Uprawa papryki -przygotowanie rozsady papryki, sadzenie, pielęgnacja, zbiory papryki

2021-02-02 9:03
Rozsada papryki
Autor: www.thinkstockphotos.com Paprykę uprawia się tylko z rozsady

Uprawa papryki w ogrodzie wymaga znajomości kilku zasad. Podpowiadamy, jak przygotować rozsady papryki, jak ją sadzić i pielęgnować, by mieć zdrowe papryki w ogrodzie warzywnym.

Uprawa papryki: poradnik dla początkujących ogrodników. Zobacz, jakich zasad trzeba przestrzegać, by mieć własne, smaczne papryki z ogrodu warzywnego.

Uprawa papryki: wymagania papryki

Papryka roczna (łac. Capsicum annuum) jest rośliną ciepłolubną, przez cały okres wegetacji powinna rosnąć w temperaturze 18-32 st.C. Owoce najlepiej zawiązują się przy temperaturze 25 st. C, dlatego papryka musi rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru i słonecznym. Gleba do uprawy papryki powinna być przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę (uprawa w drugim roku po zastosowaniu obornika) o obojętnym pH.

>>Przeczytaj też:

Przygotowanie rozsady i sadzenie papryki

Paprykę uprawia się tylko z rozsady. Rozsadę papryki można kupić gotową - w sklepie ogrodniczym lub przygotować samodzielnie w domu. Jak przygotować rozsadę papryki w domu?

  • Nasiona wysiewa się w połowie marca, a przygotowanie rozsady papryki trwa nawet 9-10 tygodni.
  • W tym czasie powinno się utrzymywać stałą temperaturę 24-26 st.C.
  • Paprykę wysadza się na miejsce stałe, kiedy rośliny mają około 6 liści, zwykle jest to pod koniec maja.
  • Sadzenie papryki: papryki sadzimy w rozstawie 50x50 cm.
  • Rośliny nie potrzebują palików do podpory, bo nie osiągną wysokich rozmiarów.

Pielęgnacja papryki

Najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowy wzrost i tworzenie dorodnych owoców papryki jest słońce oraz regularne podlewanie w okresie owocowania papryki – czyli w lipcu i w sierpniu. W pierwszych 5 tygodniach od posadzenia nie należy obficie podlewać papryki, gdyż będzie to powodować to nadmierny wzrost masy zielonej, a czasem nawet załamywania się roślin pod własnym ciężarem.

Współrzędna uprawa warzyw: jakie warzywa sadzić obok siebie >>>

Zbiór owoców papryki

Dojrzałe papryki (w kolorze odpowiednim dla danej odmiany) zbiera się już od połowy lipca (uprawa pod folią) lub od początku sierpnia (uprawa w gruncie). Owoce zbieramy sukcesywnie w miarę dojrzewania, aż do pierwszych przymrozków, po których rośliny szybko zamierają.

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Warzywa na balkon - papryka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.