Palma waszyngtonia - palma meksykańska - jak uprawiać i pielęgnować waszyngtonię?

2023-12-15 13:42

Waszyngtonia robusta, zwana palmą meksykańską, może być uprawiana w donicach w domach. Trzeba tylko pamiętać o tym, że roślina potrzebuje naprawdę dużo miejsca. Dowiedz się więcej o domowej uprawie i pielęgnacji palmy waszyngtonii.

Palmy kojarzą się z tropikalną plażą i gorącym słońcem, dlatego do każdego wnętrza wnoszą powiew egzotyki. Nie wszystkie palmy mogą być uprawiane w mieszkaniach, ale kilka z nich w warunkach domowych radzi sobie całkiem dobrze. Należy do nich między innymi efektowna waszyngtonia robusta (łac. Washingtonia robusta), nazywana też palmą meksykańską.

Spis treści

  1. Jak wygląda palma waszyngtonia?
  2. Palma waszyngtonia w galerii zdjęć
  3. Waszyngtonia robusta - uprawa i pielęgnacja
  4. Waszyngtonia robusta - okres spoczynku zimowego
  5. Rozmnażanie waszyngtonii
  6. Waszyngtonia robusta - gdzie ustawić w domu?

Jak wygląda palma waszyngtonia?

Waszyngtonia robusta pochodzi z Meksyku, gdzie może dorastać nawet do 25-30 m wysokości. Największą jej ozdobą są ogromne, okrągłe w zarysie, pierzaste, wachlarzowate, jasnozielone, błyszczące liście, osadzone na długich, sztywnych, grubych, pokrytych kolcami ogonkach. Liście rozwijają się na szczycie sztywnego, wzniesionego, wąskiego w górnej części i pękatego u podstawy pieńka, na którym widoczne są zaschnięte, sztywne, odstające fragmenty ogonków, pozostałe po usunięciu obumarłych liści.

Waszyngtonia robusta, w przeciwieństwie do spokrewnionej z nią waszyngtonii nitkowatej (łac. Washingtonia filifera), na liściach prawie nie ma charakterystycznych, nitkowatych włosków, które w niewielkich ilościach pojawiają się głównie na młodych liściach.

Waszyngtonia robusta w naturze kwitnie i owocuje, ale w domowej uprawie w donicach zdarza się to bardzo rzadko. Rośliny uprawiane w pojemnikach nie mają aż tak dużych rozmiarów, ale i tak należą do grona największych i najszybciej rosnących palm, gdyż mogą osiągać 2,5-3 m wysokości i niewiele mniejszą szerokość.

Palma waszyngtonia w galerii zdjęć

Waszyngtonia robusta - uprawa i pielęgnacja

Waszyngtonia robusta to piękna, ale też dość wymagająca palma. Aby atrakcyjnie wyglądała i nie chorowała, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu.

  • Stanowisko i temperatura. Waszyngtonia oczekuje bardzo jasnego, nawet słonecznego stanowiska, oraz zróżnicowanych temperatur zimą i latem. W sezonie wegetacyjnym potrzebuje dużo słońca i ciepła (temperatura 22-26°C), dlatego dobrze czuje się w pobliżu południowego okna. Latem może być wystawiana na balkon, taras lub do ogrodu, ale wcześniej powinna zostać do tego odpowiednio przygotowana, bo ostre, bezpośrednie promienie słoneczne mogłyby poparzyć jej liście. W tym celu należy umieścić ją na około tydzień w miejscu zacienionym, później przenieść na stanowisko nieco jaśniejsze, a dopiero po około dwóch tygodniach ustawić w miejscu słonecznym.
  • Wilgotność podłoża i powietrza. Choć waszyngtonia pochodzi z ciepłego i suchego klimatu, uprawiana w donicach źle znosi suszę, gdyż w pojemniku ma do dyspozycji bardzo ograniczoną ilość podłoża, które szybko wysycha. Nie lubi też suchego powietrza. Z tego względu w okresie wegetacyjnym powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie (przelanie grozi gniciem korzeni i rozwojem chorób grzybowych, np. zgnilizna korzeni), a w jej pobliżu powinien zostać ustawiony nawilżacz powietrza lub odkryte akwarium. W tym czasie przyda się jej też zasilanie nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej specjalnie przeznaczonymi dla palm, juk i dracen. Przesuszone powietrze i podłoże narażają palmę na ataki szkodników (np. przędziorków) i choroby fizjologiczne (zasychanie końcówek liści).

Przeczytaj też:

Waszyngtonia robusta - okres spoczynku zimowego

Zimą waszyngtonia potrzebuje okresu spoczynku w niższych temperaturach, dlatego powinna zostać przeniesiona do widnego, ale chłodnego pomieszczenia (temperatura 8-12°C). W tym czasie należy też zaprzestać jej nawożenia, a podlewanie ograniczyć do niezbędnego minimum (tylko tyle, aby ziemia w donicy całkiem nie wyschła).

Wiosną, gdy roślina wznowi wegetację, należy przenieść ją w cieplejsze miejsce, usunąć stare, obumarłe liście oraz rozpocząć nawożenie i intensywniejsze podlewanie. Można też przesadzić ją do nowej donicy, wypełnionej świeżym, żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożem, najlepiej o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie pH.

Rozmnażanie waszyngtonii

Waszyngtonii nie da się przy okazji przesadzania podzielić lub rozmnożyć przez sadzonki liściowe, gdyż nowe egzemplarze uzyskuje się wyłącznie przez wysiew nasion. W uprawie amatorskiej ten sposób rozmnażania jest dość trudny, gdyż nasiona długo kiełkują i potrzebują odpowiednich warunków.

Przeczytaj też:

Waszyngtonia
Autor: GettyImages Washingtonia filifera

Waszyngtonia robusta - gdzie ustawić w domu?

Waszyngtonia robusta to wyjątkowo ozdobna, ale też bardzo okazała i szybko rosnąca palma, dlatego w małych mieszkaniach mogą być uprawiane tylko młode, niewielkie egzemplarze. Starsze waszyngtonie będą potrzebowały znacznie więcej miejsca, dlatego lepiej zaprezentują się w dużych salonach, widnych holach lub okazałych oranżeriach. Mogą być też wspaniałą ozdobą dużego gabinetu lub sali konferencyjnej.

Nie należy ich natomiast uprawiać w pomieszczeniach, w których bawią się dzieci lub przebywają zwierzęta domowe, gdyż podczas zabawy mogłyby zranić się o ostre kolce, którymi pokryte są ogonki liściowe rośliny.

Warto też pamiętać, że waszyngtonia ze względu na swoje rozmiary i rozłożysty pokrój nie lubi towarzystwa innych roślin i najlepiej czuje się w pojedynczych donicach jako soliter.

Poznaj też inne palmy, które możesz uprawiać w domu:

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Nasi Partnerzy polecają