Gnojówki roślinne - sprawdzone przepisy na gnojówki z roślin

2010-12-09 16:04
Sprawdzone przepisy na gnojówki roślinne
Autor: Maria Muszalska Gnojówka z pokrzywy jest uniwersalna – zapobiega wielu chorobom i szkodnikom, a poza tym wzmacnia rośliny.

Gnojówka z roślin to sprawdzony domowy preparat do zwalczania chorób i szkodników roślin, na przykład mszyc czy przędziorków. Gnojówką można również zasilać rośliny w okresie wegetacji - będą lepiej rosły. Podajemy przepis na gnojówkę - nawóz z pokrzyw, gnojówkę ze skrzypu oraz wywar z liści pomidora i wyciąg z cebuli.

Zamiast syntetycznych pestycydów, które są silnymi truciznami nie tylko dla owadów, należy stosować środki na bazie substancji naturalnych. Można je kupić lub zrobić samemu. Gnojówki z roślin, na przykład z pokrzywy, skrzypu czy cebuli, to naturalne środki ochrony roślin, które z powodzeniem można stosować w każdym ogrodzie. To doskonałe preparaty do ochrony roślin w ogrodach ekologicznych. Poznaj przepisy na gnojówki roślinne. 

Gnojówka z pokrzywy (nawóz z pokrzyw)

Gnojówka z pokrzywy zapobiega chorobom grzybowym, mszycom i przędziorkom. Wypełnić ceramiczny lub plastikowy pojemnik świeżymi pędami i liśćmi pokrzyw. 1 kg świeżego ziela (pokrzywy zebranej przed kwitnieniem) lub 200 g suszonego należy zalać 10 l wody i pozostawić do fermentacji na dwa-cztery tygodnie, w zależności od temperatury (w wyższej proces zachodzi szybciej). Gotowa gnojówka z pokrzywy jest ciemna, przejrzysta i się nie pieni. Do zasilania roślin gnojówkę należy dziesięciokrotnie rozcieńczyć, czyli opryskuje się nią rośliny wiosną, w rozcieńczeniu 1:10. Takim samym roztworem można podlewać rośliny w okresie wegetacji, by je nawieźć i wzmocnić. (Uwaga! Gnojówki z pokrzywy nie tolerują fasola, groch, czosnek i cebula). Gnojówką bez rozcieńczenia można polewać pryzmę kompostową – przyspieszy to tworzenie się kompostu.

Wyciąg z pokrzywy

Wyciąg z pokrzywy jest wykorzystywany przeciwko przędziorkom i mszycom. 1 kg świeżego ziela przed kwitnieniem lub 200 g suszonego trzeba zalać 10 l wody i odstawić na 12-24 godziny. Kilkakrotnie opryskiwać liście od góry i od dołu, bez rozcieńczenia.

Gnojówka ze skrzypu

Gnojówka ze skrzypu polnego jest stosowana do zwalczania przędziorków i mszyc. Gnojówkę ze skrzypu przygotowuje się podobnie jak tę z pokrzywy. 1 kg świeżych lub 200 g suszonych pędów należy zalać 10 l wody i pozostawić do fermentacji na cztery-pięć dni. W tym czasie preparat trzeba codziennie mieszać. Gnojówkę przed użyciem trzeba pięciokrotnie rozcieńczyć z wodą. Tak przygotowanym preparatem opryskuje się rośliny i glebę co trzy tygodnie przez cały okres wegetacji. Gnojówka ze skrzypu zwalcza także mączniaka prawdziwego i inne choroby grzybowe roślin.

Wyciąg ze skrzypu polnego

Wyciąg ze skrzypu polnego działa zapobiegawczo przeciwko mączniakom rzekomym, rdzom, zarazie ziemniaka na pomidorze. 1 kg świeżego lub 200 g suchego ziela zalewa się 1 l wody i odstawia na 12-24 godziny. Opryskuje się tym rośliny kilkakrotnie w czasie wegetacji, w rozcieńczeniu 1:5. Wyciąg działa też wzmacniająco na rośliny, a bez rozcieńczenia można go stosować do zwalczania mszyc.

Wyciąg z wrotyczu

Wyciąg z wrotyczu jest stosowany do walki z gąsienicami bielinków, śmietką cebulanką, mszycami, gąsienicami namiotników. 300 g świeżego ziela lub 30 g suchego należy na 24 godziny zalać 10 l wody. Opryskiwać rośliny w rozcieńczeniu 1:2.

Wyciąg z cebuli

200 g łusek z cebuli zalewa się 10 l wody. Po trzech-czterech dniach preparat należy przecedzić i kilkakrotnie opryskać rośliny. Wyciąg z cebuli skutecznie zwalcza mszyce i przędziorki.

Wywar z liści pomidora

1 kg liści z pomidora gotuje się z 10 l wody przez 30 minut i odcedza. Wywar z liści pomidora niszczy gąsienice bielinka kapustnika, mszyce i przędziorki. Przed użyciem (opryskiem roślin) wywar musi być trzykrotnie rozcieńczony z wodą.

Mszyce, nornice i krety w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE