Gnojówki roślinne - sprawdzone przepisy na gnojówki z roślin
Gnojówka z roślin to sprawdzony domowy preparat do zwalczania chorób i szkodników roślin, na przykład mszyc czy przędziorków. Gnojówką można również zasilać rośliny w okresie wegetacji - będą lepiej rosły. Podajemy przepis na gnojówkę - nawóz z pokrzyw, gnojówkę ze skrzypu oraz wywar z liści pomidora i wyciąg z cebuli.
Zamiast syntetycznych pestycydów, które są silnymi truciznami nie tylko dla owadów, należy stosować środki na bazie substancji naturalnych. Można je kupić lub zrobić samemu. Gnojówki z roślin, na przykład z pokrzywy, skrzypu czy cebuli, to naturalne środki ochrony roślin, które z powodzeniem można stosować w każdym ogrodzie. To doskonałe preparaty do ochrony roślin w ogrodach ekologicznych. Poznaj przepisy na gnojówki roślinne.
Gnojówka z pokrzywy (nawóz z pokrzyw)
Gnojówka z pokrzywy zapobiega chorobom grzybowym, mszycom i przędziorkom. Wypełnić ceramiczny lub plastikowy pojemnik świeżymi pędami i liśćmi pokrzyw. 1 kg świeżego ziela (pokrzywy zebranej przed kwitnieniem) lub 200 g suszonego należy zalać 10 l wody i pozostawić do fermentacji na dwa-cztery tygodnie, w zależności od temperatury (w wyższej proces zachodzi szybciej). Gotowa gnojówka z pokrzywy jest ciemna, przejrzysta i się nie pieni. Do zasilania roślin gnojówkę należy dziesięciokrotnie rozcieńczyć, czyli opryskuje się nią rośliny wiosną, w rozcieńczeniu 1:10. Takim samym roztworem można podlewać rośliny w okresie wegetacji, by je nawieźć i wzmocnić. (Uwaga! Gnojówki z pokrzywy nie tolerują fasola, groch, czosnek i cebula). Gnojówką bez rozcieńczenia można polewać pryzmę kompostową – przyspieszy to tworzenie się kompostu.
Wyciąg z pokrzywy
Wyciąg z pokrzywy jest wykorzystywany przeciwko przędziorkom i mszycom. 1 kg świeżego ziela przed kwitnieniem lub 200 g suszonego trzeba zalać 10 l wody i odstawić na 12-24 godziny. Kilkakrotnie opryskiwać liście od góry i od dołu, bez rozcieńczenia.
Gnojówka ze skrzypu
Gnojówka ze skrzypu polnego jest stosowana do zwalczania przędziorków i mszyc. Gnojówkę ze skrzypu przygotowuje się podobnie jak tę z pokrzywy. 1 kg świeżych lub 200 g suszonych pędów należy zalać 10 l wody i pozostawić do fermentacji na cztery-pięć dni. W tym czasie preparat trzeba codziennie mieszać. Gnojówkę przed użyciem trzeba pięciokrotnie rozcieńczyć z wodą. Tak przygotowanym preparatem opryskuje się rośliny i glebę co trzy tygodnie przez cały okres wegetacji. Gnojówka ze skrzypu zwalcza także mączniaka prawdziwego i inne choroby grzybowe roślin.
Wyciąg ze skrzypu polnego
Wyciąg ze skrzypu polnego działa zapobiegawczo przeciwko mączniakom rzekomym, rdzom, zarazie ziemniaka na pomidorze. 1 kg świeżego lub 200 g suchego ziela zalewa się 1 l wody i odstawia na 12-24 godziny. Opryskuje się tym rośliny kilkakrotnie w czasie wegetacji, w rozcieńczeniu 1:5. Wyciąg działa też wzmacniająco na rośliny, a bez rozcieńczenia można go stosować do zwalczania mszyc.
Wyciąg z wrotyczu
Wyciąg z wrotyczu jest stosowany do walki z gąsienicami bielinków, śmietką cebulanką, mszycami, gąsienicami namiotników. 300 g świeżego ziela lub 30 g suchego należy na 24 godziny zalać 10 l wody. Opryskiwać rośliny w rozcieńczeniu 1:2.
Wyciąg z cebuli
200 g łusek z cebuli zalewa się 10 l wody. Po trzech-czterech dniach preparat należy przecedzić i kilkakrotnie opryskać rośliny. Wyciąg z cebuli skutecznie zwalcza mszyce i przędziorki.
Wywar z liści pomidora
1 kg liści z pomidora gotuje się z 10 l wody przez 30 minut i odcedza. Wywar z liści pomidora niszczy gąsienice bielinka kapustnika, mszyce i przędziorki. Przed użyciem (opryskiem roślin) wywar musi być trzykrotnie rozcieńczony z wodą.