Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jakie podłoże do domowych roślin?
Starannie dobrana ziemia dla kwiatów doniczkowych zapewni roślinom optymalne warunki wzrostu i kwitnienia. Jakie podłoże wybrać dla domowych roślin doniczkowych?
Jakie cechy powinna mieć ziemia do kwiatów doniczkowych?
Obecnie w sprzedaży spotkać można bardzo dużą ofertę różnego rodzaju podłoży przeznaczonych do wielu grup roślin doniczkowych. Dzięki temu dość łatwo można wybrać odpowiednie podłoże do konkretnych gatunków uprawianych w domu roślin.
Bez względu na rodzaj, podłoże do uprawy domowych kwiatów powinno być przede wszystkim przepuszczalne i przewiewne, aby zapewnić korzeniom optymalne warunki powietrzno-wodne, a więc właściwy rozwój. Z tego względu, najczęściej składnikami podłoża do roślin domowych jest torf oraz gleba próchnicza. Dzięki zawartości torfu podłoże jest lekkie i przewiewne, a ponadto nieźle magazynuje wilgoć.
Bardzo często w składzie roślinnych podłoży (substratów), spotkamy też różne dodatki, które dodatkowo wpływają na zapewnienie napowietrzenia, przepuszczalność ziemi oraz umożliwiają zatrzymywanie wilgoci w podłożu. do takich dodatków należą na przykład: keramzyt, perlit, włókna kokosowe, hydrożele czy glinki. Ponadto, podłoża do uprawy roślin domowych nierzadko są wzbogacone długo działającymi nawozami, które powoli i bezpiecznie dla roślin (bez niebezpieczeństwa zasolenia podłoża) uwalniają składniki odżywcze.
Rodzaje ziemi do kwiatów domowych
Szczegółowy skład podłoża zależy przede wszystkim od roślin, jakie chcemy uprawiać w domu. Najczęściej można spotkać tzw. podłoża uniwersalne, ale na rynku dostępne są również podłoża dedykowane dla określonej grupy roślin (o konkretnych wymaganiach). Do takich produktów należą np.:
- ziemia do roślin zielonych (ozdobnych z liści) – jest lekko kwaśna (pH 5,5-6,5) i zawiera mieszankę torfu i glinki (co zwiększa zdolność zatrzymywania składników pokarmowych) oraz często dodatek nawozów wieloskładnikowych,
- ziemia do palm (także juki, draceny, fikusy) – zwykle wieloskładnikowa, ma odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH 6-7) i zawiera perlit (materiał poprawiający przepuszczalność i przewiewność gleby),
Najpopularniejsze palmy doniczkowe do domu: warunki uprawy, pielęgnacja, gatunki >>>
- podłoże do kaktusów i sukulentów (pH 5,7-6,8) – jest lekkie i przepuszczalne, niebyt żyzne (kaktusy i sukulenty nie mają wysokich wymagań pokarmowych); zawiera zwykle mieszankę torfu, keramzytu i piasku gruboziarnistego,
- podłoże do storczyków (pH 5,5-6,5) – specyficzne podłoże, które nie składa się z tradycyjnej ziemi, ale przede wszystkim z łupin orzecha kokosowego, drobnej kory sosnowej, keramzytu i węgla drzewnego,
Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże >>>
- ziemia do paproci oraz roślin kwasolubnych (np. azalii) – zwykle składa się z mieszanki torfu z drobno mieloną korą, materiałami poprawiającymi przepuszczalność i magazynującymi wodę (np. perlit, keramzyt, krzemionka) oraz nawozami mineralnymi,
- ziemia do cytrusów – powinna być przede wszystkim przepuszczalna, dlatego składa się zwykle z mieszkanki podłoża uniwersalnego z keramzytem lub piaskiem.
Cytrusy w doniczce. Jak uprawiać cytrusy w domu? >>>
Autor: Gettyimages
Na rynku jest bogata oferta gotowych podłoży do domowych roślin
Ziemia do doniczkowej uprawy ziół i warzyw oraz wysiewu nasion
Coraz częściej można spotkać w sprzedaży podłoża do uprawy ziół lub warzyw oraz podłoża do domowej produkcji rozsady. Tego typu podłoża są specjalnie skomponowane i składają się zwykle z naturalnych komponentów, zalecanych do upraw ekologicznych.
Podłoża do wysiewu nasion zawierają zwykle oprócz bazy torfowej, także włókna drzewne (np. włókna kokosowe) oraz dodatki wspomagające kiełkowanie i mają odczyn lekko kwaśny lub obojętny (pH 6-7). Włókna poprawiają przewiewność i napowietrzenie korzeni oraz sprawiają, że podłoże długo zachowuje wilgotność i nie przesycha, co sprzyja kiełkowaniu roślin i rozwojowi korzeni. W ich składzie znajdują się także specjalnie dobrane nawozy, by młode rośliny mogły je szybko i łatwo wchłonąć.
Przeczytaj też: Jaka ziemia do siewu i produkcji rozsady? >>>
Warto kupować podłoża dla roślin domowych tylko ze sprawdzonych źródeł, od profesjonalnych producentów. Podłoża "anonimowe", nieznanego pochodzenia, są tańsze, ale zwykle mają niską jakość (np. są produkowane z używanych wcześniej podłoży i mogą być zainfekowane chorobami). Nie należy także stosować do uprawy roślin doniczkowych gleby ogrodowej – zwykle jest za mało przepuszczalna, a dodatkowo może zawierać chwasty oraz różnego rodzaju patogeny.