Skrzyp polny – właściwości lecznicze. Na co pomaga skrzyp polny?

2023-06-21 10:30

Skrzyp polny to roślina lecznicza, której właściwości docenią kobiety mające słabe włosy i łamliwe paznokcie, gdyż w znaczący sposób poprawia ich kondycję. Jakie jeszcze właściwości ma skrzyp polny? Gdzie i kiedy zbierać skrzyp polny? Jak zrobić herbatkę ze skrzypu?

Spis treści

  1. Skrzyp polny – jak zbierać i suszyć?
  2. Skrzyp polny - właściwości
  3. Przepis na herbatę ze skrzypu polnego

Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense) to roślina, którą można spotkać w całej Europie. W Polsce rośnie m.in. w górach, na polach czy przy drogach, w związku z tym powszechnie uważa się ją za chwast. Tymczasem skrzyp polny posiada liczne właściwości lecznicze, które wykorzystuje się od pokoleń.

Skrzyp polny – jak zbierać i suszyć?

W celach leczniczych wykorzystuje się przypominające miniaturową jodełkę zielone pędy skrzypu polnego, o wysokości około 40 cm, które zbiera się od połowy lipca do końca sierpnia. Suszy się je w warunkach naturalnych, w temperaturze do 40 st. C. W ten sposób otrzymuje się ziele skrzypu (Herba Equiseti) – surowiec powszechnie wykorzystywany w medycynie naturalnej.

Skrzyp polny - właściwości

Ziele skrzypu polnego zawiera m.in. flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne i saponiny. Dzięki nim działa uspokajająco, dlatego jest polecany osobom znerwicowanym. Wykazuje również działanie moczopędnie, co wykorzystuje się w schorzeniach dróg moczowych (m.in. w początkowej fazie kamicy nerkowej i skazie moczanowej). Współczesna fitoterapia poleca stosowanie przetworów ze skrzypu polnego kobietom zmagającym się z obfitym okresem, gdyż działa przeciwkrwotocznie. Poza tym pobudza (choć nieznacznie) produkcję czerwonych krwinek, przez co zapobiega anemii, na którą narażone są kobiety z nadmiernymi krwawieniami miesięcznymi.

Stosowanie skrzypu polnego to także dobry domowy sposób na potliwość stóp. Pomoże również osobom, które skarżą się na słabe, wypadające włosy i łamliwe paznokcie. Wszystko dzięki zawartej w skrzypie polnym krzemionce (kwasowi krzemowemu), która poprawia kondycję paznokci oraz włosów. Poza tym skrzyp polny znalazł zastosowanie jako środek przyspieszający gojenie się ran, m.in. po oparzeniach. Można go stosować zewnętrznie w postaci okładów także w niektórych chorobach skóry, np. łuszczycy, lub w formie płukanek w stanach zapalnych jamy ustnej.

Warto wiedzieć, że skrzyp uzupełnia także niedobory innych pierwiastków, m.in. magnezu i potasu.Przy długotrwałym przyjmowaniu skrzypu polnego należy zadbać o suplementację witaminy B1. Wszystko dlatego, że roślina ta zawiera antywitaminę B1 – substancję doprowadzającą do niedoboru tiaminy w organizmie.

Przepis na herbatę ze skrzypu polnego

Wsyp do szklanki dwie łyżeczki suszonego ziela skrzypu polnego i zalej zagotowaną wodą. Pozostaw pod przykryciem do zaparzenia na 10–15 minut. Na koniec przecedź. Tak przygotowaną herbatę pij 2–3 razy dziennie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.