021-02-02 9:03
Rozsada papryki
Autor: www.thinkstockphotos.com Paprykę uprawia się tylko z rozsady

Uprawa papryki w ogrodzie wymaga znajomości kilku zasad. Podpowiadamy, jak przygotować rozsady papryki, jak ją sadzić i pielęgnować, by mieć zdrowe papryki w ogrodzie warzywnym.

Uprawa papryki: poradnik dla początkujących ogrodników. Zobacz, jakich zasad trzeba przestrzegać, by mieć własne, smaczne papryki z ogrodu warzywnego.

Uprawa papryki: wymagania papryki

Papryka roczna (łac. Capsicum annuum) jest rośliną ciepłolubną, przez cały okres wegetacji powinna rosnąć w temperaturze 18-32 st.C. Owoce najlepiej zawiązują się przy temperaturze 25 st. C, dlatego papryka musi rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym. Gleba do uprawy papryki powinna być przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę (uprawa w drugim roku po zastosowaniu obornika) o obojętnym pH.

>>Przeczytaj też:

Przygotowanie rozsady i sadzenie papryki

Paprykę uprawia się tylko z rozsady. Rozsadę papryki można kupić gotową - w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie w domu. Jak przygotować rozsadę papryki w domu?

  • Nasiona wysiewa się w połowie marca, a przygotowanie rozsady papryki trwa nawet 9-10 tygodni.
  • W tym czasie powinno się utrzymywać stałą temperaturę 24-26 st.C.
  • Paprykę wysadza się na miejsce stałe, kiedy rośliny mają około 6 liści, zwykle jest to pod koniec maja.
  • Sadzenie papryki: papryki sadzimy w rozstawie 50x50 cm.
  • Rośliny nie potrzebują palików do podpory, bo nie osiągną wysokich rozmiarów.

Pielęgnacja papryki

Najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowy wzrost i tworzenie dorodnych owoców papryki jest słońce oraz regularne podlewanie w okresie owocowania papryki – czyli w lipcu i w sierpniu. W pierwszych 5 tygodniach od posadzenia nie należy obficie podlewać papryki, gdyż będzie to powodować to nadmierny wzrost masy zielonej, a czasem nawet załamywania się roślin pod własnym ciężarem.

Współrzędna uprawa warzyw: jakie warzywa sadzić obok siebie >>>

Zbiór owoców papryki

Dojrzałe papryki (w kolorze odpowiednim dla danej odmiany) zbiera się już od połowy lipca (uprawa pod folią) lub od początku sierpnia (uprawa w gruncie). Owoce zbieramy sukcesywnie w miarę dojrzewania, aż do pierwszych przymrozków, po których rośliny szybko zamierają.

Warzywa na balkon - papryka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE