Chamedora wytworna - jak pielęgnować chamedorę wytworną? Co lubi palma chamedora?
Chamedora wytworna lub wyniosła, inaczej też palma koralowa, to roślina doniczkowa o dekoracyjnym, pierzastym ulistnieniu. Jest jedną z najczęściej uprawianych w domach palm. Dowiedz się, jak pielęgnować chamedorę wytworną? Jakie wybrać dla niej stanowisko. Co lubi chamedora wytworna, a co jej nie sprzyja?
Autor: GettyImages
Palma koralowa pasuje zarówno do tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrz
Spis treści
- Chamedora wytworna - jak wygląda?
- Palma chamedora w galerii zdjęć
- Jak pielęgnować chamedorę wytworną?
- Okres spoczynku dla chamedory
- Rozmnażanie chamedory wytwornej
- Chamedora - palma w doniczce
Palmy to wspaniałe rośliny egzotyczne, kojarzące się z latem, słońcem i plażą. Większość z nich to duże, ciepłolubne drzewa, nie nadające się do uprawy ani w przydomowym ogródku ani w doniczce na parapecie. Jest jednak kilka gatunków, które osiągają mniejsze rozmiary i mogą być uprawiane w mieszkaniach. Do palm doniczkowych należy między innymi chamedora wytworna (chamedora wyniosła) nazywana też palmą koralową.
Chamedora wytworna - jak wygląda?
Zaliczana do rodziny arekowatych chamedora (łac. Chamaedorea elegans), to niewysoka, elegancka palma, której ojczyzną są tropikalne lasy Meksyku i Gwatemali. W naturalnym środowisku roślina dorasta do 2-3 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1,5 m. wysokości.
Początkowo ma gęsty, krzaczasty pokrój i rozwija duże, parzystopierzaste, przewieszające się na końcach liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Z czasem jednak zaczyna coraz bardziej rosnąć w górę, ogałacając się z liści od dołu i tworząc smukły, wzniesiony, sztywny, zielony pęd, zwieńczony malowniczą, parasolowatą, rozłożystą koroną pierzastych, zielonych liści.
Choć to właśnie pokrój i liście stanowią największy walor dekoracyjny chamedory, roślina może też kwitnąć i to nawet w młodym wieku. Małe, żółte, niepozorne, kuliste kwiaty, zebrane w luźny, sztywny, wzniesiony, rozgałęziony kwiatostan, pojawiają się w kątach liści o różnych porach roku. Na pędach wyglądają jak drobne, zielonożółte koraliki (stąd prawdopodobnie zwyczajowa nazwa rośliny – palma koralowa), mimo to nie są szczególnie ozdobne, dlatego lepiej jest je usuwać, aby bez potrzeby nie wyczerpywały rośliny.
Przeczytaj też:
- Jakie kwiaty do sypialni? Te rośliny doniczkowe oczyszczą i nawilżą powietrze
- Kwiaty doniczkowe do łazienki – jakie rośliny doniczkowe nadają się do łazienki
Palma chamedora w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Palma koralowa pasuje zarówno do tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzonych wnętrz
Jak pielęgnować chamedorę wytworną?
Chamedora wytworna to jednak nie tylko wyjątkowo atrakcyjna, ale też łatwa w uprawie roślina.
Z racji swojego pochodzenia, przez cały rok oczekuje pokojowej temperatury (20-22°C) i jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska.
Preferuje też przepuszczalne, próchnicze, stale lekko wilgotne podłoże. Nie lubi przesuszania (wtedy końcówki jej liści zasychają), ani zalania, dlatego należy podlewać ją często, lecz umiarkowanie. Roślinę powinno się też systematycznie spryskiwać wodą lub ustawić w jej pobliżu nawilżacz (szczególnie zimą), gdyż źle znosi suche powietrze. W pomieszczeniach gdzie powietrze jest ciepłe i przesuszone, chamedora bardzo często pada ofiarą przędziorków, a końce jej liści brzydko zasychają.
Przeczytaj też:
Okres spoczynku dla chamedory
Palma przez cały rok może stać w mieszkaniu, gdyż zimą nie wymaga specjalnego okresu spoczynku, mimo to lepiej będzie rosła, jeśli na okres 2-3 zimowych miesięcy przeniesiemy ją w nico chłodniejsze miejsce (15-18°C) i ograniczmy jej podlewanie.
Rozmnażanie chamedory wytwornej
Chamedora przez specjalistów rozmnażana jest za pomocą nasion, ale ponieważ nasiona kiełkują bardzo długo i wymagają dość szczególnych warunków (wysoka temperatura i stała wilgotność), amatorsko roślinę rozmnaża się zwykle za pomocą odkładów powietrznych (czasem też przez odrosty korzeniowe).
Chamedora - palma w doniczce
Ze względu na niewielkie rozmiary, kompaktowy pokrój, niewielkie wymagania i wysokie walory ozdobne, chamedora szybko stała się jedną z najpopularniejszych palm doniczkowych. Młode okazy palmy koralowej, sprzedawane zwykle w postaci kilku lub kilkunastu egzemplarzy rosnących w jednej doniczce i tworzących gęstą, niedużą kępę pierzastych, zielonych liści, wyglądają niezwykle atrakcyjnie i mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza.
Krzaczastą formę chamedora utrzymuje jednak tylko przez 1-1,5 roku, gdyż później poszczególne egzemplarze zaczynają coraz bardziej rozrastać się w górę i przybierać smuklejszą, wzniesioną formę. Wtedy rośliny warto rozsadzić do pojedynczych doniczek i pozwolić im swobodnie rosnąć. Kiedy utworzą dostatecznie wysoki pęd i dużą, parasolowatą koronę liści, ustawione przy kanapie lub fotelu będą wspaniałą ozdobą kącika wypoczynkowego.
Pięknie będą się też prezentowały w widnej łazience lub w sypialni. Młode chamedory są też bardzo popularnym elementem ozdobnych kompozycji roślinnych w oryginalnych donicach, terrariach czy słojach (tzw. ogródkach w szkle). Należy jednak pamiętać, że to duże rośliny i kompozycja z ich udziałem zachowa swoją zwartą, kompaktową formę tylko przez pewien czas, bo później palmy zaczną coraz bardziej się rozrastać i staną się za duże do małego pojemnika.
Poznaj też inne palmy domowe
- Waszyngtonia robusta - palma meksykańska. Uprawa i pielęgnacja waszyngtonii
- Kencja (Howea forsteriana) - modna palma do domu. Wymagania, pielęgnacja i uprawa kencji
- Palma areka (palma betelowa) - warunki uprawy, pielęgnacja, choroby, zastosowanie
- Bocznia piłkowana (palma sabałowa) - uprawa w ogrodzie i w domu, pielęgnacja, zastosowanie
- Palma daktylowa (daktylowiec) - uprawa i pielęgnacja w domu: podlewanie, nawożenie, rozmnażanie
- Palma kokosowa w domu - uprawa, pielęgnacja, wyhodowanie z kokosa
Autor: GettyImages
Duże, wachlarzowate liście palmy sabałowej wnoszą do ogrodu powiew egzotyki