Kiedy i czym nawozić czosnek, aby urosły duże główki? Najlepsze nawozy dla czosnku
Czosnek to jedno z najcenniejszych warzyw (i zarazem przypraw), które można uprawiać w przydomowym ogrodzie. Wbrew pozorom jest to gatunek, który ma duże wymagania. Aby wykształcał duże główki potrzebuje właściwie przygotowanego stanowiska, sporadycznego nawadniania, a także odpowiedniego nawożenia. Jak prawidłowo nawozić czosnek? Jakie nawozy są najlepsze dla czosnku?
Autor: GettyImages
Czosnek, który zostanie wykopany za późno, będzie się źle przechowywał
Spis treści
- Chcesz, by czosnek miał duże główki? Przygotuj dobrze miejsce uprawy
- Jakie wymagania pokarmowe ma czosnek?
- Najlepsze nawozy dla czosnku
- Nawadnianie i nawożenie czosnku w jednym – ekologiczne gnojówki
Chcesz, by czosnek miał duże główki? Przygotuj dobrze miejsce uprawy
Czosnek powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych, w żyznym, starannie przygotowanym podłożu. Czosnek lubi gleby o dużej zawartości próchnicy i uregulowanym pH (6,5-7,5). Słabo plonuje w glebach zakwaszonych i nadmiernie ciężkich - gliniastych.
W uprawie na grządkach podwyższonych można po prostu kupić żyzne podłoże i wymieszać je z ziemią ogrodową. W tradycyjnym warzywniku zaleca się stosować kompost. Raz na kilka lat ziemię powinno się przekopać z obornikiem (3-4 kg/m2 terenu). Czosnek bardzo dobrze rośnie w pierwszym i drugim roku po zastosowaniu obornika. Warto to uwzględnić w cyklu zmianowania. Jako przedplon zaleca się uprawiać nawozy zielone (np. rośliny motylkowe) oraz rośliny fitosanitarne (w szczególności aksamitkę, która likwiduje chorobotwórcze nicienie glebowe).
Galeria zdjęć: Uprawa czosnku w ogrodzie
Autor: GettyImages
Czosnek, który zostanie wykopany za późno, będzie się źle przechowywał
Jakie wymagania pokarmowe ma czosnek?
Czosnek ma bardzo duże wymagania względem wapnia, a kolejno potasu i azotu. Jednocześnie zalicza się do warzyw, które są wrażliwe na niedobór mikroelementów, zwłaszcza mangan, miedź, bor i cynk. Warto to uwzględnić przy wyborze nawozów do zasilania czosnku.
- Mangan – niedobór powoduje wolniejszy wzrost i jaśniejsze wybarwienie szczypioru
- Miedź – niedobór zwiększa podatność na choroby grzybowe i mróz (dotyczy formy ozimej).
- Cynk – niedobór powoduje karłowacenie czosnku i tworzenie mniejszych główek.
- Bor – niedobór powoduje słabsze przechowywanie ząbków, większą podatność czosnku na niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Przeczytaj też:
Najlepsze nawozy dla czosnku
Można przyjąć, że średnio raz na pięć lat warzywnik zasila się obornikiem, a corocznie stosuje kompost w dowolnej ilości (zależnie ile udało się wyprodukować w kompostowniku). W pierwszym roku po zastosowaniu obornika można zrezygnować z nawozów mineralnych, tj. tych zawierających mikroelementy.
- Jesienią stosuje się w uprawie czosnku nawóz wapniowy z magnezem (najbezpieczniejsze są te węglanowe). Dzięki temu reguluje się pH gleby, a jednocześnie dostarcza roślinie ważnego składnika pokarmowego. Zwykle wystarczy jeden zabieg na kilka lat. Czosnek w uprawach przydomowych jest zwykle sadzony wiosną, ale dostępne są także formy ozime, które powinno się sadzić jesienią (np. w październiku). Przy takiej uprawie trzeba pamiętać, aby między nawożeniem a sadzeniem ząbków czosnku zachować przynajmniej kilkutygodniową przerwę. Nawożenie zaleca się poprzedzić badaniem pH gleby (mierniki są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych). Jeśli pH nie odbiega od wymagań warzywa, lepiej postawić (już w trakcie uprawy) na wolniej działający dolomit mielony. Ten nawóz można stosować corocznie. Prawidłowy odczyn jest kluczowy, przy dużych odchyleniach od normy warzywa mają problem z pobieraniem wody i składników pokarmowych.
- Wiosną stosuje się w uprawie czosnku nawóz wieloskładnikowy, zawierający przewagę potasu w NPK. Można używać nawozów dla pomidorów, które często mają skład zbliżony wymaganiom czosnku (np. Nawóz do Pomidorów i Papryki granulowany od Ogród Start ma 15% potasu, 12% azotu i 5% fosforu). Z reguły zawierają bor, który jest kluczowy także dla czosnku. Stosowanie nawozów dla innych grup roślin niż te, dla których są przeznaczone to nie herezja ogrodnicza. W pierwszej kolejności zawsze należy kierować się składem nawozu.
- Czosnek dla lepszego wyrośnięcia główek można kilkukrotnie w sezonie opryskać nawozem dolistnym z mikroelementami. Pierwszy zabieg wykonuje się, gdy roślina wytworzy przynajmniej 5 liści właściwych (szczypior) i powtarza co około 2 tygodnie. W sprzedaży dostępne są różnorodne nawozy z mikroelementami do nawożenia dolistnego, którymi można wspomagać także inne warzywa. Dla potrzeb przydomowego ogrodu nie ma sensu kupować dużych nawozów, np. 10-litrowych, które wykorzystuje się w profesjonalnej uprawie czosnku.
Przeczytaj też:
Nawadnianie i nawożenie czosnku w jednym – ekologiczne gnojówki
Czosnek należy podlewać w czasie długo utrzymującej się bezdeszczowej pogody. Susza obniża plonowanie czosnku. Nawadnianie czosnku można połączyć dodatkowym zasilaniem składnikami pokarmowymi, a także budowaniem odporności warzywa przez wykorzystanie gnojówek (np. w rozcieńczeniu 1:5).
- Najcenniejsza jest gnojówka ze skrzypu. Zawiera ona krzemionkę, która wzmacnia ściany komórkowe, dzięki czemu rośliny są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przy okazji dostarcza składników pokarmowych.
- Z kolei gnojówka z pokrzywy jest niezłym źródłem azotu. Jednocześnie w ten sposób ogranicza się ryzyko występowania chorób i szkodników czosnku (np. nicieni).
Nie przegap: