Jak przygotować rozsadę roślin - wysiew nasion, produkcja rozsady

2017-02-07 8:50
Przygotowanie rozsady
Autor: www.thinkstockphotos.com W domu możemy samodzielnie przygotować np. rozsadę pomidorów

Przygotowanie rozsady roślin ozdobnych i warzywnych rozpoczyna sezon ogrodniczy. Zanim jeszcze wiosna ruszy w ogrodzie, trzeba ja rozpocząć w domu, wysiewając nasiona i przygotowując rozsadę roślin warzywnych i ozdobnych. Przeczytaj fragmenty książki Mai Popielarskiej "Maja w ogrodzie".

W nowym wydaniu książki "Maja w ogrodzie" każdy wielbiciel ogrodów, zarówno początkujący, jak i doświadczony, znajdzie mnóstwo cennych rad. Książka Mai Popielarskiej to nieocenione kompendium wiedzy o ogrodach i pielęgnacji roślin. Autorka podpowiada, co zrobić, by ogród lub inny, pielęgnowany przez nas kawałek zieleni prezentował się pięknie, był powodem do dumy i znakomitym miejscem do relaksu. Radzi, jak ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami, a także jak  je zwalczać. Opowiada również o zwyczajach zwierząt zamieszkujących przydomowe ogródki.

W swojej książce Maja Popielarska pisze między innymi o domowym przygotowaniu rozsady roślin.

Jak samodzielnie przygotować rozsadę roślin

Już od lutego, a czasem wcześniej, przebieram nogami, by ruszyć do ogrodu. Głowa pełna planów, ręce rwą się do pracy. Pogoda jest jeszcze niebezpieczna, więc właściwie nasza rola ogranicza się do kontroli krzewów po przysypaniu śniegiem. Kopanie, sadzenie jeszcze daleko przed nami. Zgromadzoną energię proponuję spożytkować na tworzenie własnej rozsady.Za wygodę – czyli rośliny w pojemnikach – musimy słono płacić, zwłaszcza jeśli mamy duży ogród, wymagający wielu roślin. Na targu czy w sklepie za sadzonkę, na przykład cynii, trzeba zapłacić 2 zł, a wiadomo, że efekt uzyskamy, kupując co najmniej 5 roślin. Konkluzja prosta: warto poświęcić nieco czasu i zrobić rozsadę samemu. Na początek: lista gatunków, dobre podłoże i naczynia. Potrzebujemy do tego oczywiście nasion, które najlepiej kupować od sprawdzonych, polecanych producentów.

>>Przeczytaj też: Wysiew nasion warzyw w domu – do czego wysiewać nasiona

Przygotowanie rozsady: wysiew nasion

Około połowy lutego (zdarza się, że w marcu też) na tacki przeznaczone do wysiewu wykładamy kilkucentymetrową warstwę podłoża, wysypujemy równomiernie nasiona i delikatnie je przykrywamy ziemią. Czeka nas jeszcze podlewanie. Najlepiej wykonać to zraszaczem. Stawiamy tacę w jasnym miejscu. Niekoniecznie musi to być okno o południowej wystawie – tu zresztą słońce może być zbyt ostre. Tacę przykrywamy pokrywką, jeśli jest w zestawie, lub przezroczystą folią, w której wcześniej robimy dziurki, pozwalające na wymianę powietrza. Podlewamy, tak by podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Chodzi o stworzenie maleńkim roślinkom „cieplarnianych” warunków – dosłownie i w przenośni.Gotowe podłoże do wysiewu nasion jest specjalnie przygotowane . W wyniku różnych procesów pozbawione jest nasion chwastów, a tak że szkodnik ów oraz chorób. Ponadto ma odpowiednią chłonącą wodę struktur ę. Jeśli jednak decydujemy się na własną mieszankę, to należy ją przygotować z wartościowej , przesianej ziemi i piasku, w proporcji 2:1.Kiedy siewki osiągną już znaczące rozmiary, przesadzamy każdą do małej doniczki (pikujemy), gdzie dalej rosną, wzmacniając się. Zwykle po 15 maja wysadzamy je na stałe miejsce w ogrodzie.

>>Przeczytaj też: Wysiew nasion warzyw w domu – jaka ziemia do siewu i produkcji rozsady

Jak przygotować rozsadę roślin

Przygotowanie rozsady: pikowanie siewek

Do pikowania i przesadzania rozsady można wykorzystać różnego rodzaju pojemniczki – po jogurcie, śmietanie itp. Pamiętajmy, by zrobić w dnie dziurkę, choć wiem, że nie wszyscy się na to decydują. Idealne są specjalne pojemniki torfowe. Nie trzeba z nich wyjmować roślin – czym narażamy je na uszkodzenia mechaniczne – lecz wkłada się je wraz z rośliną do gruntu, w którym pojemnik ulega rozkładowi.Dla roślin kolejna przeprowadzka może być „silnym przeżyciem”. Można je złagodzić, zaprawiając dołek gnojówką z pokrzywy.Nigdy nie przesadzajmy roślin w pełnym słońcu. Poczekajmy do popołudnia, a najlepiej na pochmurny dzień. No i oczywiście pamiętajmy o częstym podlewaniu, zwłaszcza przez pierwsze 7–10 dni.W przypadku roślin dwuletnich (kwitnących w drugim roku po posadzeniu) okres produkcyjny nieco się wydłuża. Pocieszeniem jest fakt, że nie musimy spieszyć się z sianiem. Nawet jeśli zrobimy to w maju, a rozsadę przepikujemy w sierpniu, nie będzie kłopotu. Ważne jest, by roślina w stałym miejscu znalazła się na tyle wcześnie, by mogła się dobrze ukorzenić i wzmocnić przed zimą. Podsumowując: rośliny dwuletnie wysadzamy do gruntu na przykład latem, a w następnym roku cieszymy się ich kwiatami. Do roślin dwuletnich zaliczamy: malwy, stokrotki, naparstnice, bratki, niezapominajki, laki, dzwonki  ogrodowe, goździki brodate, maki syberyjskie.Kiedyś wybór nasion nie nastręczał kłopotów. Wybierało się z dwóch, trzech dostępnych odmian  pomidorów czy ogórków. Dziś w sklepach ogrodniczych trwa rewolucja. Co roku wiosną w sklepie ogrodniczym stoję przed ogromną ścianą z nasionami i nierzadko zdarza mi się wyjść bez zakupów. Po ochłonięciu wracam. A to wszystko z powodu wielkiego wyboru: gatunków, odmian i form przygotowania nasion. Najchętniej kupuję te w torebkach – może z sentymentu do przeszłości. Niekoniecznie trzeba się jednak do nich ograniczać. Producenci proponują nam nasiona specjalnie otoczkowane (preparatami, które mają ochronić przed wrogami, podnieść „kiełkowalność” i ułatwić siew – zwykle dotyczy to drobnych nasion). W sprzedaży są też nasiona umieszczone na specjalnych taśmach, wykonanych z materiału rozkładającego się w podłożu. Gdy zdecydujemy się na nie, pamiętajmy o częstym podlewaniu: nawet krótkie przesuszenie taśmy może przerwać lub bardzo osłabić proces kiełkowania. Jeśli więc będziemy się nią odpowiednio „opiekować”, zostaniemy nagrodzeni podwójnie: nie tylko pięknymi roślinkami, ale także zwolnieniem z konieczności tak zwanego przerywania (usuwania nadmiernej ilości siewek), gdyż nasiona już na taśmie umieszczone są w odpowiednich odstępach.

>>Przeczytaj też: Jak kupować nasiona kwiatów i warzyw

Rośliny ozdobne uprawiane z rozsady

Oto przykłady gatunków roąlin, które lepiej uprawiac z rozsady:

Maja-w-ogrodzie
Autor: materiały prasowe „Maja w ogrodzie”
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.