Kiedy zbierać czosnek? Czy lipiec to dobry termin na zbiór czosnku?

2024-07-02 10:50

Zbiór czosnku zależy m.in. od tego, kiedy został posadzony. Nie można podać jednego, najlepszego terminu na zbieranie główek czosnku. Trzeba obserwować liście. Podpowiemy, jak poznać, że czosnek trzeba wykopać i co zrobić po wykopaniu. Kiedy zbierać czosnek?

Spis treści

  1. Czosnek - terminy sadzenia i odmiany
  2. Uprawa czosnku w ogrodzie
  3. Zbiory czosnku - kiedy wykopywać czosnek?
  4. Co robić po wykopaniu czosnku z gleby?

Jest kilka czynników, które mają wpływ na termin zbioru czosnku, dlatego dobrze wiedzieć kiedy zbierać czosnek i kiedy go wykopać z gruntu.

Czosnek - terminy sadzenia i odmiany

Kiedy sadzić czosnek? Czosnek sadzi się do gleby jesienią (w październiku lub na początku listopada) lub wiosną (w marcu lub na początku kwietnia). Czosnki sadzone na jesieni tworzą większe główki.

  • Do uprawy ozimej doskonale nadają się odmiany czosnku: ‘Arkus’, ‘Ceves’, ‘Harnaś’, ‘Huzar’, ‘Mega’, ‘Ornak’.
  • Czosnki jare (sadzone wiosną) nie wytwarzają pędu kwiatostanowego – polecane odmiany czosnku to: ‘Cyryl’, ‘Janus’, ‘Jankiel’.

Uprawa czosnku w ogrodzie

Czosnek ma wysokie wymagania pokarmowe, potrzebuje gleb żyznych i bogatych w próchnicę. Jeśli w ogrodzie mamy glebę gorszej jakości, niezbędne będzie nawiezienie jej na jesieni obornikiem, jednak wtedy należy odczekać jeden rok, gdyż czosnek uprawia się dopiero w drugim roku po oborniku. Dobrym płodozmianem przed czosnkiem są rośliny motylkowe: groch, fasola, bób.

Jeśli chcemy uprawiać czosnek w ogrodzie, najlepiej kupić kwalifikowany materiał w centrum ogrodniczym, bowiem z główki czosnku kupionej w sklepie spożywczym może nic nie wyrosnąć. Aby pozyskać materiał do sadzenia należy podzielić główkę czosnku na ząbki. Ząbki pobiera się z główki czosnku bezpośrednio przed sadzeniem, pamiętając aby każdy miał fragment piętki. Sadzi się tylko duże ząbki, w rzędach co 6–7 cm, z małych ząbków powstaną małe główki. Ząbki czosnku wkładamy do gleby na głębokość 5 cm.

Pamiętajmy, że nie powinno się sadzić czosnku na miejscu, gdzie w poprzednim sezonie rosły inne warzywa cebulowe. Czosnek wymaga także regularnego podlewania, szczególnie w okresie zawiązywania i wzrostu cebul (w maju i czerwcu).

Zbiór czosnku
Autor: GettyImages Zbiór czosnku przeprowadza się w dzień ciepły i słoneczny

Zbiory czosnku - kiedy wykopywać czosnek?

Termin zbioru czosnku wskażą nam jego liście. Czosnek jest gotowy do zbioru, gdy ma 50-60% zaschniętych liści. To najlepszy czas na wykopywanie czosnku. Zazwyczaj jest to lipiec. Jeśli potrzebujemy czosnku do bezpośredniego spożycia, możemy wykopać go nawet na początku lipca, ale pamiętajmy, że takie główki nie będą się nadawać do przechowywania, mają bowiem zbyt cienkie łuski. Czosnek przeznaczony do przechowywania wykopujemy w drugiej połowie lipca.

Z wykopywaniem czosnku nie należy zwlekać, ponieważ w miarę zasychania liści, pod ziemią rozluźniają się także ząbki czosnku i główka rozpada się na poszczególne ząbki, które bardzo trudno znaleźć wtedy w glebie, a dodatkowo mogą się one nawet ukorzenić i głębiej wrosnąć w glebę - przez to czosnek nie nadaje się już do wykopania.

Co robić po wykopaniu czosnku z gleby?

Po zbiorze główki czosnku pozostawiamy do obeschnięcia na dworze, a potem przenosimy w celu całkowitego przesuszenia do przewiewnego pomieszczenia. Wyschnięte główki z nieodciętym szczypiorem można spleść w warkocze. Korzenie należy przyciąć na 1 cm.

Jeśli w kolejnym roku planujemy uprawę czosnku z zebranych główek, to należy je przechować w temperaturze 3–8 st. C przez dwa miesiące. W przeciwnym razie z wyrosłe z ząbków rośliny nie zawiążą główek.

Przeczytaj też:

Czosnek - dlaczego warto go jeść?

Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw

Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
Nasi Partnerzy polecają