Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Terminy sadzenia czosnku

2020-10-02 12:00
Sadzenie czosnku
Autor: GettyImages Jesienią sadzi się czosnek w październiku lub na początku listopada

Czosnek jest często sadzony w przydomowych ogrodach warzywnych. Kiedy najlepiej sadzić czosnek w ogrodzie. Jakie są terminy sadzenia czosnku?

Do uprawy czosnku wybieramy w ogrodzie miejsce słoneczne o żyznej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi.Do sadzenia przeznaczamy wyłącznie główki czosnku zdrowe, twarde i nieuszkodzone mechanicznie, bez śladów gnicia i żerowania szkodników czy porażenia chorobami. Bezpośrednio przed sadzeniem (nie wcześniej!) należy główki czosnku podzielić na pojedyncze ząbki. Ząbki sadzi się w rozstawie co 15 cm, wciskając je pionowo do gleby na głębokość 3–5 cm, piętką w dół, dobrze ugniatając ziemię wokół.Pamiętajmy, aby nie sadzić czosnku w miejscu, na którym poprzednio rosły warzywa cebulowe, warzywa korzeniowe czy ziemniaki. Wskazane jest natomiast sadzenie czosnku na stanowisku po pomidorze, ogórku czy sałacie.

Jak zrobić sos czosnkowy

Czosnek można sadzić do gruntu w ogrodzie w dwóch terminach: jesienią albo wiosną.

Sadzenie czosnku jesienią

Jesienią sadzi się czosnek w październiku lub na początku listopada. W tym terminie sadzi się odmiany ozime czosnku, które są odporne na mróz. Przed zimą rośliny wytworzą mocny system korzeniowy. Czosnki sadzone na jesieni tworzą większe główki. Czosnek posadzony jesienią zbiera się w lipcu.

Przeczytaj też: Domowe preparaty z czosnku na jesienne choroby >>>

Sadzenie czosnku wiosną

W terminie wiosennym sadzi się odmiany jare czosnku, które nie wytwarzają pędów kwiatostanowych. Wiosną czosnek należy sadzić już w marcu bądź na początku kwietnia (zależy to od warunków pogodowych). Czosnek sadzony wiosną zbiera się w sierpniu. Zawsze po zbiorze główki czosnku należy oczyścić. Przechowuje się je w chłodnych pomieszczeniach (najlepiej o temperaturze 0-10 st. C i wilgotności powietrza około 70 proc.).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE