Uprawa czosnku w ogrodzie - jak uprawiać czosnek? Kiedy sadzić i zbierać czosnek?

2024-08-30 8:56

Uprawa czosnku w ogrodzie nie jest trudna. Warto więc posadzić czosnek, by móc później cieszyć się jego walorami smakowymi i leczniczymi. Podpowiadamy, jak uprawiać czosnek w ogrodzie, kiedy i jak sadzić czosnek, jakie odmiany czosnku wybrać, kiedy zbierać czosnek.

Spis treści

  1. Jak uprawiać czosnek w ogrodzie?
  2. Kiedy sadzi się czosnek do gruntu? Są dwa terminy
  3. Gdzie nie sadzić czosnku?
  4. Jak sadzić czosnek?
  5. Jak dbać o czosnek? Warunki uprawy czosnku
  6. Zastosowanie czosnku w ogrodnictwie
  7. Kiedy zbierać czosnek?

Czosnek pospolity, znany też jako czosnek zwyczajny (łac. Allium sativum) należy do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Pochodzi z Azji Środkowej, w Europie jest rośliną uprawną. Czosnek to warzywo, przyprawa i roślina lecznicza zarazem. Cenimy go głównie ze względu na jego właściwości. Jeśli macie miejsce w ogrodzie, posadźcie czosnek. Radzimy, jak uprawiać czosnek w ogrodzie przydomowym.

Jak uprawiać czosnek w ogrodzie?

Czosnek w naszym klimacie uprawiany jest jako roślina jednoroczna lub dwuletnia. Ponieważ czosnek pospolity nie wytwarza nasion, rozmnaża się przez sadzenie cebulek (ząbków) z główki podziemnej bądź cebulek powietrznych z kwiatostanu (te cebulki rosną wolniej i zazwyczaj potrzebują dwóch lat uprawy, by wytworzyć cebule o odpowiednio dużych rozmiarach). 

Najlepsze dla czosnku są stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w półcieniu. To roślina wytrzymała na niskie temperatury.

Czosnek ma wysokie wymagania pokarmowe, potrzebuje gleb żyznych i bogatych w próchnicę. Jeśli dysponujemy glebą gorszej jakości, niezbędne będzie nawiezienie jej na jesieni obornikiem, jednak wtedy należy odczekać jeden rok, gdyż czosnek uprawia się dopiero w drugim roku po oborniku.

Dobrym płodozmianem przed czosnkiem są rośliny motylkowe: groch, fasola, bób, a także cukinia, dynia, kabaczek, kalafior, ogórek, patison, pomidor. Nie powinno się sadzić czosnku na miejscu, gdzie w poprzednim sezonie rosły inne warzywa cebulowe, a także buraki czy ziemniaki. Czosnek lubi sąsiedztwo truskawek, pietruszki i marchewki.

Czosnek w uprawie wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie zawiązywania i wzrostu cebul (w maju i czerwcu).

Kiedy sadzi się czosnek do gruntu? Są dwa terminy

Kiedy sadzić czosnek? Czosnek sadzi się do gleby jesienią (w październiku lub na początku listopada) lub wiosną (w marcu lub na początku kwietnia). Czosnki sadzone na jesieni tworzą większe główki.

  • Do uprawy ozimej doskonale nadają się odmiany czosnku: ‘Arkus’, ‘Ceves’, ‘Harnaś’, ‘Huzar’, ‘Mega’, ‘Ornak’.
  • Czosnki jare (sadzone wiosną) nie wytwarzają pędu kwiatostanowego – polecane odmiany czosnku to: ‘Cyryl’, ‘Janus’, ‘Jankiel’.

Przeczytaj też: Czosnek sadzenie jesienne. Kiedy i jak głęboko sadzić czosnek zimowy?

Gdzie nie sadzić czosnku?

Czosnku nie należy sadzić w tym samym miejscu, w którym wcześniej rósł czosnek oraz inne rośliny cebulowe, a także buraki czy ziemniaki.

Jak sadzić czosnek?

Najlepiej kupić kwalifikowany materiał w centrum ogrodniczym, z główki czosnku kupionej w sklepie spożywczym może nic nie wyrosnąć. Aby pozyskać materiał do sadzenia należy podzielić główkę czosnku na ząbki. Ząbki pobiera się z główki czosnku bezpośrednio przed sadzeniem, pamiętając aby każdy miał fragment piętki. Sadzi się tylko duże ząbki, w rzędach co 6–7 cm, z małych ząbków powstaną małe główki. Ząbki czosnku wkładamy do gleby na głębokość 5 cm, spiczastym końcem do góry.

Jak dbać o czosnek? Warunki uprawy czosnku

Czosnek ma duże wymagania glebowe, dlatego należy uprawiać go na glebach zasobnych w próchnicę. Dla użyźnienia gleby należy zastosować nawożenie organiczne (kompostem lub obornikiem) lub mineralne. Obornik należy stosować rok przed posadzeniem czosnku. Gleba nie powinna być zbyt sucha, najlepiej gdy jest umiarkowanie wilgotna. Stanowisko dla czosnku powinno być słoneczne i osłonięte.

Czosnek wymaga regularnego podlewania, szczególnie od połowy maja do połowy czerwca. Najlepiej podlewać tak, by nie moczyć cebul.

Zastosowanie czosnku w ogrodnictwie

Czosnek to roślina ceniona w ogrodnictwie, ponieważ korzystnie oddziałuje na inne gatunki. Zapachu czosnku nie lubi wiele szkodników roślin (np. mszyce), co sprawia, że można z niego przygotować preparaty odstraszające szkodniki. Czosnek zawiera fitoncydy o działaniu bakterio- i grzybobójczym.

Czosnek posadzony pod brzoskwiniami zapobiega kędzierzawości liści, pod różą - odstrasza mszyce, obok truskawek - chroni je przed szarą pleśnią i roztoczem truskawkowym, w sąsiedztwie porzeczek - odstrasza wielkopąkowca porzeczkowego. Obecności czosnku nie znoszą nornice.

Kiedy zbierać czosnek?

Czosnek posadzony jesienią zbiera się w lipcu, sadzony wiosną – w sierpniu lub wrześniu. Czosnek jest gotowy do zbioru, gdy szczypior zaczyna się załamywać lub gdy zaczyna tworzyć kwiatostany. Po wykopaniu cebul usuwamy korzenie i szczypior, a główki suszy się je w przewiewnym pomieszczeniu lub - gdy aura jest sprzyjająca - na polu.

Jeśli w kolejnym roku planujemy uprawę czosnku z zebranych główek, to należy je przechować w temperaturze 3–8 st. C przez dwa miesiące. W przeciwnym razie z wyrosłe z ząbków rośliny nie zawiążą główek.

Przeczytaj też:

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Te warzywa rosną niemal w każdym ogródku! Czy rozpoznasz je po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Jaką nazwę nosi warzywo widoczne na zdjęciu?
Co to za warzywo?
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają